Fakirblog, 25 Eylül 2017

Filinta Dizisi 1. Bölüm Konusu

Bir Osmanlı Polisiyesi ismi ile tanıtılan filinta dizisi, Filinta Mustafa’nın hayat hikayesini anlatmaktadır…

Mustafa ve Ali Osmanlı’da zaptiye olarak görev yapmaktadır. Ali ve Mustafa hem ikisi de aynı kaderi paylaşan öksüz ve arkadaştırlar. Kadı Gıyasettin ise dizinin diğer bir ana karakteridir. Oldukça iyi eğitim görmüş ve bilgeliği ile ön plana çıkmış bir kadıdır.

Yapısı itibariyle bilgin, soğukkanlı ve olaylar karşısında durumunu korumayı başaran bir kadı olarak ön plana çıkar. Tüm bunların yanı sıra Kadı Gıyasettin bilgeliği nedeniyle Osmanlı’da pek çok şehsadeye eğitim vermiştir. Birinci bölüm Mustafa ve onun can dostu Ali’ye kurulan bir komplo sonrası gelişmektedir.

filinta dizisi 1. bölüm

Devamlı olarak filinta dizisi ne zaman sorusunun sorulduğu şu günlerde sonunda ilk fragmanı ve ilk tanıtımının yapıldığını söyleyebiliriz. Yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın üstlendiği dizide yapımcı rolünü ise Es Film üstleniyor. Öksüz olan Mustafa 5 Nisan 1824 tarihinde, Yunus Efendi Külliyesinin önünde bir beşik içerisinde bulunur. Külliyede ki hocalar daha önce pek çok bebeğe rastlamalarına karşın ilk defa bu kadar zengin özelliklere sahip olan bir beşikle karşılaşmışlardır.

Gerek bebeğin sarmalanışı, gerek üzerinde bulunan kaliteli Avrupai kumaşı gerekse üzerinde bulunan beşiğin işçiliği daha önce buldukları çocuklara benzememekteydi. Bu da Mustafa’nın ayrıcalıklı sınıfa sahip bir ailenin soyundan geldiğini göz önüne seren bir durumdu. Aynı zamanda farklılıklar bu kadarla da kısıtlı değildi, bebek hiç ağlamıyor aksine gülen gözlerle etrafına bakıyordu. Bebeğe Peygamber Efendimizin isimlerinden biri olan Mustafa ismi verildi. Daha sonrasında ise kendi ile aynı kaderi paylaşan kan kardeşi Ali ile hızlı bir şekilde büyüdüler. Dizi hakkında bir diğer önemli konu başlığı ise filinta dizisi oyuncuları ve sergiledikleri harika oyunculuktur.

O yaştan itibaren daha sonra Kadı olacak Gıyaseddin ağabeylerinin, ayrıcalığı ile büyüdüler… Vekil babaları ise Zeynel Dede’ydi. Mustafa oldukça çevik bir karaktere sahip olduğu için hızlı bir şekilde büyüdü ve filinta ismini aldı.

Mustafa daha 8 yaşından itibaren pek çok dili ana dili gibi konuşmaya başladı. Aynı zamanda 15 yaşından itibaren de Türklerin unutulmaya yüz tutmuş dövüş sanatı olan Sayokan’ı öğrendi. Şimdi ise Mustafa’ya kurulmuş bir pusu vardı. Bakalım bir sonra ki bölümde ne gibi farklılıklar olacak… filinta dizisi nerede çekiliyor sorusunun cevabı ise, Seka Kağıt fabrikası içerisine kurulan bir plato olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz