Fakirblog, 22 Kasım 2017

Formasyon Almak İstiyorum

pedagojik formasyon

Ülke olarak enteresan bir dönemden geçiyoruz. Öğretmenlerin mühendis olduğu, mühendislerin öğretmen olduğu bu dönemde yapılması gereken en mantıklı şey pedagojik formasyon belgesine sahip olmak

Yapılan son değişiklikle beraber, artık pedagojik formasyon almak isteyenler üniversitelerin açtığı kontenjanları bekleyecek eskiden olduğu gibi merkezi bir atama yerine üniversitelerin tek başına bu duyurularını yapmasını beklemek zorunda kalan öğretmen adayları şaşkın…

Tabi bu durum formasyon için sırada bekleyen adayların sayısının azalmasını sağlıyor. Buna karşın ne kadar çok formasyon sahibi aday olursa bu sefer kadro bekleyen adaylar açısından sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Bir de Denizcilik Liseleri gibi öğretmeni bulunmayan liselere öğretmen olmak isteyen Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri var.

Bu durum onların işine geldiği gibi kadro miktarı oldukça boş olan liselerinde önümüzde ki birkaç sene içerisinde dolmasına neden olabilir. Tabi ki bu noktada adayların detaylı bir şekilde Türkiye’de yer alan tüm üniversitelerin kontenjan ve alımlarını dikkatli olarak takip etmesi gerekiyor.

Aynı şekilde değinilmesi gereken bir diğer konu ise Beden Eğitimi bölümünden mezun olan adaylar, çünkü onlara da formasyon veren üniversite sayısı arttı. Son güncellemeyle beraber formasyon alan aday sayısı tabi ki yakın bir gelecekte sıra bekleyen pek çok öğretmen adayının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Formasyon Ücreti Ne Kadar

Formasyon ücreti sabit olacak şekilde (özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinde farklılık göstermeksizin) 2050 tl şeklinde belirlenmiştir. Bu durum iki eşit taksit halinde ödenmektedir. Buna karşın genellikle formasyon eğitimi 6 aylık periyotta olduğu için ikinci taksitin ödenmesi üç ay sonra olacağı için bu miktara adayların kendisini de hazırlaması söz konusu olmaktadır.

Formasyon Alımları Ne Zaman

Bu sorunun cevabı üniversitenin formasyon birimlerinde saklı. Hiçbir üniversite duyurular kısmında yeni alımların ne zaman olacağını yazmıyor. Buna karşılık öğrenci işlerini aradığınız zamanda uzun süre çağrılar sonucunda kendinize bir muhatap bulamıyorsunuz. Eğer imkanınız dahilindeyse üniversitelere bizzat başvurabilir ve bunun bilgisini öğrenci işlerinden almaya çalışabilirsiniz. Şansınız bol olsun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz