Fakirblog, 22 Ekim 2017

Fon Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Belli bir amacı gerçekleştirmek, korumak yada geliştirebilmek için belli bir hesapta toplanmış, gerektiği zaman harcanmak için tutulan paraya fon ismi verilir. Fon, Türkçeye yeni giren bir kelimedir. Ekonomik, ticari ve mali alanda kullanılan fon kelimesi sözcük anlamı, belli bir iş için gerektiği zaman harcanmak için ayrılan ve işletilen para anlamı taşır.

Fon Ne İşe Yarar ?

Bu tarifle birlikte bazı kaynaklarda fon, bir hizmet görülmesi, program yürütülmesi gibi belli bir amacı gerçekleştirebilmek için, gerektiği zaman kullanmak için hesapta toplanmış olan ve harcanan para olarak tarif edilir. Fon kelimesi işletmecilikte olduğu gibi, kamu maliyesinde de kullanılmaya başlandı.

Fon amacına uygun olarak kültürel, ekonomik ve sosyal amaçlı fonlar olarak ayrılır. Diğer ayrılmaysa, fonları mali yapısıyla alakalı sınıflandırmadır. Buna göre bütçe içi ve bütçe harici fonlar olarak ikiye ayrılırlar.

yatırım fonu çeşitleri

Bütçe dışı fonlar özel kanunlar ile belirlenen, kendisine ait özel bir geliri olan bütçe ilkeleri ve kanunlarının hükümleri haricinden yönetilen ve uygulanmakta olan fonlardır. Bütçe dışı fonlara örnek, toplu konut fonu ve kamu ortaklığı fonları gösterilebilir.

Bütçe içi fonlar ise ekonomik kaynağını bütçe ödeneğinden almakta olan bütçede yeri olan, ödeneğin kullanılmasında diğer bütçe kaleminden ayrılmış olan fonlardır.

Türkiye’de ilk kurulan fonlardan birisi 1936 senesinde 1567 sayılı Türk parasının değerini korumak ve kanunların vermiş olduğu yetkiye dayanarak kurulmuş olan istikrar fonudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz