Fakirblog, 22 Eylül 2017

Devrent Vadisine Nasıl Gidilir,Giriş Ücreti

Kapadokya’yı gezdiğimiz sıralarda ara ara karşımıza develer çıkmaktaydı. Çıkan bu develer çoğunlukla turistlerin fotoğraf çektirmesini sağlamak için kullanılmakta olmasına karşın Kapadokya gezimiz esnasında Deve şeklinde peri bacası karşımıza çıkacağını hiç hesaba katmamıştık.

Devrent vadisi hakkında bilgi

Kapadokya’yı gezdiğimiz sıra karşımıza farklı farklı şekiller çıkmaktaydı. Fakat bu şekillerin en yoğun bulunduğu nokta kesinlikle Hayal Vadisi olarak da anılan Devrent Vadisidir. Bu vadinin efsanesine daha sonra değineceğim. Paşa bağını çıktıktan sonra uzunca bir süre, Zelve örenyeri ve civarında oyalanmıştık. Çoğunlukla zelve ve benzeri noktalara uğramadığımız için bu gezi olması gerekenden daha uzun sürmüştü. Daha sonrasında ise bu bölgeyi avucunun içi gibi bilen rehberimiz Sinan’ın anlattığı devrent vadisi (hayal vadisi) ne ulaşmak üzere yola çıkmıştık.

Yıllar öncesinde gelmiş olmama rağmen vadiye ulaştığım ilk dakika yeniden hayran kaldığımı belirtmek istiyorum. Hiç bu kadar yoğun peri bacası oluşumlarına rastlamadığım için hayran kalmıştım. Birkaç hediyelik eşya satışı yapılan stant bulunan devrent vadisinde ilk olarak dikkatinizi deve şeklinde peri bacası çekiyor.

Bir dönemin en popüler dizisi olan Asmalı Konak’ta da bu vadi sıklıkla gösterildiği için yukarıdan vadiye baktığınızda aşina olduğunuz bir görüntü bir anda gözünüzün önünde canlanıveriyor.

devrent vadisi kapadokya

Devrent Vadisi Giriş Ücreti

Vadi, Kapadokya’da yer alan diğer vadilerden farklı bir yapıya sahip olduğu için bu vadiye herhangi bir giriş yada çıkış söz konusu olmamaktadır. Genellikle vadi tur otobüsleri tarafından deve şeklinde ki peri bacasının fotoğrafını çekmek amacıyla birkaç dakikalık ziyaret edilir. Nevşehir ve Kapadokya’da ki vadilerden farklı olarak yürüyüş yapılacak alan büyüklüğü azdır. Daha ziyade bu vadi de bol bol peri bacası ve binlerce farklı objeye benzeteceğiniz kayalar karşınıza çıkar.

Kuşlar, atlar, develer, insanlar, farklı cisimler bunlardan sadece birkaç tanesine örnek olarak gösterilebilir. Ayrıcalıklı bir Kapadokya gezisinde illa ki uğranması gereken noktalar arasında üst sıralarda yer almasının başlıca nedeni de bu vadinin büyüleyici güzelliğidir.

Genel özellikleri ile incelendiği zaman devrent vadisi harita seçeneğine bakmaya gerek duyulmayan bir vadidir. Bu vadinin hikayesine gelecek olursak (bu efsane bölge insanlarının burada ki objelere bir anlam veremediği için uydurduğu fakat insanın gerçekçiliği konusunda şüpheye düştüğü bir hikayeden ibarettir.) Zamanında bir dede burada yaşarmış, bu muhterem zat bir gün kafir ordular tarafından taşlanmış. Bu olay sonrasında ise bu kişi Allah’a yakararak onların taş kesilmesini istemiş. Daha sonrasında ise burada bulunan insanlar bir anda taş kesilmişler.

Devrent Vadisi Nasıl Gidilir

Devrent Vadisi Nasıl Gidilir

Bu vadiye ulaşım için iki farklı yol kullanılabilir. Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi paşabağı ve zelve yönüne gidebileceğiniz bir yoldan ulaşmanız mümkündür. Öncelikle Avanos – Çavuşin arasında yer alan yola gidiyorsunuz. Daha sonrasında ise ara yollar aracılığıyla Dervent Vadisine ulaşıyorsunuz.

Aynı şekilde bir başka geçiş güzergahı ise, Avanos – Ürgüp arasında yer alan yolu kullanmanızdır. Bu yolu kullanarak Dervent vadisine yukardan ulaşmanız da mümkün oluyor. Hangisi daha yakın geliyorsa o yolu kullanabilirsiniz. Biz kalacak yer tercihimizi Nevşehir merkez otelleri seçeneğinden yana kullandığımız için Avanos Nevşehir arasında yer alan yol üzerinden bu vadiye gelmiştik. Fakat dönüşte de Ürgüp üzerinden gezimize devam etmeye karar verdiğimiz için farklı bir rotayı kullanarak bu noktaya ulaşmaya çalıştığımızı da belirtebiliriz.

devrent vadisi deve peri bacası

Kapadokya’yı  gezdiğiniz sırada muhakkak Devrent Vadisine de uğramanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda bu vadi ile ilgili çektiğiniz fotoğraflar olursa aşağı da yer alan iletişim maili üzerinden bize ulaştırarak burada daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Kapadokya gezisini bu şekilde ayrıcalıklı bir hale getirmeniz de mümkün olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz