Fakirblog, 25 Eylül 2017

Er, Onbaşı ve Çavuş Asker Maaşları Ne Kadar ?

Hemen her celp dönemin de askere gideceklerin aklına gelen şeylerin başında asker maaşı ne kadar sorusu gelmektedir. Şahsen ben askerliğimi uzun dönem Çavuş olarak yaptım. Benim yaptığım zamanda uzun dönem askerlik 15 ay sürüyordu, şu an 12 aya düştü. Çavuş maaşı 2010 yılında 25 lira alıyordum. Bu batıda askerlik yapanlar için geçerliydi. Doğu da askerlik yapanlar daha çok almaktaydı.

Kimi forumlarda ve asker bloglarını incelediğimde küsürlü maaşlar dikkatimi çekti doğrusu. Batıda rahat askerlik yapılıyor ve maaşları az kanısına vardır.Ancak doğuda ve sınır hatlarında yapılan askerlik hem rahat hemde maaşları güzel oluyor.

Doğu’ da asker maaşları

Bir asker Şırnak’ta yapmış askerliğini, konuştum ve baya sohbet ettik. Maaşı da 250 TL küsür civarında alıyormuş ancak harcayacak yer olmadığından para birikiyor mu? Daha bir buçuk yıl olmuş bitireli askerliği.Batı da ise bu maaş 30- 50 TL arasında değişiyormuş.

Asker Maaşları Ne Kadar

Yani bu alıntılardan yola çıkarsan doğuda askerlik maaşı ve görev yapan erlerin maaşı 250-350 TL arasında değişmekte.

Asker maaşları

Batıda ise görev yapan askerlerin maaşları 30-50 TL arasında değişmektedir.Bu oranlar rütbe ve görev yerleri bağlı olarak değişmektedir. En düşük maaş er rütbesindeki askerlerin aldığı ücrettir. Onbaşı ve Çavuş askerler daha yüksek maaşlar almaktadır. Kısa dönem asker maaşları da Çavuş askerler ile aynıdır.

Doğu bölgelerde askerlik yapan kişiler maaşlarına ek olarak göreve çıktıklarında da ek ücret almaktadırlar. Doğu da uzun dönem askerlik yapan arkadaşlar,  para harcamaya pek fırsat bulamadıklarından dolayı da maaşlarını biriktirebilirler.

Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte asker maaşları 100 lirayı bulmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz