Fakirblog, 21 Ekim 2017

E-Bay Alışveriş Gümrüğe Takılır mı, Gümrükten Nasıl Geçer ?

Ebay dan alışveriş yapmak istiyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa bu yazının tamamını okumanızı öneririm. Ebay, dünya çapında hemen hemen en sık kullanılan , en çok tercih edilen perakende ve toptan alışveriş sitesidir. Burada büyük küçük , iğneden ipliğe aradığınız her ürünü bulmanız mümkündür.

Şimdi Ebay dan ürün alırken dikkat etmemiz gereken gereken hususlara bakalım.

Satıcılar Güvenilir mi ?

Ebay herzaman müşteri haklarını koruyan kurumsal bir firmadır. Bu yüzden Ebay kaliteli ve güvenilir satıcılara  Top-Rated ünvanını verir. Ebay bu ünvanı satıcının sattığı ürünler neticesinde müşterinin puanlarına göre tanımlar. Aynı zamanda Satıcının yanında parantez içerisinde bulunan (231222) rakamlar yaptığı satış miktarını göstermektedir. Rakam ne kadar çoksa satıcının profilindeki olumlu ya da olumsuz puanlamaları göz önüne alarak sipariş talebinde bulunabilirsiniz. İncelediğiniz ürünün sağında kutu içeresinde satıcı isimi ve yaptığı satış miktarı görünmektedir. Bunu incelemeyi unutmayınız.

e bay kargo gümrük

E Bay’ da ki Ürünler Çakma mı ?

Aradığınız ürünü Ebay da çok ucuza bulmuş olabilirsiniz. Örnek aradığınızı ürün ortalama tüm satıcılarda 20 $ iken siz 10 $ a bulmuşsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü ürünün çakma ya da Çin malı olması çok kuvvetli bir ihtimal. Bu yüzden satıcıyla irtibata geçip ürün hakkında bilgi vermesini istiyeniz.

Ebay da iki çeşit satış imkanı sunulmakta. Birincisi hemen almak, ikincisi teklif üzerinden almak. Bunu açıklamak gerekirse hemen al seçeneği satıcının ürüne koyduğu fiyattan sabit bir parayla satılması. İkinci satış ihale üzerinden. Mesela bir ürünün satış fiyatı 10 $ olabilir. Ama satıcı bunu 0 $ dan yada istediği fiyattan ürünü satışa çıkarır. Belli bir süre tanımlar ürüne. Örnek 3 gün içinde en çok para teklif eden ürünün sahibi olur. Almak istediğiniz ürünü ilk başta ihale üzerinden ararsanız daha karlı olabilirsiniz. Bunun için arama bölümüne almak istediğiniz ürünü yazdıktan sonra hemen arama bölümü altındaki kutudan ” AUCTION ”u seçmelisiniz. Sağdaki ” Sort ” a tıklayarakta Orda ki ” Time Ending Soneest ” aradığınız ürünün ilk başta bitecek olan ihaleleri getirecektir.

E-bay dan Aldığım Ürün Gelir mi ?

Satıcı Türkiye‘ ye gönderim yapıyor mu ? Bazı satıcılar Türkiye’ye gönderim yapmıyor. Buna dikkat etmek lazım. Yoksa paranız çöpe gider. Other Item Info kutusundaki Ships to: bölümüne bakmalısınız. Bu bölümde Worldwide veya Europe yazıyorsa satıcı ürünü Türkiye’ye gönderebiliyor demektir.Ürün Kargo HizmetiEn çok bu konuyu iyi okumanızı tavsiye ederim. 1 $ ‘ a aldığınız ürüne 20 $ kargo vermek zorunda kalabilirsiniz. Ebay da bir çok satıcı esasında Türkiye ye ücretsiz kargo sağlamaktadır. Peki ücretsiz kargo sağladığını nasıl anlayacağız. Ürünü aradıktan sonra solda ki menü den ” Delivery Options ” bölümü altında ki ” Free International Shipping ” sekmesine tıklarsanız Türkiye ‘ ye Ücretsiz Kargo Gönderimi olan satıcıların ürünleri listelenir.

E- Bay dan Aldığım Ürün Kaç Günde Gelir ?

Deneyimlerimden yola çıkarak veriyorum size bu bilgiyi. Ürün gemiyle geliyor ve gelme süresi yaklaşık 3 ve 4 hafta sürüyor. Ürün ilk olarak Türkiye gümrüğünde onaylandıktan sonra PTT Posta servisine veriliyor. Türkiye içerisinde dağıtımı PTT Posta Servisi yapmaktadır. Burada ilk ürün Ptt ye gider. Ordan dağıtıma çıkar. Ürün orada birkaç gün yada daha fazla bir müddet kalabilir. Şansınız varsa hemen dağıtıma çıkar. Burada en dikkat edilecek konuya geldik. Paketimizi Ptt Posta Servisi dağıttı için kapıya kadar getirmiyor. Kısacası mektup gibi posta kutunuza bırakıp gider. Ürünü kapınıza kadar asla çıkartmazlar. Ama iyi niyetli bir postacı ise zile basar ve kapıya ürününüzü bıraktığını ve almanızı söyler. Bu yüzden sık sık posta kutunuzu kontrol etmeniz gerekecek.

Ebay İnternet Sitesi Türkçe Nasıl Yapılır ?

Ebay ne yazık ki Türkçe Dil seçeneği bulunmuyor. Eğer ingilizceniz yoksa muhakka Google Chrome Kullanın ve Ebay sitesindeyken ekrana sağ tıklayarak ” Türkçe diline çevire ” tıklayın. Tam çeviremese işiniz görecektir.

E bay dan Alınan Ürün Gümrüğe Takılır mı ?

Aldığınız Ürünün 75 € Dan ucuz olması gerekir. Yasalarımıza göre 75 € dan pahalı ürün getirtirseniz ürününüze vergi ödemek zorunda kalırsınız. En kötüsü gümrüğe gitmeniz gerekebilir. Kesinlikle pahalı elektronik ürünler sipariş etmeyin gümrükte kalır. Çünkü bu ürünler Türkiye’ye vergisiz giremez. Ürününüzün gümrük vergilerinden muaf olması, gümrüğe tabi olmayacağı anlamına gelmez bunu unutmamak gerekir. Gümrük memurları gelen paketin içeriğini ve gönderinin gerçek kıymetini kontrol etmek isteyebilir ve bu maksatla ürünü paketinden açıp denetleyebilir. Bu durumda bulunduğunuz ildeki PTT müdürlüğüne giderek 3 tl civarında masrafı ödeyerek ürünü alabilirsiniz. Bazı illerde bu ücreti kapıda ödeme imkanını da sunuyorlar. E-bay dan aynı üründen birden fazla istemeyiniz. Çünkü gümrükten vergisiz olarak aynı üründen birden fazla sokamazsınız kanunen yasak. Gümrük görevlisi şüphelenip ürünü incelemeye aldığında  birden fazla aynı ürünü görürse toptan durumuna düşer. Yani buda demek oluyor ki satmak için yurt dışından ürün getiremezsiniz. Ya da vergisini ödemek zorundasınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz