Fakirblog, 22 Eylül 2017

Blog Açmayı Mı Düşünüyorsunuz ?

Blog yazarken yükselmek ve google, yahoo gibi sitelerde aranan olmak bir çok blog yazarının hayalidir. Fakat bunu yapabilmek için altyapınızı ve stratejinizi iyi uygulamalısınız. Biliriz ki temeli yapılmamış bir bina ister on kat ister bir kat olsun, temeli sağlam olan bir kulübeden bile daha çabuk yıkılır. İşte bunun için bizde ilk yazımıza dahi önem verilebilmesi için altyapımızı sağlam ve sistemimize uygun yapacağız.

Ücretsiz blog açarak kendinizi test edin

Blog yazmaya başlarken ilk önce kendinizi sınamalısınız. Bunun için ücretsiz servisler vardır (Blogger, WordPress). Yazılarınızın kalitesini, yazacağınız konuyu belirlemeniz için en iyi yol ilk bir kaç ay ücretsiz servisleri kullanmak olacaktır.

Orta seviye bir blog yazarı olduğunuzu hissettiğiniz an çok düşük ücretler ile bir barındırma hizmeti (hosting) ve alan adı (domain) alıp hemen içine wordpress kurulumu yapın.

Blog Açmayı Mı Düşünüyorsunuz

Daha hiçbir yazı yazmadan tema (önemlidir sürekli değiştirilen temalar sıkıntı yaratır), sizi anlatan logo, kullanıcı dostu yan menü gibi ayarlarınızı yapın.

Blog açtıktan sonra yapılması gerekenler ?

En önemli nokta Alexa, Google Webmaster Tools gibi servislere kayıt yaptırmak ve bazı sitelere yorum yazarak backlink almaya ayrıca tanıtım yazılarıyla sitenizin amacını bildiren yazılar yayınlamaya çalışın. (konunuzla ilgili başka platformlarda sizi iyi tanıtan yazılar hazırlayın)

Blog yazılarınızın ilk iki cümlesini konunuzu özetleyecek şekilde kurun ve görsel, video gibi ziyaretçiyi sitenizde uzun süre tutacak maddeler paylaşın.

İlk 50 yazınızı yayınladıktan sonra biraz daha ileriye gidin ve konunuzla ilgili yüksek sitelere linkinizi verin. (Tabi bu iş için biraz ücret vermek gerekiyor.) Bundan sonra sizin yapmanız gereken araştırmak, yazmak ve yayınlamak olacak. Tamamen özgün olmak bu işin cilvesidir. İyi bir blog yazarı aynı zamanda iyi bir blog takipçisidir. Rakiplerinizi takip etmek gündemi yaratmak demektir. Onların anlattığını daha farklı (doğru olmak şartıyla) ve daha ayrıntılı yayınlarsanız siz bir numara olursunuz.

Blog açarken alan adı seçimi

Alan adınızı size ziyaretçi getirebilecek ve konunuzla ilgili olarak seçin. Yani alan adınızı blogunuzun içeriğine uygun seçmelisiniz. Fakir blog ile ilgili bir yazı yazmak isterseniz fakirblog.net domaini uygun olacaktır. :)
Barındırma hizmetinizi (hosting) başlangıç aşamasında uygun ve az özellikle alın ilerleyen zamanlarda özellikleri arttırmanız gerekse de hemen paranızı heba etmeye gerek yok.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz