Fakirblog, 22 Ekim 2017

Araçlarda Akü Arızaları ve Akü Bakımı

akü

Akü aracın en önemli parçalarından biridir. Çünkü motorun ilk hareketini sağlamak için marş motoruna gerekli olan elektriği gönderir. Aküde meydana gelen bir arıza aracın çalışmamasına yol açabilir. Bu arızaların yanlış kullanımdan veya batarya üretim esnasında meydana gelen (fabrikasyon) problemlerden de kaynaklanabilir.

Akü Arızaları

Akü kontrolü

Kullanıcı tarafından kaynaklanan arızalar: Aracın iç lambasını uzun bir süre açık unutmak veya radyoyu çalışır şekilde bırakmak, kontağı sık açıp kapatmak, araç park halindeyken klimayı uzun süre çalıştırmak, aracı kısa mesafeli kullanmak, akünün araçla uyumsuzluğu gibi nedenler kullanıcı tarafından kaynaklanır. Fabrika kaynaklı arıza: Aküyü kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra 9V altına düşer bundan dolayı da aracı çalıştırmaz. Bu fabrika kaynaklı bir sorundur akü yeni olmasına rağmen bozulmuştur.

Akü kaç yılda bir değişir

Bakımını ise şu şekillerde yapabiliriz. Kutup başı kelepçeleri kontrol edilmeli yerinden çıkmış ise tekrar takılmalı gevşemiş ise sıkılmalıdır. Kutup başlarının temizliği kontrol edilmeli kirli olması durumunda sıcak su kullanarak kutup başları temizlenmelidir. Göstergesi kontrol edilmeli rengi siyah ise şarj edilmelidir.

Akü takviyesi sırasında (+) kutup ile (+), (-) kutup ile (-) paralel olarak bağlanmalıdır. Aracımız dijital göstergeli ise akü takviyesi yapılmaz. Akü suyundaki seviye kontrol edilmeli seviye düşmüş ise plakaların 1 ile 1,5 cm üzerine gelecek şekilde saf su eklenmelidir, bu durum yaz aylarında daha sık kontrol edilmelidir.

Kutup başları oksitlenmesini önlemek için az miktarda gres yağı sürülmelidir, gres yağı yerine vazelin de kullanılabilir. Kış aylarında aküyü tam şarjlı kullanmalıyız ki donmasın. Aracımızda oluşacak herhangi bir yangın durumunda kutup başları sökülmelidir.

akü değişimiakü ışığı

Akü değişimi

Araçtan aküyü sökerken ilk önce (-) negatif kutup başını sökmeliyiz, takarken ise önce (+) pozitif kutup başını takmalıyız. Eğer akü donmuş ise şarja bağlamadan önce, mutlaka 15° C a kadar ısınmasını beklemeliyiz. Aküyü ani soğuk ve sıcaktan uzak tutmalıyız ki patlama olmasın. Akü gözlerindeki havalandırma delikleri kontrol edilmeli deliklerin açık olması gerekmektedir.

Akü hakkında bilgi

Şarj edilmeden önce ortam iyice havalandırılmalıdır, çünkü aküye yaygın olarak yapılan bir hatada, şarj seviyesinin üstünde şarj edilmesidir. Bu durum da hidrojen ve oksijen açığa çıkar, kısa bir süre içinde patlayıcı bir hale gelir. Aracımıza yaptırdığımız bakımları akümüze de yaptıralım. Araçlarda akü arızası ve bakımı konusunda yazımı sizinle paylaştım umarım yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz