Fakirblog, 22 Eylül 2017

Amerikan Bulldog Nasıl Bir Köpektir ?

Amerikan Bulldog ; Oldukça kaslı, dayanıklı, güçlü, İngiliz cinsine nazaran daha uzun bacaklı, daha atik ve daha hızlı bir köpektir. Erkek köpekler dişilere göre karakteristik olarak daha kısa boylu ve iri kemiklilerdir. Güçlü çenesiyle başı büyüktür. Göğsü derindir. Omuzlarından başına doğru incelen boynu kaslıdır ve hafif gerdanı vardır. Başı kare, büyük ve geniştir. Köpeğin gövde yapısı ve büyüklüğüyle de orantılıdır. Yuvarlak gözleri arasında belirgin bir çizgi bulunmaktadır. Güçlü ağzı geniş ve karedir. Ters makas ısırışı tercih edilmekle birlikte dişlerin, alt dişlerin üst dişlere göre önde olduğu ısırış, makas ısırışı ile ya da dişleri üst üste gelecek şekilde kapanması da kabul edilmektedir. Kesik, gül şeklinde, yarı dik ve öne bakan kulaklar kabul edilebilir.

Amerikan bulldog hakkında bilgi

Amerikan Bulldog Yetiştiricileri Derneği standartlarında kesilmemiş kulak tercih edilmektedir. Gözleri herhangi bir renkte olabilir. Beyaz köpeklerin göz çevrelerinin siyah olması tercih edilmektedir. Yazılı standartlara göre pembe göz çevresi hata olarak görülür. Burnu siyah, kızıl, kahverengi veya gridir. Standartlara göre tercih edilen renk siyahtır. Siyah burunlu köpeklerde tercih edilen dudak rengi pembeye izin verilse de siyahtır. Ön bacakları iri kemikli, güçlü ve düzdür. Arka bacaklarının üst kısmı oldukça geniş, kaslı ve kalın olmalıdır. Uca doğru incelen kuyruğunu aşağıda tutmaktadır. Pürüzsüz ve kısa olan kürkü, kızıl kahverenginin de dahil olduğu kahverengi tonlarında, beyaz, kızıl, kahverengi, bronz, açık kahverengi ve benekli olabilmektedir.

Amerikan bulldog karakteri

Sadık, güvenilir, cesur ve azimlidir. Saldırgan değildir. Dikkatli ve kendinden emin olan bu cins, çocukları sevmektedir. Güçlü koruma içgüdüsüne sahiptir. Yabancılara karşı çekingen olmaması için küçük yaşta sosyalleştirilmesi ve itaat eğitimi verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Günlük yeterince zihinsel ve fiziksel egzersiz yaptırılmazsa çok gergin bir köpek olacaktır. Bu nedenle kontrol edilmesi de güç olacaktır.

Boyu: Erkek köpekler 55-70 cm. Dişi köpekler 52-65 cm.Ağırlığı: Erkek köpekler 32-54 kg. Dişi köpekler 27-45 kg.Yaşam Koşulları: Yeterince egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman yaşamı için uygundur. Kapalı alanlarda oldukça durgundur. En azından orta büyüklükte bir bahçe daha uygun olacaktır.

Egzersiz İhtiyacı: Günlük uzun yürüyüşe çıkarılması gerekir.Yaşam Süresi: 16 yıla kadar

Amerikan bulldog bakımı

Bakımı: Kısa, sert kürkünün bakımı kolaydır. Sert bir fırçayla fırçalayın ve tarayın. Sadece gerektiğinde banyo ettirin. Tüy dökümü orta düzeydedir.

Amerikan bulldog köpekleri

Kökeni: İlk Amerikan Bulldoglar, yalnızca kanlı boğa dövüşlerinde kullanılmamış, çiftlik sahipleri tarafından işçi köpekleri olarak da kullanılmışlardır. Çiftlik sahipleri tarafından hem bekçi köpeği olarak hem de ayı, yabandomuzu, rakun ve sincap avlamada kullanılmışlardır. Amerikan Bulldogları, İngiliz gösteri köpeklerinden daha uzun bacaklara sahiplerdir. Aynı zamanda da daha hızlı ve çevik köpeklerdir. Dayanıklılıkları, koruyuculukları, zekâları ve çalışma kabiliyetleri, bu köpeği çiftçiler için değerli kılmıştır. Sığır gütme ve sürüyü yırtıcı hayvanlardan koruma konularında eğitilebilirler. Georgia, Summerville’den John D. Johnson’ın katkıları sayesinde Amerikan Bulldog günümüze ulaşmıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra İngiliz Mastiff gibi soyunun neredeyse tükenmiş olduğunu görmek onu hayal kırıklığına uğratmıştı. Daha sonra bulabildiği en iyilerini bir araya toplamaya karar vermiş ve soylarının tükenmemesini sağlamıştır. Avlanma, bekçi köpekliği, iz sürme, ağırlık çekme ve koruma bu köpeğin yeteneklerindendir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ALİYE diyor ki:

    Benim köpeğim, ismi babiş :) çok uysal, eğitimi kolay, havlama huyu yok. Bu aralar başını çok kaşımaya başladı sadece. Tvyi açıyoruz bütün gün haber izliyor, sesi çıkmıyor. Babiş diyince ovv diye uluyor. Lakin suyu sevdiremedik bir türlü. Zorla banyo yaptırıyoruz..

Yorum Yaz