Fakirblog, 21 Ekim 2017

Düşen Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi başvurusunun reddedilmesinin altında yatan en önemli neden kredi notudur. Daha önce kredi notu hakkında detaylı bilgi vermiştik. Şimdi ise kredi notu neden düşer onu araştıracağız. Bu konuda yaptığımız araştırmalar neticesinde düşmesine etki eden nedenleri ayrı ayrı kaleme alacağız.

Genellikle kullanıcıların önemsemediği bazı hususlar kredi notunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumları biz doğru bilinen yanlışlar şeklinde de tanımlayabiliriz.

Kredi Notu ve Ödemeleriniz

Öncelikle ödeme alışkanlıklarınızı gözünüzün önüne getirmenizi tavsiye ediyorum.

1 – Kredi kartı ödemelerinizi aksatmadan yapıyor musunuz?

2 – Asgari ücret yerine borcun tamamını ödemeyi mi tercih ediyorsunuz?

3 – Kredi kartı borcunuz hiç gecikmeye düştü mü?

Kredi Notu Neden Düşer ?

Bu üç soruyu ayrı ayrı yanıtlamakta fayda görüyorum. Öncelikle kredi kartı ödemelerinin aksatılmadan yapılmasının kredi notuna olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu durum sizin ödeme alışkanlığınızı yansıtır ve doğal olarak bir güven ortamının oluşması anlamına gelecektir. Bunların dışında asgari ücret ödemelerinin küçükte olsa kredi puanın da bir düşüş yaşattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu benim bizzat yaşadığım ve kendi kredi notu düşüş nedeni olarak sayacağım bir şeydir. Gecikmeye düşmüş kredi kartı borcu da bir anlamda kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

kredi notu neden düşer

Kredilerin Kredi Notu Üzerine Etkisi

Kredi kartı ödemelerinin gecikmesine oranla kredilerin ödemesinin gecikmesinin daha sert düşüşler yaşattığını yaşamış biri olarak açıkça söyleyebilirim. Şehir dışında bulunduğum için kredi borcumu ödemede zorluk yaşadım ve bu durumda da kredi notumda sert bir düşüşle karşılaştım. Bunun için kredinizi üç beş gün önce yatırın ve fırsatınız varsa kesinlikle geciktirmeyin ki yeniden kredi çekmek istediğiniz zaman bankaların puanınıza göre size kredi verme ihtimali yüksek olsun.

Kredi notu doğrudan çekilen kredilerin ve ödeme alışkanlıklarının etkisiyle şekillendiği için 1 tl bile olsa borcunuzu aksatmamanızı imkanınız dahilinde daha fazla ödeme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü banka hesabınızdan o miktardan daha az bulması halinde sizi tam olarak ödeme yapmış olarak algılamayacak bu durumda kredi puanınızın düşüşüne etki yapacaktır.

Sigorta ve Kredi Notu

Mevcut bir gelirinizin bulunmaması halinde daha doğrusu bir sigortanız olmaması durumunda kredi çekemeyeceğinizi belirtebiliriz. Bu durumda kredi puanınızın pek bir önemi bulunmamaktadır.  2013 yılı bankacılık kanunları geliri bulunmayan kişilerin kredi çekemeyeceğini ve kredi kartı sahibi olamayacağını belirtmektedir.

Kefil Olmadan İki Kere Düşünün

Eğer kefil olduğunuz kişi ödemelerini yapmıyor yada geciktiriyorsa bu durum sizin kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyecektir. Siz kendi kartlarınızın ve kredilerinizin ödemesini ne kadar zamanında yapıyor olsanız bu durum kefil olduğunuz kişinin ödemelerine olumsuz olarak etki yapacaktır. Bu bakımdan sizin için her şey yolunda bile olsa kefil olmadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Hesaplarınıza Dikkat Edin

Kredi puanına olumlu ve olumsuz etki eden bir diğer husus ise hesaplarda bulunan nakit miktarıdır. Hesabınızda fazla para bulunmaması da olumsuz olarak etki yapabilir. Bu bakımdan kullanmadığınız hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Yukarda ayrı ayrı anlattığım başlıklar kredi puanlarınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Böylesine durumlardan etkilenmemek için sizlerde düzenli olarak ödemelerinizi yaparsanız kısa bir süre içerisinde kredi puanınızın yükseldiğini görebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz