Fakirblog, 19 Eylül 2017

Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Vücut geliştirme antrenmanı ne çok aç nede aşırı tok biçimde yapılmalıdır. Eğer antrenmanı aç yaparsanız, antrenman sırasında kan şekeriniz düşebilir ve baş dönmesi, göz kararması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Tok olarak yaptığınız antrenman ise 5,5 litre civarı olan kan miktarımızın yarıya yakınının sindirim için mide etrafına toplanmasına neden olacaktır ve bu yüzden kalbinize büyük bir yük binecektir. Bu yüzden aç ve tok karın ile antrenman yapmak zararlıdır.

Antrenmandan ne kadar önce yemek yenmelidir?

Bu soru tam olarak şu kadar önce yemelisiniz diye cevaplanamaz fakat antrenmana başlamadan 2 veya 3 saat önce yemek yemeniz ve daha sonrasında antrenman yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Yediğiniz yemeklerde de şu faktörlere dikkat etmeniz yararınıza olacaktır;

-Uzun süreli açlık sonrası yenilen öğün daha hızlı sindirilir

-Yağlı öğün geç sindirilir

-Büyük öğün geç sindirilir

Basit karbonhidratlar hızlı sindirilir ancak anlık enerji verir

Antrenmandan kaç saat önce yemek yenmeli

Antrenmandan kaç saat önce yemek yenmeli

Antrenman öncesi beslenmeniz önemlidir, bu durumda dikkat etmeniz gereken 2 birim karbonhidrat 1 birim protein alımı yapmamız gerektiğidir. Kabaca antrenmandan önce karbonhidrat ağırlık beslenmeniz iyi olacaktır. Fakat alacağınız bu karbonhidratlar glisemik indeksi yüksek yani basit, kötü karbonhidratlardan olmamalıdır. Size uzun süre enerji sağlayacak kompleks, iyi karbonhidratlardan olması yararlı olacaktır. Tüm bunların haricinde antrenman öncesinde ve sonrasında yağlı besinler tüketmemenizde yarar var.

Antrenmandan ne kadar sonra yemek yemeli

Antrenmandan ne kadar sonra yemek yemeli

Antrenmandan sonra birçok sporcu ton balıklı salata tüketmeyi tercih eder. Fakat antrenmandan sonraki beslenme vücut tipi amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak 1 birim karbonhidrat 2 birim protein alımı yerinde olacaktır. Eğer protein tozu kullanıyorsanız antrenmandan hemen sonra protein tozu tüketilip yaklaşık 30-60 dakika sonrasında hafif bir öğün yenebilir. Eğer amaç yağ yakımı ise antrenmandan sonra kesinlikle basit karbonhidrat almamanız gerekiyor. Bu konuda antrenmandan sonra meyve suyu içmek çok kötü olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tarık diyor ki:

    şırınga yok mu reyiz nereden buluruz şırınga sen bilirsin

Yorum Yaz