Fakirblog, 25 Eylül 2017

Borsa Yatırım Fonu Nedir ? Nasıl Alınır ?

Belli bir endeksi temel alan, endeksteki yatırım ürünlerinin performansının yatırımcıya yansıtan borsada alım satıma açık olan bir fondur. Yani hem hisse senedi hem de yatırım fonu olarak düşünülebilir.

Borsa yatırım fonu, takip etmiş olduğu endeksin getirisini yansıtmaktadır. Endekste düşüş gerçekleşirse borsa yatırım fonu da düşer. Yatırım başında net ve sabit bir getiri garantisi kesinlikle yoktur.

Hisse senedine yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcılar için en ideal yatırım aracıdır. İMKB’de 1 paylık lotlar şeklinde alım-satım yapılabilir.

Borsa Yatırım Fonu

1- İşlemleri çok kolaydır. Hisse senedine yatırım yapmak yerine tek işlem ile 20-30 hisse senedi endeksine yatırım yapılabilir.

2- Komisyonları oldukça caziptir. Değeri en fazla 30 hisse, diğeri en en yüksek 10 banka olarak örnek verilebilir ve uzmanlar yönetir.

Borsa Yatırım Fonu Nedir

3- Dinamiktir. Banka hisselerinden birisinde düşme olursa hemen endeksten çıkartılarak değeri yüksek olan banka hisse senedi eklenir.

4- Risk dağıtılır. Hisse senedi fiyatı düşme ihtimali, otuz hisse senedinin düşmesi ihtimalinden daha fazladır.

5- Fiyatları şeffaftır. Hisse senedi gibi gün içerisinde her an güncellenir.

6- Yönetim ücreti vardır. İMKB’de alım satım için, aracı kurum komisyonu vardır.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır

İlk yapılması gereken aracı kurum veya bankada yatırım hesabı açtırmak gerekir. Hisse senedi alır gibi aracı kuruma emir verilir veya internetten bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz. Alım satım işlemleri borsa üzerinden gerçekleşir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz