Fakirblog, 22 Eylül 2017

Backlink Çeşitleri Nelerdir ? Doğru Backlink Nasıl Alınmalıdır ?

Bu makalemizde backlink çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.Doğru backlink nasıl alınmalı,sitenizi üst sıralara taşıyacak link çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Rel attribute seçenekleri arama motoru botlarına linkleri nasıl kullanmaları gerektiğini anlatan bir özelliktir. Rel attribute sayesinde sitenizden dışarı giden linklerin sizin sitenizin değerini düşürmesini engellemeniz mümkündür. Bir başka mesele de sizin başka sitelerden aldığınız linklerin işinize yarayacak şekilde olmasını sağlamanızdır. Bunu yine rel özelliği sayesinde yapabilirsiniz. Rel attribute seo için kritik öneme sahiptir, çünkü web üzerindeki backlink tipleri bunlara göre ayrılmaktadır.

Rel attribute seçenekleri nelerdir ?

Dofollow link Nedir : Bu seçenek ile yapılan linkler arama motoruna beni takip et demektedir.Yani bu linki değerlendir ve bu web sayfasına git ve tara/indeksle anlamına gelmektedir. Bu tarz linke sahip olan sayfanın değeri düşer fakat bu linki işaret ettiği sayfanın değeri artar.

Nofollow link Nedir : Verilen linkin bulunduğu sayfanın değerini düşürmek istemiyorsanız bu seçeneği kullanmalısınız. Bu linki gören arama motoruna bu linki takip etme demiş olursunuz.

dofollow nofollow nedir

Domain Uzantılara Göre Backlink Çeşitleri

Domain uzantıları listesine yeni yeni katılan uzantılar mevcut bazılarını duymuş olabilirsiniz ve alıp almamakta  seo açısından tereddüte düşmüş olabilirsiniz. Google alanadı uzantılarından farklı değerlendirmeler yapabiliyor. Fakat bu sadece org, edu, gov gibi uzantılarda geçerlidir.Örneğin ‘com’ ile ‘im’ arasında bir ayrımcılık yapmamaktadır. Bunun ardından gelebilecek bir soru ise şudur. Öyleyse neden google arama sonuçlarında hep ‘com’ uzantılarını görüyoruz?‘com’ alanadı uzantısı web’in varolduğundan beri vardır. Bu yüzden com uzantıları arasındaki backlink haritası diğer uzantıların sahip olduğundan çok daha büyük ve çok daha geçmişe dayalıdır. Ayrıca alanadı alan kişilerin büyük bir yüzdesi com uzantısı tercih etmektedirler. Bunun sonucunda com uzantılı websiteler ile hem Google hem biz kullanıcılar daha çok karşılaşırız.Edu backlink ve gov backlink gibi alabileceğiniz linkler varsa bunlar sizi oldukça iyi yerlere getirecektir. Bunun haricinde org uzantılı sitelerden alacağınız linklerde bir önce bahsettiğim iki uzantı dışındakilere oranla daha yüksek değer katmaktadır.

Sosyal ağlardan alınan backlink

Bir süre öncesine kadar Google sosyal ağlardaki linkler ile ilgili problemler yaşamaktaydı. Buradan gelen backlinklerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği muamma idi. Bir facebook sayfası yada grubu yada profili gizlilik koşulları yüzünden google tarafından indekslenemiyordu. Bu durumda bazı linkler taranabiliyorken bazıları taranmıyordu. Çünkü açık sayfa ve açık gruplar sorun yaratmıyordu ama kapalı grup ve sayfalardaki linkler alınamıyordu.Sizde sosyal ağlardan backlink aldığınızda taranmasını istiyorsanız açık sayfa ve gruplarda ve profillerde paylaşmalısınız. Google sosyal ağlardan backlink alındığında farklı kriterler ile değerlendiriyor.

sosyal ağlar backlink

Forum Profilleri Backlink Çeşitleri

Başta forumlar olmak üzere çeşitli website platformlarında oluşturduğunuz profillerinizin imza kısmına yada profil sayfası kısmına yerleştirdiğiniz linklere Profil Backlink adı verilir.Genellikle bu linkler forum website tarafından nofollow olarak ayarlanır. Bu yüzden seo açısından backlink değeri daha düşüktür. Seo için etkisinden daha çok ziyaretçi çekmek ve bilinirlik kazanmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Video backlink nedir ?

Özellikle youtube gibi muhteşem bir kullanıcı akışı olan video paylaşım platformlarında paylaştığınız video altında oluşturulan linklerdir.

Sitewide Backlink Nedir?

Websitenize gelen linklerin geldiği sitenin her sayfasında sahip olduğunuz linklere verilen isim sitewide backlink. Örneğin bir sitenin footer kısmına ya da sidebar kısmına yerleştirilen linkiniz muhtemelen bu sitenin her sayfasında görüntülenecektir. Bu durumda bu link sitewide backlink olarak değerlendirilir.

NotSitewide Backlink Nedir?

Sitewide link çeşidinin tam tersi, notsitewide backlink çeşidi. Bir websitenin sadece bir kaç sayfasında yer alıyorsanız site çapında link almamışsınız demektir. Bu durum notsidewide link olarak adlandırılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz