Fakirblog, 22 Ekim 2017

Aksaray Ihlara Vadisi Gezisi

Türkiye’nin farklı ören yeri duraklarında şimdi sıra Ihlara vadisi gezisinde, daha öncesinde de değindiğimiz Soğanlı Örenyeri gibi Ihlara Vadisi  de Kapadokya’nın az ziyaret edilen turizm rotaları arasında yer alıyor. Özellikle Ürgüp ve Avanos söz konusu olduğunda istatistiki bilgiler bize bu vadinin de hak ettiği turist sayısına ulaşamadığını gösteriyor. Son yıllarda ziyaretçi sayıları artış gösterse bile yine de muhteşem vadinin daha çok turiste ev sahipliği yapmadı gerekiyor.

Kapadokya denildiği zaman akıllara Hasan Dağı ile Erciyes Dağı arasında kalan bölge gelmektedir. Nevşehir, Ürgüp, Avanos, Göreme, Zelve Erciyes’e daha yakınken Ihlara Vadisi, Yüksek Kilise, Manastır Vadisi Hasan dağına daha yakındır. Genel olarak ıhlara vadisi Nevşehir ilinde bulunan vadilere oranla daha derin bir yapıda yer almaktadır. Nevşehir ve Aksaray’ın arasında kalmış bu vadi yeni ziyaretçilerinin sıklıkla Ihlara Vadisi hangi ildedir sorusunu sormasına neden olmaktadır. Cevap verelim Ihlara Vadisi Aksaray iline bağlıdır. Uzaklığı ise Aksaray’dan 40 Nevşehir’den 100 kmdir.

Ihlara vadisi resimleri

 Ihlara Kanyonu mu Ihlara Vadisi mi

Yukardan bakıldığı zaman bir kanyon görünümü çizen bu vadi, milyonlarca yıllık bir sürenin ardından muhteşem güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Uzunluğu ise 14 kilometreyi geçmesine karşın sadece birkaç kilometrelik kısmının turizme açık olduğunu söyleyebiliriz.

Vadide yer alan onlarca kilise birbirine aynı yeraltı şehirlerinde olduğu gibi bağlanmıştır. 6 ila 13. yüzyıllar arasında yerleşim merkezi olarak kullanılmış Ihlara vadisi zamanında pek çok salgın hastalıklar nedeniyle de zor günler geçirmiştir.

Ihlara Mumyaları

Bunu Ihlara vadisinde yer alan kiliselerden çıkarılan mumyalardan daha net bir şekilde görebiliriz. Mumyaların bir kısmı saç telleri bile günümüze ulaşacak şekilde Aksaray müzesinde sergilenmektedir. Tüm bunların yanı sıra çiçek hastalığına yakalanmış pek çok rahibe ve küçük çocuk mumyalarını da Aksaray müzesinde ziyaret edebilirsiniz.

Ihlara vadisi merdivenleri

Ihlara Vadisi Haritası

Vadinin yüksek merdivenlerinden aşağı yolculuğumuz devam ederken öncelikli olarak karşımıza, ıhlara vadisi haritası çıkmaktadır. Bu haritaya iyi bakmanızda fayda var. Çünkü vadide gezeceğiniz yerleri uygun bir şekilde tercih etmeniz zaman darlığı yaşamamanız açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Ihlara Vadisi Konakları

Kapadokya gezinizde büyülü ıhlara vadisi konakları seçeneğinden yararlanmak adına pek çok farklı otelin konakları ile hizmet etiğini de belirtmeden geçemeyeceğiz. Aynı konak mantığını Nevşehir ilinde hakim olarak gördüğünüz için gezintinizin akşam durağını bu konaklarda yapabilirsiniz. yoğunluk olacağı için önceden rezervasyon yaptırmanın da faydalı olacağı unutulmamalıdır.

Ihlara Vadisinde Ne Yenir

Yorucu bir gün, o kadar merdiveni inip çıkmak tabi ki kolay değil… Bu sebepten ıhlara vadisinde ne yenir sorusunun da bir an önce cevap bulmasını istiyorsanız yöre halkının yaparak sattığı gözlemeleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, ıhlara vadisinin girişinde yer alan vadi manzaralı bir kafe bulunduğunu da hatırlatalım.

Ihlara vadisi gezi

Ihlara Vadisi Nasıl Gezilir

Zamanınız kısıtlıysa, vadi girişinde yer alan Ihlara vadisi haritası sizin için kurtarıcı olabilir. Bu haritaya göz atarak nasıl bir gezinti rotası oluşturmanız gerektiğini iyi tahlil etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde zaman sıkıntısı yaşamanız kuvvetle muhtemel bir sorun olacaktır. İnternette yer alan bilgilere baktığımız zaman ıhlara vadisi ekşi sözlük dışında pek bilgiye ulaşmadığımız için sizlere ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Berker Akkiray diyor ki:

    Doğayı ve doğada gezmeyi çok severim böyle güzel yerleri sitenizde belirtip ayrıntılı olarak anlatmanız çok güzel olmuş eğer bir gün yolum Ihlara Vadisi civarlarına düşerse vadinin kenarında bir fotoğraf çekinirim ve doğanın keyfini çıkarırım. Tabi o kadar gelmişken bir gece konak da kalmamak olmaz umarım kahvaltıları da vadi kadar güzel ve doğaldır.

Yorum Yaz