Fakirblog, 22 Ekim 2017

A Tipi ve B Tipi Yatırım Fonu Getirileri ve Özellikleri

Genellikle sabit getirili yatırım araçları kullanılmaktadır. Örneğin hazine bonosu ve repo gibi araçlar tercih edilir. Bu nedenle A tip yatırım fonlarına oranla daha az risk taşır. Doğal olarak getiri beklentisi A tipi yatırım fonlarına göre daha düşük olur.

B Tipi Yatırım Fonları

A tipi fona oranla kısa vadeli bir yatırım aracıdır. En fazla kullanılan B tipi yatırım fonları ;

1- Değişken Fon; A tipi fonda olduğu gibi portföyü içeriğinden bir sınırlamaya bağla değildir. Genellikle yüzde 25 miktarında hisse senedi, yüzde 20 civarında hazine bonosu gibi oranlar ile kullanılmaktadır.

2- Likit Fon; Portföyün tamamı vadesine 90 günden az kalan sermaye piyasası araçlarından meydana gelir. En iyi örnek repodur.

3- Tahvil-Bonu Fonu; Portföyün en az yüzde 51!i kamu yada özel sektör borçlanma aracıdır. En iyi örnek hazine bonosudur.

B Tipi Likit Fonlar;

Portföyün kısa vadeli hazine bonoları ve repoyla değerlendirilen ve bu yapısı ile repo getirisine alternatif olan B tipi likit fon, kısa vadeli yüksek likidite ve fazla düşük risk hedefleyenler için uygun bir araçtır.

B tipi likit fonlar yatırımcının zarar etmeden satış yapması için oluşturulur. Kısa vadeli uygun olan miktarı, b tipi likit fonlara yatırmak bazen doğru olsa bile uzun vadeli yatırım için ideal bir araç değildir. Senelik getirisi genellikle enflasyon altında yer alır.

Portföyde dengeli miktarda hisse senedi ve repoya yer ayırmak isteyen, sınırlı miktarda hazine bonosuna yatırım yapmayı tercih edenlere yönelik olan bir fon türüdür.

a tipi b tipi yatırım fonu

A Tipi Yatırım Fonu

Yatırım fonu bir tür havuz olarak düşünülebilir. Bu fonlar banka yada aracı kurumlarca kurulmaktadır. Yatırımcıdan toplanmakta olan para bir havuzda birikir. Havuza portföy ismi verilir. Fon kurucusu firma portföy yöneticisidir. Portföyde yer alan para farklı yatırım araçları hisse senedi, repo, devlet tahvili gibi yatırım araçlarına yatırılarak getiri elde etmek ve bu sırada riski azaltmak amacı vardır.

A Tipi Yatırım Fon Çeşitleri

Hisse Senedi; Fonun en az yüzde 51’i hisse senedinden meydana gelir. Getirisi yüksektir. Fakat hisse senedi ağırlıklı olduğundan dolayı risk oranı fazladır.

Karma Fon; Karma fonlar farklı sermaye piyasası araçlarından en az ikisini, her biri en az yüzde 20 miktarından olmak zorundadır.

Değişken Fon; Portföyün içeriğine göre bir sınırlama olmadan kurularak yönetilmektedir. Hisse senedi ve hazine bonosu en fazla tercih edilen yatırım araçlarıdır.

Sektör Fonu; En az yüzde 51’i, sürekli olarak belli bir sektöre ait firmanın hisse senedinden meydana gelir.

Tahvil Ve Bono Fonu ; Portföyün en az yüzde 51’i, kamu yada özel sektör borçlanma araçlarından meydana gelir.

Yatırım Fonlarını Kimler Kurar

Yatırım fonlarını aracı kurumlar, banka ve sigorta şirketleriyle birlikte emekli ve yardım sandıkları yatırım fonlarını kurarak yönetme yetkisine sahiptir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz