Fakirblog, 22 Ekim 2017

Emeklilik Yatırım Fonunun Özellikleri

Emeklilik yatırım fonlarında değişik yatırım araçları oldukça fazla bulunabilir. Örnek olarak; fonun yüzde 80’inden fazlası kamu borçlanma araçlarından meydana geliyorsa kamu borçlanma araçları fonu, likit yatırım araçlarından meydana geliyorsa likit fon olarak isimlendirilebilir.

Bireysel Emeklilik Fonları

Bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyen insanlar, tercih ettiği emeklilik firmasına gidip bir emeklilik planı seçmeleri gerekir. Emeklilik firmaları içinden tercih yapmak için en az 3 sene emeklilik fonu kurma zorunluluğu vardır. Fakat katılımcılara daha çok alternatif sunulabilmektedir. Emeklilik yatırım fonları yatırım amaçları ;

Nakit, vadeli ve vadesiz mevduat

Borçlanma araçları ile hisse senetleri

Kıymetli madenlere ve gayrimenkule dayalı varlıklar

Repo işlemleri

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri

Borsa para piyasası işlemleri

Yatırım fonu katılma belgeleri

yatırım fonu nedir

Fon birikimi nasıl korunur ?

Emeklilik planı ve emeklilik planlarına yatırılmış olan katkı payları hangi fonda değerlendirileceğini belirten fon dağılım oranı, katılımcıların yatırım alışkanlığına göre farklılık gösterir.

Önce birikimini korumak isteyen, fiyat ve getirileri daha az dalgalanma gösteren yatırıma yönelmek isteyen insanlar, likit fonlar ve kamu borçlanma araçları gibi fonlara yönelebilir. Birikimini büyütmek isteyen ve bunun karşılığında birikiminde zaman ile meydana gelecek dalgalanmalardan etkilenmek istemeyenler, hisse senedi, uluslararası borçlanma araçları gibi planları tercih edebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz