Fakirblog, 25 Eylül 2017

Fon Getiri Karşılaştırması Nasıl Yapılır ?

Amaca uygun fon türü belirlendikten sonra bu kategoride yer alan fonların performanslarını karşılaştırmakta büyük önem var.

Fon getirisi karşılaştırma

Fon Performansı Karşılaştırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Fonun getirisine kesinlikle bakın.

2- Karşılaştırma yapılırken alınmış olan riske oranlar getiri miktarına dikkat etmek gerekir. Örneğin; yaklaşık getirisi yüzde 4 olan 2 fonu inceleyelim. Birinci fon getirisi ayda yüzde 4 olurken, ikinci fon getirisi sıra ile yüzde 6,2,0 ve 8 olur. İkinci fon getirisinde yaşanmakta olan dalgalanma, fonun risk seviyesi arttığı için oluyor.

3- Maliyetler karşılaştırılmalıdır. Fon seçiminde maliyet çok önemlidir. Bunlar sizin gelirinizi düşürür. Mali tabloda gelir tablosunda giderler bölümüne bakın. Geliri etkileyecek giderler iki çeşittir

 

– Katılma belgesi satış komisyonu. Katılma belgesi satış komisyonu katılma belgesi alınıp satıldığı zaman ödenmektedir. Fonlardan bazıları katılma belgesi alım satım için ücret almaz. Almakta olanlarınsa katılma belgesi satış ve geri alınmasıyla ilgili esasları fon iç tüzüğünde bulunur.

fon getiri karşılaştırma

– Fon yönetim ücreti, aracılık komisyonu tarzı devam eden harcamalar.

4- Yatırım fonu katılma belgesine yatırım yapmayı hedefleyen kişiler tasarruf sahiplerini sizlere vereceğimiz konularda bilgili olması gerekir.

– Fon kurucusu ve kurucunun yönetmiş olduğu fonun türü ve şekli

– Fonun en yakın tarihli portföy değeri

– Portföy yöneticisi

– Fon katılma belgesi alınarak satılabileceği yer ve işlem saatleri.

– Katılma belgesini paraya çevirmek için önceden ihbar koşulunun istenilip istenmediği.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz