Fakirblog, 19 Eylül 2017

A Teorisinde Sona Geldik

a teorisi

En başından söyleyeyim eğer Pretty Little Liars A son bölümünü izlemediyseniz yazıyı okumayın çünkü A teorisi ve diğer bilgilerin çöküşüne buradan değinmeye çalışacağım.  Bir süredir A’nın aslında kim olduğuna dair derin düşüncelerim vardı. Bu konuda yapılan bütün yorumları okudum. İnternette yer alan dizi sitelerinde ve bu sitelerin forumlarında bile A kim? Başlığı altında pek çok yorumun yer aldığını görmek mümkün oluyor. Ama A öyle biri çıktı ki, bu konuda yapılan bütün yorumlar bir anda gereksiz hale geldi.

Pretty Little Liars A Kim

6. sezonun son bölümlerinde aslında Alison’un kardeşinin ölmediğini ve A’nın o olabileceğinin sinyallerini almıştık. Dizinin senaristleri A karakterinin daha önce dizide gördüğümüz biri olduğunu söyleyince internet üzerinde yüzlerce A teorisi ortaya atıldı. Bunların büyük bir kısmında tutarsızlıklar olmasına karşın elle tutulur yanı ağır basanlarda azımsanmayacak kadar fazlaydı. 6. Sezon 10. Bölümle birlikte işler iyice karıştı ve A karakterinin aslında Charles olduğunu ve Charles’ında CeCe Drake olduğunu öğrendik. Doğal olarak A Cece olarak karşımıza çıktı. Bu konuda yazılacak tonlarca bilgi var ama benim gibi A kim? Tahminlerini bir erkekten yana kullananlar için ciddi anlamda şaşırtma olduğunu söyleyebilirim. 6 sezon final bölümü bitene kadar A karakterinin aslında başka biri çıkmasını yersiz bekleyip durdum ama bence hala A Cece değil!

A Cece Değil

Evet bu konuda çok emin olmamakla birlikte bir takım çıkarımlar yaparak söylüyorum. Dizinin 7. Ve 8. Sezon onayını aldığını göz önüne alırsak CeCe karakterinin esas A’nın kuklası olarak ortaya çıkarılabileceğini söylemek mümkün oluyor. Ne oldu bilinmez ama Ocak 2016’dan itibaren yeni bölüm hakkında yorum yapmak ancak o zaman mümkün olacaktır. Şimdilik bana kalırsa, gerçek A’nın kimliğini gizlemek için CeCe Drake bir kukla olarak kullanıldı.

Who İs A

Şaka bir yana, internette araştırmalar yaptım. Yarım yamalak İngilizcem ile who is A bile yazdım. Anladığım kadarıyla kendim okudum. Anlamadığım kısımları bir bilene sordum ve benimle aynı fikre sahip olan binlerce insan olduğunu görünce rahatladım. Gerçekten CeCe’nin A olduğunu düşünmemiz bir sezon finali olarak uygun düşmüş ama bu durum Mona’yı A olarak düşünmemizden daha cezp edici bir hal alamamıştır.

Bana Kalırsa A Aria

Hayatım boyunca hiç oturup, 6 sezon bir dizi izlemeyi başaramadım. Pretty Little Liars bu durumun tek istisnasıdır. Ancak tutup da 8. Sezona kadar onay almışken 6. Sezondan A karakterinin ortaya çıkarılmasının da sadece saflık olacağını düşünüyorum. Bana kalırsa gerçek anlamda bizi şaşırtmaları için A karakterinin bizim 4lüden biri çıkması şart. Benim oyum tabi ki Aria neden mi? Sadece jenerikte devamlı onun “şşşh” yapması bile onun A olduğu konusunda inancımın sağlamlaşmasını sağlıyor. Tabi ki bu durum gerçekleşirse A’nın minyon tipli olmadığı gerçeğini düşününce bizim kızlardan hiç birine böyle bir şans veremediğimi de belirtmek zorundayım.

Peki O Zaman A Kim Olabilir

Oturup, uzun uzun diziye gelmiş tüm karakterleri düşündüm. Aralarında bulunan ilişkileri detaylı olarak anlamaya çalıştım. Şu ana kadar bize gösterilenleri göz önüne alacak olursak A karakteri gerçeğin arkasına saklanıyor olabilir. Nasıl mı?

A’nın kim olduğuna dair tonlarca yorum yer alıyor. Bunlar arasında en son düşüneceğim CeCe Drake olacağıdır. Çünkü o A konusunda yapılan yorumların ötesine gitmeyi başaramaz. Alison’un kardeşi olarak CeCe Drake karakterini görebilirim. A’nın kuklası yada yardımcı olarak görebilirim. Ama bu kadar kaliteli bir senaryoda ve merak dozunun hiç azalmadığı bu dizide tutup da A’yı CeCe olarak yedirirlerse ben bunun arkasında başka bir sürpriz ararım.

Bir de 6. sezon 10. bölümün ismine dikkat etmek gerekiyor. Dizinin son bölümünün ismi Game Over, Charles oldu. Bana kalırsa burada A’nın kim olduğunun açıklanmasından daha çok Charles’ın kim olduğunun açıklanmasına değinildiği düşünülebilir. Yada ben hayal kırıklığına uğradığım için bu şekilde düşünmek istiyor olabilirim. Uzun lafın kısası bu kadar bölümün ve stresin üzerine Charles karakteri A, A karakteri de CeCe olursa bir daha 5 sezondan uzun dizi izlemem.

A Jessica DiLaurentis bile olabilir. Nasılsa dizide gömülen karakterlerin hiçbiri gerçek anlamda ölmeyi başarmıyor. Ama işin açığı belki 7. Sezona da bi nebzeye kadar tamam denebilirdi ama 8. Sezonunda onay alması biraz abartı olmuş. Benim gibi dizi izlemeyi sevmeyen birini bile ekrana kitlemeyi başarmışken neden dozunda bitirmezsin ki? Tabi bu işin arkasında da çok ciddi bir gelir kapısı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz