Fakirblog, 22 Eylül 2017

Antalya Olimpos ve Yanartaş Gezisi

yanartaş

Olimpos genellikle bungalov evleri ve kendine has doğasından dolayı tercih edilen bir rotadır. Olympos gezimize daha önce detaylı bir şekilde değinmiştik. Bu sayede yolunuz düştüğü zaman bu güzel gezi noktası hakkında bütün sorularınıza ulaşabilirsiniz. Yakın bir mesafede yer alan Yanartaş ise sönmeyen ateş olarak tanınmış ve her zaman için ziyaretçi çekmeye devam etmiştir.

Yanartaşa nasıl gidilir sorusunun cevabı ise; Antalya’ya bağlı Kemer ilçesinin Çıralı köyüne ulaşmaktır. Antalya il merkezinden Çıralı köyüne uzaklık yaklaşık olarak 82 km civarındadır. Olimposta kalırken, ise ulaşım daha çok gruplar ve servisler ile sağlanmaktadır. Kendi aracınızla Çıralı köyüne ulaşmak isterseniz 23 km lik bir mesafeyi kat etmeniz gerekmektedir.

Yanartaşın Sırrı

Mitolojide (Yunan ve Mısır) sönmeyen ateşler hakkında sıklıkla efsanelerle karşılaşılmaktadır. Çıralı’da yer alan Yanartaş hikayesi ile bu seriye bir zincir olarak eklenmiştir. Ephyra Kralının iki oğlu beraber avlanmaya çıkarlar. Yolculuk süresinde Hipponoes kardeşi Belleros’u öldürür. Daha sonrasında çok sevilen Belleros’u öldürdüğü için “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes ismini alır. Yaşadığı topraklardan uzaklaştırılan Bellerophontes Likya Kralına gönderilir. Kral bu genci öldürmek istemez. Çünkü Bellerophontes çok acınacak haldedir.

yanartaş nerede

Onun yerine kral, Olimpos’ta yaşayan Chimera ile dövüşmek üzere buraya gönderilir. Chimera ağzından ateşler saçan gövdesi keçiye, kafası aslana benzeyen, kuyruğu ise yılanları andıran bir canavardır. Bellerophontes kanatlı atına biner ve Olimpos Dağına doğru yolculuğuna başlar.

Chimera ile karşı karşıya geldiği zaman atı Pegassos’un da yardımıyla son anda ölmekten kurtulur. O anda Chimera’yı mızrağıyla yerin yedi kat altına gömer.

Yaptıklarına Pişman Olan Kahraman: Bellerophontes

Anlatılan hikayeler genellikle yerin altında var olan bu ateşin Chimera’nın nefesi olduğu yönündedir. Oysa ki Çıralı’da yer alan bu doğalgaz kaynağı alan, hem deniz kenarındaki yapısı hem de turistik artısı ile her zaman ilgi çekici noktalar arasında yer almaktadır.

Kardeşini öldürüp pişman olan, ölümü istenirken yeni bir zafer yaşayarak Chimera’yı öldüren Bellerophontes kutlanmak amacıyla olimposta yarış düzenlenir. Günümüzdeki olimpiyat oyunlarında olduğu gibi koşucular ellerinde yer alan Chimera ateşlerini (sembolik olarak) alarak yarışa başlarlar.

antalya olimpos

Modern Olimpiyat oyunlarının ilk örneğinin bu sayede ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.  Olimpiyatların en önemli sembolleri arasında yer alan olimpiyat meşalesi de Chimera’nın kutsal ateşini sembolize etmektedir.

Yolunuz Olimpos’a yada Kemer’e düştüğü zaman Çıralı köyünde yer alan Yanartaş’ı muhakkak görmenizi tavsiye ediyoruz. Kendine has doğası ve eşsiz maviliği ile sizi farklı bir tatile davet edecektir. Olimposta yer alan bu tatil seçeneklerine sizler de son derece kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Birbirinden farklı konaklama seçenekleri ve ayrıcalıklı bungalov evleri ile rahat bir tatile ulaşmanızı sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz