Fakirblog, 22 Eylül 2017

4.5g Nedir ? Ne Zaman Kullanılacak ?

Son dönemlerde cep telefonları akıllandıkça hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. İlk piyasaya çıktığı günlerde sadece telefonla konuşmada ve mesajlaşmada kullandığımız telefonlar önce oyunları ile sonradan ise basit internet alt yapısı ile daha fazla hayatımıza girmeye başladı.

3g’nin hayatımıza iyice yerleşmesine paralel telefonların akıllı ismiyle piyasa sürülmesi kullanım olanağının da artmasına neden oldu. Günümüzde ise bilgisayarlarda daha fazla akıllı telefonların kullanılarak internete bağlanıldığını görüyoruz. Yakın bir gelecekte ise hem tabletlerin hem de akıllı telefonların giderek bilgisayarların yerini alacağını ve bilgisayarların sadece iş hayatında zorunlu olarak kullanılan cihazlar olarak yer alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

4.5g Nedir

4.5g  daha hızlı internet ve daha az donma ile ön plana çıkan 4. Nesil internet hizmetidir şeklinde tanımlanabilir. 3g ile yaşadığımız bazı sorunlara daha hızlı internet alt yapısı ile cevap verecek olan 4.5g uyumlu cep telefonları ve simkartlar ile kullanılabileceğe benziyor.

En büyük farkı ise günlük hayatımızda daha sık kullanmaya başladığımız internetten yüksek boyutlu dosyaların indirilmesinde ve  yüksek kalitede video izleme gibi seçeneklerde görebileceğiz. Başka bir deyiş ile donma ve takılma olmadan dizi ve film izleme gibi seçenekleri istediğimiz herhangi bir yerden rahatlıkla gerçekleştirebileceğiz.

Şirketler Açısından 4.5g

Çekim alanı daha geniş olduğu için 4.5g kullanım alanları içerisinde şirketlere büyük kolaylıklar sağlanacak. Bulut depolama sistemlerine daha kolay ulaşım imkanı olmasının yanı sıra, daha hızlı veri transferi ve büyük dosyaların ulaştırılması konusunda da herhangi bir sorun yaşanmadan 4.5g ayrıcalıklarından rahatlıkla yararlanabileceğiz. Daha ekonomik olmasının yanı sıra 4.5g nin hem şirketlere hem de çalışanlara sunacağı en büyük artısı da zaman tasarrufu olacağa benziyor. Çekilen videoların ve fotoğrafların bunların yanı sıra büyük boyutlu dosyaların aynı anda ulaşılabilir olmasına da olanak sağladığı için daha hızlı ulaşım ve zaman tasarrufunu ön plana çıkaracağa benziyor.

4.5g telefonlar

Eğitim Sektöründe 4.5g

Uzaktan eğitimin altın günlerini yaşadığını söyleyebiliriz. Eğitim sektöründe, 4.5g nin gelmesiyle birlikte daha güzel günlerin kapıda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Biraz öncede bahsettiğimiz video izleme ayrıcalığının yanı sıra uzaktan eğitimde ve büyük boyutlu video ve içeriklere kolaylıkla ulaşılmasını sağladığı için eğitim sektöründe 4.5g nin çok büyük bir önem arz ettiğini de belirtmeden geçmemek gerekiyor.

3G’den Farkı Nedir

Son dönemlerde gelen soruları incelediğim zaman, genellikle 4.5g uyumlu cep telefonu sahibi olmayanların yeni telefon aldıracak kadar önemli olup olmadığını sorduklarını görüyoruz. Öncelikle bu sorunun cevabını verebilmek için interneti ne sıklıkla kullandığınıza göz atmanız gerekebilir. Öyle ki yoğun internet kullanımına sahipseniz, çok fazla online film izliyor ve devamlı olarak internet siteleri arasında geziniyorsanız, büyük dosyaları indirmeye ihtiyaç duyuyor ve bunu iş hayatınızda da sıklıkla tekrar ediyorsanız kesinlikle 4.5g nin 3g den büyük farklılığı ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Çünkü yüksek hızda ve daha az kesinti ile internet hizmetine ulaşmak demek bu anlamda ön plana çıkan bir ayrıcalık olarak dikkat çekiyor. Ama bulunduğunuz lokasyon internet hızını 4.5g için bile farklılıklar teşkil edebileceğini unutmamanız gerekiyor. Çünkü 4.5g ne olursa olsun coğrafik konum ve şartlar göz önüne alındığı zaman farklılık gösterebilir.

4.5G Kullanabilmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Aynı 3g de olduğu gibi 4.5g kullanabilmek için de kapsama alanı içerisinde bulunmak şart, kapsama alanının hızlı bir şekilde geliştirileceği düşünülürse bu durum 3g ye oranla daha az sorun teşkil edeceğe benziyor. Kapsama alanı sorunu dışında 4.5g ye uyumlu bir cep telefonu sahibi olmanız da bu teknolojiden hızlı bir şekilde yararlanmanız için şart. Son dönemlerde piyasaya sürülen cep telefonlarının büyük bir çoğunluğunun mevcut kullanılan akıllı telefonların da bir kısmının 4g uyumlu olduğunu düşünürsek yeni bir telefon almak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü piyasada şu anda aktif olarak kullanılan akıllı telefonların yalnızca çok küçük bir kısmı 4.5g uyumlu olarak dikkat çekiyor. Bu sorunu yaşamamak adına sizler de mevcut kullandığınız telefonun 4.5g uyumlu olup olmadığına kontrol edebilirsiniz. Henüz kullanmaya başlanmadığı için 4.5g uyumlu bir cep telefonu ile bu ayrıcalıklardan detaylı bir şekilde faydalanmanız da mümkün olabilir. Hazır 4.5g kullanabilme konusu açılmışken belirtmekte fayda olan bir konunun daha altını çizelim. O da simkart cihazınızın bulunması yada kapsama alanı içerisinde yer almanızın yanı 4.5g uyumlu bir simkart almanız da fayda var.

Günümüzde hala 4.5g nin ön plana çıkmamış olması ve aktif olarak kullanılmıyor olması bu simkartların ücretsiz ve hızlı bir şekilde değiştirilmesine de olanak sağlıyor. Hala zamanınız varken ücretsiz bir şekilde bu simkartların değişimini yapabilirsiniz. Ama yakın bir gelecekte 4.5g uyumlu simkarta sahip olabilmek için ekstra para ödemeniz gerekebilir.

Ülkemizde 4.5g Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak

1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanacak. Bu tarihi bir milat olarak not almakta fayda var. Yüksek hızda internet ve teknolojik araçlardan yararlanmanın artılarından daha net bir şekilde yararlanmaya başlayacağız. 4.5g kullanım alanları ve kullanım hızının da bu tarihten itibaren kademeli bir şekilde artmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Hem yeni piyasaya sürülen cep telefonlarının 4.5g uyumlu olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bunun için internet meraklısı iseniz ve yeni bir cep telefonuna sahip olmak istiyorsanız daha çok var demeyin kısa bir süre içerisinde 4.5g teknolojisine merhaba diyeceğimiz için satın aldığınız yeni cep telefonunun 4g uyumlu olup olmadığına özellikle dikkat edin.

Aksi takdirde bir cep telefonuna yeni sahip olmanızın herhangi bir önemi olmadığının altını çizelim. Çünkü bu konuda asıl önemli olan cep telefonunuzun 4.5g uyumlu olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

Pek çok operatörün telefonunuzun ve simkartınızın 4.5g ye hazır olup olmadığını belirten basit uygulamalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.5G Tarifeleri Nasıl Olacak

Bu konuda yorum yapmanın henüz erken olduğunu söyleyebiliriz. İnternette kısa bir araştırma yapılması durumunda bile 4.5g tarifeleri standart internet ücretine tabi olacağını görebiliyoruz. Ama kullanım miktarı artacağı için daha yüksek tarifelerin daha uygun fiyatlardan sunulmaya başlanacağını da belirtmekte fayda var. Ama bu tarifeler nasıl olacak yada 4.5g kullanmayan cihazlara (3gli cihazlara) internet ücretinde herhangi bir internet indirimi uygulanacak mı? Bu soruların ise tam olarak cevap bulamadığını da söyleyebiliriz. Bilinen bir gerçek var ki o da 1 nisan 2016 tarihinden itibaren daha hızlı internete daha kolay bir şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz