Fakirblog, 22 Ekim 2017

4.5G Nedir, Merak Edilenler

4.5g nedir

İnternet hızında 3G den sonra ön plana çıkan 4.5G teknolojisini bekliyoruz. 4.5G hakkında merak edilenleri sizler için yazdık. 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren aktif olarak kullanılmaya başlanan 4.5G nedir, hangi telefonlarda kullanılmaya başlanacak ve avantajları nelerdir dilerseniz hep birlikte inceleyelim.

4.5G Nedir Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak

4.5G en basit tabiri ile 4. Nesil kablosuz internet teknolojisinin bize ait ismidir. 4G nin ilk çıktığı zamandan daha hızlı olması nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Günümüzde aktif olarak kullandığımız 3G mile mukayese bile edilmeyecek hız sağlaması planlanan 4.5G nin 3G ye oranla tek farkı hız olmayacak. Aynı zamanda kesintisiz ve daha geniş kapsama alanlarında da kullanılması planlanıyor. Bu sayede yeni teknoloji bizi her anlamda daha ileriye taşıyacak

4.5G Faydaları

Öncelikle şu konunun bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. İnternet üzerinde gezerken yada haber okurken internet hızı 3G ile de yeterli düzeyde bulunuyordu. Yani bir haber sitesi açtığınız zaman ha 4.5G ile açmışınız ha 3G ile açmışınız çok fark olacağını zannetmiyorum ama ne zaman ki bir film yada video izlemeye çalıştınız yada yüksek boyutlu bir dosya indirmeye çalıştınız o zaman 4.5G on kata varan hızı ile sizi kesintiye uğratmadan indirme işlemini tamamlayacaktır.

Eğitim, iş sektörü ve günlük kullanımda indirilmesi gereken büyük dosyalar için metroda, ofiste yada yürürken kesintisiz bir şekilde indirme işlemi tamamlanabilir. Uzun vadede düşünüldüğü zaman 4.5 G farkı en fazla bu noktada ortaya çıkacağa benziyor çünkü ekonomi için oldukça olumlu etki yapması düşünülüyor.

Genel olarak 4.5G nin anlatıldığı forum sitelerinde yada haber sitelerinde sadece internet hızına olumlu etkileri olduğu yazılmış ama atlanan asıl konu başlığı, 4.5G nin kesintisiz ve daha kaliteli konuşma da sağlayacak olmasıdır.

4.5G Kullanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Bu teknolojiye terfi etmek için öncelikle 4.5G uyumlu bir cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor. Aynı zamanda 4G destekleyen bütün telefonlarında 4.5G yi desteklediğini belirtmekte fayda var. Uygun bir telefonunuz olması durumunda 4.5G için uygun simkartlara da sahip olmanız şart. Turkcell bu konuda bir internet sitesi yaparak telefonunuzun 4.5G ye uyumlu olup olmadığını rahatlıkla sorgulamanıza olanak sağlarken, Avea kullanıcılarının Avea iletişim merkezleri yada Turk Telekom Grup mağazalarına uğrayarak yeni simkart talebinde bulunması gerekiyor. Vodafone kullanıcılarının ise ekstra bir işlem yapmasına gerek kalmadan mevcut simkartlarının 4.5G uyumlu olduğunu hatırlatalım.

Bu yeni teknolojiye geçiş 1 Nisan 2016 yılında başlayacak ve 2024 senesine kadar Türkiye’nin yüzde doksan beşine yeni bağlantının ulaştırılması gerekiyor. Öyle tahmin ediyorum ki internet kullanımı ve yaygınlaşması düşünüldüğü zaman 4.5G nin en büyük artısı bu olarak karşımıza çıkıyor.

4.5 G Daha Mı Ucuz Olacak

Özellikle şimdilik operatörlerin bu konu hakkında bir açıklama yapmadığını belirtelim. Nisan ayına daha çok zaman olduğu düşünülürse zaman yaklaştıkça 4.5 G ücretleri netleşecektir. Aynı 3G de olduğu gibi yeni 4.5G tarifeleri de piyasaya sürülecektir. Tabi ki internetin geniş kitlelere yayılması internet kullanım miktarını artırdığı gibi ücretlerinin de azalmasını sağlayacaktır. Ama şimdilik operatörler için böyle bir uygulama olur mu? Yoksa ücretler nasıl olur bilinmez ama internet paketlerinin aynı 3G de olduğu gibi uygun fiyatlı ve kolay ulaşılabilir olması tabi ki en büyük temennimiz arasında yer alıyor.

4.5G Hızı Nasıl Olacak

Bu konuda örnek vererek açıklama yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Örneğin günümüzde 3G ile 5 dakikada indirdiğiniz bir belgeyi 4.5G ile 20 – 30 saniye arasında indirebileceksiniz. Yani hızın yaklaşık 10 kat artacağını söyleyebiliriz. Sadece hız olarak düşünmek yanlış olacaktır. Aynı zamanda kesintisiz bir şekilde internetin sunulması da interneti maksimum seviyede kullanmak anlamına gelir.

4.5G Hangi Telefonlarda Olacak

Günümüz akıllı telefonlarının onda birlik kısmının 4G uyumlu olmadığını söylemiştik. Yukarda da belirttiğimiz gibi 4.5 G teknolojisine uygun olan telefonların bilinmesi de son derece büyük bir önem teşkil ediyor. Eğer nisan ayına kadar yeni bir telefon sahibi olmak isterseniz listeden göz atarak almanızı tavsiye ederiz çünkü telefonunuz 4G desteklemiyorsa bu teknolojiden yararlanmanız olanaksız olacaktır. Dilerseniz 4.5G uyumlu telefonlar için yazdığımız listemize göz atabilirsiniz. Bu listede gözümüzden kaçan telefon modeli olduğunu düşünüyorsanız yorumlar kısmından ulaşmanız da yenilerinin eklenmesi için yeterli olacaktır.

4.5G Geçiş Ne Zaman

İhalesinin tamamlanmasının ardından geçiş için gün saydığımız 4.5G ile ilk olarak 1 Nisan 2016 tarihinde tanışacağız. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu tarihten sonra 2024 senesine kadar operatörler kapsama alanlarını genişletecekler. Umarız ki hem ekonomi hem de internet açısından atılan bu adımdan maksimum fayda sağlarız. Bir teknoloji meraklısı olarak sizlerin bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Yorum kısmından yazarsanız hızlı bir şekilde cevaplayarak geri dönüş yaparım.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz