Fakirblog, 22 Eylül 2017

Anahtar ve Yan Kelimeler Nasıl Kullanılır ?

Makale yazacağınız zaman en önemli unsurların başında gelen anahtar kelime kullanım sıklığı konusuna değineceğiz. Öncelikle makalenizin içerisinde kaç adet anahtar kelime geçeceğini iyi bilmeniz gerekir. Aşırı anahtar kelime kullanımı, öncelikle ziyaretçileri daha sonra da Google’ı fazla memnun etmeyecektir. Bu bakımdan makale yazmak için yazacağınız içerikte anahtar kelime yoğunluğu konusunu önemsemelisiniz. Aynı zamanda makalede anahtar kelimeler yerli yerinde olmalı ve birbirlerine de çok yakın durmamalıdırlar. Makalenin genel ortalamasına bakılır ve anahtar kelimeler de giriş, gelişme ve sonuç şeklinde şekillendirilmelidir.Kullanmakta olduğunuz etiketlerin yazınızın akışına zarar vermemesine de önem göstermelisiniz. Anlatım bozukluğuna uğramadan yazılarınıza içinde geçiyormuş hissi katarak yan kelimeleri işlemeniz de önemlidir.

anahtar kelime kullanımı

 

İyi yazarlar her zaman anahtar kelimelerini konunun bütünlüğünü bozmadan ince elerler sık dokurlar. Bu sayede hem okuyucuları tarafından sevilerek tüm yazıları okunur. Hem de yayınlanan adrese Google ziyarete geldiğinde kaliteli makaleyi hemen keşif eder ve kayıt altına alır. Bu da yazara artı puanlar kazandırmaya devam eder. Sizde kaliteli ve başarılı yazılar yazmak istiyorsanız, mutlaka anahtar kelime kullanım sıklığınıza dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle birçok SEO uzmanına göre kullanılan anahtar kelime yüzdesi %3.5 ile %7 arasında olması gerektiği vurgulanır. Ancak biz bu yüzdeliği onaylamıyoruz. Onaylamıyoruz demekten kastımız ise, yazdığımız yazının 3 paragraf olduğunu düşünürsek ki, birçok yazar bu şekilde yazmaktadır. Yazılan her paragrafa 3 veya 5 anahtar kelime giydirilerek ve anlatım bozukluğuna uğramadan makaleyi tamamlamak gerekir. Bu yüzden yazacağınız makalelerde anahtar kelime sayısını fazla abartmadan en fazla 5 adet kullanmanızı öneririz.Aynı zamanda yazınız uzun ise daha fazla anahtar kelime kullanmanız gerekiyorsa, yan kelimeler kullanmanızı da öneririz.

Örneğin makale yazmak kelimesini ele alalım. Yazdığımız makalenin içinde makale yazmak kelimesi en fazla 5 adet kullandık. Ancak yazımız uzun olduğu için ve 5 anahtar kelime kullanma kuralını da uyguladığımız için, bu kelimeye eş anlam veya yan anlam olarak yakın kelimeler kullanmamız gerekir. Misal yazımızda makale yazarak diyebiliriz. Makale yazdırmak diyebiliriz. Makaleler yazmak kelimesini de kullanabiliriz. Bu sayede okuyucuyu sıkmamış olur ve yan anahtar kelimelerimizi de başarıyla kullanmış oluruz. Makale yazmak kelimesini aynı zamanda tekrar tekrar aynı satırda dile getirmekten de kaçının. Biz yazılarımızı genelde 3 paragraf olacak şekilde tamamlarız. Sizde yazılarınızı okuyucunun gözünü yormayacak şekilde 3 paragrafta bitirebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi ise yazınızın uzunluğuna orantılı olacak şekilde 3 paragrafa yayabilirsiniz. Dilerseniz yan anahtar kelimeler kullanarak, anahtar kelimelerinizi de güçlendirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz