Fakirblog, 21 Ekim 2017

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır ?

Bir çok blog yazarı, okuyucu düşünmeden kafasına ilk geleni yazdığı için okuyucuların bazılarına veya bir kategoriye hakaret etmiş oluyor. Örneğin,siyaset ile ilgili bir yazı yazdınız fakat siz A partisini tuttuğunuz için B partisini seçen insanlara hakaret ediyorsunuz fakat aklınıza,okuyucularınız arasında B partili olan okuyucularınız gelmiyor. Böylece de B partili olan okuyucularınız da blogunuzu ziyaret etmeyi kesiyor. Unutmayın, bir ziyaretçi, 10 ziyaretçi kaybetmek demektir.

Blog yazmak, internet aleminin en geniş kapsamlı semantik teknolojisini kullanarak uygun ziyaretçilere ulaşma biçimidir.

Blogları bu cümle ile tanımlamak gerçekten çok dar bir bakış açısı olabilir.Çünkü blog kelimesine dahi onlarca anlam yakıştırılabiliyor. Ama bu büyük anlam curcunasının en büyük parçalarından birisi de budur. Peki çok farklı konularda yazılan blogların dışında, konusu “blog yazmak” olanlar nasıl ortaya çıkmıştır. Hemen bunun o gizemli yanıtını sizler ile paylaşayım.

Blog Yazarlığı Nasıl Yapılır

Neden Blog Yazarlığı Yapılır ?

İnsanlar ilgilendikleri konular üzerine yazmayı, bilgi vermeyi severler. İnterneti bu yönüyle kullanmak yazdıklarınızın değer kazanması demektir. Bu nedenle bloglar önemli faktörlerdir. Ücretsiz onlarca servis var ama bu servislerde olmayan ve her saniye gelişen yüzlerce viral strateji uygulanmayı bekliyor. Büyük kaynaklarca indexlenen blog sayısı yaklaşık 145 milyon kadar, ayrıca blog okurları bu sayısının 2-3 katını geçmekte. Doğal olarak herkes kendi / ekibinin yazılarını yayınlayıp devamlı gelişen bir kitle elde etmek istiyor. Profesyonel blogculuk ile para kazanmanın mümkün olması da hızla blog sitesi açma oranını arttırıyor.

Bloglar pazarlama tekniklerinin dahi birer parçası haline gelmiş durumda. Özellikle ilk zamanlarında kazanç stratejileri kurulmamış, sadece “sanal ünlülük” kelimesiyle yalnız başına bırakılan bloglar, şuanda çok büyük kazançlara zemin hazırlıyor. Tabii ki de hala bu şekilde adını duyurmuş blog ünlüleri yok değil. Bunlara örnek verecek olursak.. (Hippi Kız, Pucca Günlük)

Bloglar neden yazılır ve neden takip edilir?

Aslında bu soruların yaşanılası bir cevabı vardır. Blog yazmak bir kitap yazmaya benzer, fakat her paragrafınızı gün gün izleyen binlerce de insan vardır. Tahminlerle dolu, eleştirilerle dolu, belki de sizi yolunuzdan çıkartacak onlarca yorumla dolu bir dinamik yayın evidir. Bu dediklerim kurumsal bloglarda nadir görülse de bireysel bloglarda rast gelinesi unsurlardır. Blog yazmanın nedenleri maddelenecek kadar az değildir. Çünkü webrazzi.com dahi büyük bir heyecanla alan adı alınmış, işe koyulmuş bir sitedir. Bu tür bloglarda heves ve istikrar en önemli şeydir. Neden sorusu ise bence yetersiz kalır.

Yazmak kadar güzel bir şey varsa o da dinlenmek ve önem verilmektir. İşte bu iki önemli unsurun zirvelerde yaşanacağı mecralardan biri olan internet insanları blog yazmaya iter. Ve unutmayın önemsenmek sadece olumlu yorumlar almak değildir. Olumlu yorumlardan daha çok olumsuz eleştirileri düşünün.

Blog yazmak ( yada bloglamak,günlük tutmak,güncellemek) teriminin üstünde şu ana kadar hep teorik bakımdan durduk. Fakat profesyonel blog yazarlığına başlarken alınan haz, araştırmalar yaparken geçen zaman, kendi eserinizi kendi platformunuz da yayınlamanın getirdiği o güven aslında tarif edilemez bir psikoloji.

Aslında bu yazıyı okuması gereken kişiler bu işe yeni başlayanlar. Çünkü hislerini anlayan birkaç kişiyle tanışırlarsa özgürce bu alemde dolaşabilir ve akıllarından geçen stratejileri empati kurarak uygulayabilirler. Reel hayatta da insanlar yaptıklarının gerçekliğini, denenmiş olmasını ve kesinliği görmek ister. Hataya düşmek yerine emin olmak en mantıklı hamledir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz