Fakirblog, 22 Eylül 2017

Emeklilik Yatırım Fonu Türleri Nelerdir

Emeklilik fonlarında birçok strateji vardır. Bunlar ;

Likit Fonlar ; Para piyasası likit kamu emeklilik yatırım fonları, portföyde vadeye en çok 180 gün kalan likiditesi fazla para ve sermaye piyasası araçları bulunur. Mevduat, vadeli repo ve borsa para piyasasına yapılan yatırımda araştırmak için yatırımcıya alternatif kısa vadeli sabit bir gelirli yatırım aracından daha çok getiriyi amaçlar. Düşük risk stratejisi ile istikrarlı ve bununla birlikte rekabetçi getiri performansı ağlayabilmek için yönetilmiş olan fon yönetiminde kısa vade faiz beklentisi dikkate alınması gerekir.

Esnek-Karma ; Değişmekte olan piyasa şartlarına göre sermaye kazancı, temettü ve faiz geliri kazanmayı amaçlar. Fon portföyünde, risk taşımakta olan finansal durumların eklenmesiyle beraber, sabit getirili yatırımlara odaklanan fonlara göre daha sert bir yatırım aracıdır. Piyasa şartlarına dikkat ederek ilk önce likidite, risk beklentisi ve piyasa değeri gibi durumlar incelenerek hangi varlık sınıfına hangi miktarda yatırım yapılacağı belirlenir.

emeklilik maaşı taşıma

Kamu İç Borçlanma; Çoğunlukla Türkiye Cumhuriyeti Hazinesince ihraç edilmiş olan Tl türü iç borçlanma durumları ve özel sektör tahvillerine yatırım yapılmaktadır. Fon, portföyünün ortalama yüzde 80’lik bölümü ters repo olmak üzere devlet iç borçlanma araçlarına yönlendirir ve faiz geliri elde edilmesi amaçlanır.

Kamu Dış Borçlanma ; Portföyün en az yüzde 80’i devlet dış borçlanma senetlerine ve döviz türünden iç borçlanma senetlerine yatırılıp, faiz geliri amaçlanır. Fon yönetim stratejisindeki amaç, Türkiye Hazine’sinin yurtdışına gönderdiği ve eurobond olarak isimlendirilen kamu dış borçlanma araçlarının yüksek getirisinden yararlanmak ve bununla beraber döviz kurlarına Türk Lirası yönüne gelişecek olumsuzluklardan korunmaktır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz