Fakirblog, 21 Ekim 2017

Bankaların Mobil Uygulamaları

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar, hayatlarımızdaki önemlerini her geçen gün arttırıyorlar. Bu cihazlar sayesinde her an internete bağlanıp, çeşitli ihtiyaçlarımızı kolayca halledebiliyoruz. Durum böyle olunca pek çok sektörden şirketler, müşterilerine daha kolay ulaşabilmek ve daha etkin iletişim kurabilmek amacı ile, akıllı telefon ve tabletlere yönelik uygulamalar geliştiriyorlar. Bankacılık sektörü de bu durumun oldukça farkında ve uzun zamandır mobil teknolojideki gelişimleri yakından takip edip, hiçbir detayı kaçırmıyorlar. Daha önceleri WAP ve SMS yolu ile, bankacılık işlemlerimizi yapmamızı sağlayan bankalar, şimdide akıllı telefon ve tablet bilgisayar ile, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyorlar.

Önceleri iPhone için geliştirilen bu aplikasyonlar, şimdilerde Android, Symbian ve BlackBerry işletim sistemine sahip cihazlara yayıldı. Sektörün önde gelen bankaları, uygulamalarını hazırlayıp, müşterilerine bir bir sunmaya başladılar bile.

Mobil bankacılık güvenli mi

Akıllı cep telefonlarının ve tablet bilgisayarların kişiye özel cihazlar olması, şirketlerinde kişiye özel hizmet sunması için gereken ortamın hazırlanmasına yardımcı oluyor. Şimdilik bu aplikasyonlar üzerinden en çok gerçekleştirilen işlem, internet şubelerine yönelik güvenli şifre alımı. Aplikasyonlardan sonra hızla yaygınlaşmaya başlayan işlem ise, hisse alım satımı yapmamızı sağlayan işlemler oldu. Uygulamalar her bankaya özgü olduğu için gayet güvenilir.

Akıllı cep telefonlarının özellikleri her geçen gün büyük bir hızla artmasına rağmen, ekranlarının oldukça küçük olması, para gibi dikkat isteyen konularda, müşterilerin ön yargılarına takılıyordu ve bu sebep ile SMS bankacılığına büyük bir yönelim oluyordu. Ancak iPad ile birlikte, kullanım alanı ve kullanım kolaylığı oldukça artan tablet cihazların büyük ekranları, müşterilerin işlemlerini gönül rahatlığı ile yapmalarını sağlıyor.

bankaların mobil uygulamaları

Bankaların mobil bankacılık uygulamaları

Akbank : İOS yanısıra, BlackBerry, Symbian ve Android sistemlerinde de aplikasyonları mevcut olan Akbank, bu sayede, müşterilerinin mobil cihazı ne olursa olsun, işlemlerini yapma imkanı sağlıyor. iPhone ve iPad için hazırlanan Yatırımcı, Cep Bütçem, Kredi, Panik Yok, Akbank, Akbank Sanat ve Gezgin isimli ağlikasyonlara sahip olan Akbank’ın,Android için Cep Bütçem ve Para Gönder, BlackBerry için Akbanka Yatırımcı ve Para Gönder, Nokia için Cep Bütçem ve Para Gönder uygulamalarıda mevcut.

Deniz Bank : Aplikasyon konusunda oldukça titiz davranan Deniz Bank’ın iPhone, iPad ve Android için uygulamaları mevcut. Symbian ve BlackBerry için herhangi bir aplikasyon geliştirmeyen banka, geçtiğimiz günlerde dünyada bir ilk olarak, Facebook’taki ilk banka şubesini açmıştı. Deniz Bank’ın iPhone ve iPad için toplamda 5 uygulaması bulunuyor. Android sistemi içinse Cep Param ve Sıramatik aplikasyonları geliştirilmiş.

Finans Bank : Şimdilik sadece iPhone, iPad ve Android sistemleri için aplikasyon geliştiren banka, akıllı telefon pazarının en önemli iki oyuncusu dışındaki işletim sistemlerine henüz yönelmiş değil. Ayrıca genel işlemlerin gerçekleştirilebileceği bir BlackBerry uygulamasıda mevcut. iPhone, iPad ve Android içinse şimdilik toplamda 4 adet uygulaması mevcut.

Garanti Bankası : Aplikasyon açısından çok seçeneğe sahip olan Garanti Bankası’nın tüm aplikasyonları Wap tabanlı çalışıyor. Her türlü akıllı telefon ve tablet cihaza yönelik uygulaması mevcut olan Garanti Bankası, bu alanda müşterilerine oldukça geniş imkanlar sağlıyor. Android sistemleri için, Garanti Bankası, CepBank, Garanti Cep, Şifrematik, ve Hangi Kampanya uygulamaları, Nokia yani Symbian için, Garanti e-Trader, Garanti Şifrematik ve Hangi Kampanya uygulamaları , BlackBerry içinse Garanti Bankası ve Hangi Kampanya adlı uygulamaları mevcut. Ayrıca tüm bu uygulamaların yapılabildiği işlemler, iPhone ve iPad uygulamalarıda yapılabiliyor.

İNG Bank : İNG Bank, iPhone, iPad, Symbian ve BlackBerry’lerde hizmet verirken, Android sistemlerine yönelik bir uygulaması henüz yok. Üstelik mevcut uygulamaları, sadece belli birkaç temel işlem dışında, pek bir bankacılık işlemi yapmamıza olanak sağlamıyor. Banka, İOS, Symbizn ve BlackBerry kullanıcıları için İNG Mobil uygulamasını geliştirmiş.

İş Bankası : İş Bankası’nın mobil teknolojilere verdiği önemi, son dönemdeki reklam kampanyalarından da kolaylıkla anlayabiliyoruz. İOS, Android, Symbian ve BlackBerry’lerde müşterilerine çeşitli aplikasyonlar ile hizmet veren bankanın bu uygulamalarının wap tabanlı değilde, farklı özel bir uygulama şeklinde geliştirilmiş olması da büyük bir artı.

TEB : Symbian hariç tüm sistemlerde hizmet veriyor olması büyük bir başarı fakat sadece temel bankacılık işlemlerini gerçekleştirebileceğimiz uygulamalar sunması ise büyük bir kayıp. TEB’in iPhone v iPad için 4 farklı aplikasyonu mevcut. Ayrıca, Android ve BlackBerry için oluşturulan Cepte TEB uygulaması mevcut.

Vakıfbank : Bankanın şimdilik sadece iPhone, iPad ve Android sistemlerinde çalışan şifre üretme aplikasyonu bulunmakta. Bu durum Vakıfbank’ın mobil teknoloji konusunda oldukça yetersiz olduğunu gösteriyor. Bir an önce bu durumu değiştirecek, farklı sistemlere yönelik işlevsel aplikasyonlar üretmeleri gerekiyor.

Yapı Kredi : Sadece Symbian sistemine uygun aplikasyonu bulunmayan Yapı Kredi bankasının, diğer sistemlere yönelik üretilen aplikasyonlarının işlevselliği ve başarılı ara yüzleri, kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. iPhone ve iPad için toplamda 3 uygulaması mevcut olan bankanın, BlackBerry’ler ve  Android sistemleri için Yapı Kredi ve Mobil Bankacılık adında iki tane aplikasyonları mevcut.

Ziraat Bankası : Bankacılık ve finans işlemleri için aplikasyonları mevcut. Bu mevcut aplikasyonlar WAP tabanlı ve sadece iPhone ve iPad için mevcutlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz