Fakirblog, 22 Eylül 2017

Çeyrek Altın Kaç Gramdır ?

Altın güvenilir liman olarak anılır. Özellikle yatırım yapılmak istendiği zaman ilk başvurulan adres altındır. Birikim miktarına ve alım gücüne göre çeyrek altın daha fazla tercih edilmektedir.  Altın denildiği zaman ilk olarak akla gelen çeyrek altın kaç gramdır? Bir çeyrek altın 1.75 gramdır.

Çeyrek altın eskiden en küçük altın olarak satıldığı için daha sık tercih edilmesine rağmen günümüzde alım gücünün azalması ve altın fiyatlarının ciddi miktarda artış göstermesi gramlık ve yarım gramlık altınlarında piyasaya sürülmesine neden olmuştur. 1 gramlık altınlar düğün ve özel günlerde çeyrek altınların yerini almış durumda. Hatta gramlıklarında küçüğünün satılmaya başlanması alım gücünün düştüğünü gösteriyor.

çeyrek altın kaç gramdır

Yarım Altın Kaç Gramdır

Adından da anlaşılabileceği gibi 22 ayar bir çeyrek altın 1.75 gram ise 22 ayar yarım altın ise 3.5 gram olacaktır. Yarım altın iki çeyrek altın şeklinde satılır ve çoğunlukla çeyrek altının iki katı fiyatla alıcı bulur.

Reşat Altın Nedir

Reşat altın bir Osmanlı altınıdır. İlk kez Osmanlı Padişahı Mehmet Reşat döneminde yapıldığı için bu isimle anılır. Cumhuriyet altınından gram olarak daha ağır olduğu için daha pahalıdır.

Hamit Altın Nedir

Gram olarak Reşat altından bir farkı olmayan Hamit altını Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminde yapıldığı için bu isimle anılan bir altındır. Reşat altınından gram olarak bir farkı bulunmaz. Fiyatta da bir fark olmadığı için bu şekilde satılmaktadır.

Altın fiyatlarında meydana gelen artış ve azalma çoğunlukla altınların isimlerine göre değil altının gram cinsinden değerine göre meydana gelmektedir. Alış fiyatı ve satış fiyatı arasındaki farkı da bunlara göre değerlendirmek mümkün olur. Altın almayı düşünüyorsanız altının gram cinsinden fiyatına göre değerlendirerek alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz