Fakirblog, 25 Eylül 2017

Dikili Gezisi, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır ?

Dikili güzel sahili, organik meyveleri, sakin yapısı ve denizi ile ön plana çıkan İzmir ilçelerinden bir tanesidir. Sizin için tatil denildiği zaman; yürüyüş yapmak, zaman geçirmek, balık tutmak, sohbet edip kitap okumak, dostlarla eski zamanları hatırlamak aklınıza geliyorsa Dikili’ye muhakkak uğramanız gerekmektedir.

İzmir’in tatil konusunda daha çok yerli turistlerin ön plana çıktığı bazı tatil noktaları vardır. Sırasıyla bunların hepsini anlatmaya başlayacağız. Öncelikle Dikili’den başlamak istedik. Daha sonra, Eski Foça, Yeni Foça, Bergama’yı da ayrı ayrı sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Dikili gezimiz iki seferde gerçekleşti. İlki yaz aylarındaydı, dikili hava durumu konusuna dikkat ederek hem yüzmek hem de balık tutmak için yola çıktık. Dikiliye vardığımız zaman oldukça memnun olmuştuk. Çünkü hem kalabalık hem de oldukça güzel bir tatil adresiydi. Daha çok yazlıkçı turistlerin varlığı ön plana çıkıyordu. Bu da okullar açıldıktan sonra nüfusun bir anda azalacağı anlamına geliyordu. Gerçekten öyle olacak mıydı hep birlikte ikinci seyahatimizde görecektik.

Ziyaret ettiğimiz zaman dikili belediyesi tarafından her gece dikili meydanında bir eğlence düzenlendiğini gördük. Bazen yerel sanatçılar yer alırken bazen de oldukça ünlü sanatçıların sahne aldığını görünce daha mutlu olmuştuk.

Dikili’ de Nerede Kalınır 

Yazının başında Dikili otelleri ve dikili pansiyon seçeneklerinden daha çok olan satılık yazlıkların burada yazlıkçı bir tatil kitlesinin çoğunlukta bulunmasından kaynaklandığını belirtmiştik. Dikili’de hangi dükkana girseniz ya eşyalı kiralık yazlık adresine ya da satılık yazlık seçenekleriyle karşılaşmanız mümkün oluyordu. Bu sebepten Dikili otelleri çok da yoğunlukta değildi. Yoğunluk derken hiç yok anlamında değil, yine vardı ama sayıca bir hayli az olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bademli Köyü

Dikili, söz konusu olduğunda Bademli’den bahsetmemek yanlış olacaktır. Özellikle birbirinden güzel evlerini görünce ben de ilerleyen zamanlarda Bademli’den ev alabilir miyim acaba? diye düşünen grup arasına girmiştim. Gerçekten Dikili satılık ev ilanlarına bakıyorsanız öncelikle Bademli’den başlamanızı tavsiye ederim. Dikili Bademli Köyü hem turistik hem de oldukça güzel evleri ve denizi ile ön plana çıkmayı başaran bir adres.

Çandarlı

Dikili’den söz açılmışken Çandarlı’dan bahsetmemek yanlış olacaktır. Özellikle Dikili merkezde yer alan pek çok arabanın arkasında Çandarlı yazan balık resmi gördükten sonra Çandarlı’ya uğramak istedik. Gerçekten bir yarım ada, daha doğrusu kara bağlantısı olan ada görünümünde ki  Dikili Çandarlı sizi gerçekten farklı bir iklimde muazzam bir tatil yapmaya çağırabilir. İzmir’deyseniz veya yakın illerden tatil için kaliteli bir alternatif arıyorsanız tercihinizi kesinlikle Çandarlı’dan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

bademli

Dikili’de Yaşam

Kış ayları geldikten sonra popülerliğini yitirmeye başlayan adresler arasında hiç şüphesiz Dikili ilk sırada gelmektedir. Dikilinin yerlileri ve sonradan yerleşen kitleyi saymazsak kış aylarında tamamen ilçenin boşaldığını söyleyebiliriz. Kışın soğuk olmasına karşın dikili jeotermal enerjisinin kullanıldığı nadir ilçeler arasında yer alıyor. Bu sebepten ısınmak için bu alternatiflerden kolaylıkla yararlanmanız da mümkün olabilir.

Aynı zamanda dikili kiralık ev seçeneklerine göz atıyorsanız kesinlikle jeotermal olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu sayede hem daha ekonomik ısınabilir hem de daha rahat bir kış geçirebilirsiniz.

dikili nasıl gidilir

Dikiliye Nasıl Gidilir

İzmir’ den Dikili

Dikili yaklaşık 120 km uzaklıktadır. İzmir’den Çanakkale yoluna doğru devam ederek 1 saat 40 dakika’da ulaşmanız mümkün olabilir. Bu güzergahta 100 km kadar gittikten sonra Dikili tabelasına dönmeniz yeterli olacaktır.

Balıkesir’ den Dikili

Balıkesir’den Dikili yaklaşık 170 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Öncelikle Ayvalık yönüne doğru gitmeniz gerekmektedir. Araçla Dikiliye 2 buçuk saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Bursa’ dan Dikili

Bursa’dan Dikiliye nasıl gidilir? Sorusunun cevabı ise önce Susurluk ilçesi üzerinde Balıkesir’e daha sonrasında ise, Balıkesir üzerinden Ayvalık yoluna doğru yapılacak bir yolculukla gitmek mümkündür. Bursa Dikili arasının 4 buçuk saat kadar sürdüğünü de belirtelim.

Ankara’ dan Dikili

Ankara’dan Dikiliye Nasıl Gidilir? Sorusunun cevabı ise, Eskişehir Bursa üzerinden yapılacak bir yolculukla yaklaşık 700 km kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.

İstanbul’ Dan Dikili

İstanbul’dan Dikiliye Nasıl Gidilir? Sorusunun cevabı ise imkanınız varsa önce Bursa daha sonra ise Bursa üzerinden İstanbul’a gidebilirsiniz. Yaklaşık 550 kmlik bir yolunuz olduğunu da hatırlatalım.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz