Fakirblog, 21 Ekim 2017

En Etkili Özgeçmiş Hazırlama Nasıl Yazılır ?

etkili özgeçmiş yazımı

İş hayatı zorlu ve yorucu bir süreçtir. Fakat işe alınma aşamasın kişinin kendini de iyi tanıtması gerekir. Bu durum için hazırlayacağınız özgeçmişler sizin bir anlamda kartvizitiniz olarak çalışmak istediğiniz firmalar tarafından değerlendirilir.

Peki ama özgeçmiş nasıl yazılmalıdır.

Bu anlamda öncelikli olarak kişisel bilgileriniz ve bir takım yeterlilikleriniz çok büyük bir önem teşkil eder. Özellikle yeni mezun iş arayan kişiler kendilerini bilgisayar bilgisi, yabancı dil bilgisi, alınan sertifika ve eğitimler, varsa ikinci üniversite, yoksa yatkın olduğu dallar ve geliştirdiği özellikleri ile tanıtmalıdır.

Şu unutulmamalıdır ki ciddi bir müessese her zaman için işine yaramayacak bile olsa özellikli elemanlarla çalışmak ister. Kullandığınız bir müzik enstrümanı başvurduğunuz kadro açısından önem teşkil etmeyebilir fakat sizin olumlu bir şekilde tanıtılmanızı sağlayacaktır. Tüm bunların yanı internetten verilen online eğitimler aracılığıyla çalışmak istediğiniz sektöre uygun sertifikaları almanız da sizi bir adım öne geçirecektir. Tabi ki bunların etkileyici bir dille yazılması gerekir.

Genel olarak değerlendirecek olursak özgeçmiş:

Kişisel bilgiler

Eğitim durumu

Özel haller (askerlik muafiyeti, özür durumu yada çalıştığı işi)

Yabancı diller

Deneyim

Bilgisayar bilgisi, sertifikalar, katıldığınız eğitimler

İlgi alanları

Referanslar

Şeklinde basamaklara ayrılarak yazılmalıdır. Referans olarak vereceğiniz kişi akrabanız olmayan profesyonel bir iş adamı, yönetici olmalıdır. İmkanınız varsa birden fazla referans sunmanın da faydası olacaktır.

İlgi Alanları ve Hobiler

Tüpsüz dalmak, hayal kurmak yada yürüyüşe çıkmak ilgi alanlarınız sınırsızdır. En çok sevdiğinizi yazın, en çok yapmak istediklerinizi belirtin. Hayal olduğu belli olup sizi küçük düşürecek ilgi alanlarından uzak durun. O konuyla ilgili soru sorulduğu zaman komik duruma düşmemek için bu önemlidir. Dilerseniz, işinizle ilgili hobilerde belirtebilirsiniz. Örnek olarak balıkçılık teknolojisi mühendisi olan birinin, akvaryumculuk hobisi olması gibi…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz