Fakirblog, 21 Ekim 2017

Fransız Bulldog Nasıl Bir Köpektir ?

Dayanıklı, kompakt, kare başlı, yuvarlak alınlı, kısa boylu bir köpektir. Ağzı geniş ve derindir. Burnu siyahtır fakat daha açık renkli köpeklerde açık renkli olabilmektedir. Üst dudağı, alt dudağının üzerinde sarkıktır. Dişleri, alt dişleri üst dişlerinden önde olacak şekilde kapanmaktadır. Alt çenesi kare ve derindir. Yuvarlak, öne çıkık gözleri birbirinden ayrık ve koyu renktedirler. Yarasaya benzeyen kulakları dik, alt kısmı geniş, üçgen şeklinde ve uçları yuvarlaktır. Kuyruğu düz ya da sarmal şekildedir. Göğsü geniş ve derindir. Ön kısmı armut şekli oluşturur şekilde arka kısmından daha geniştir. Arka tırnakları alınabilir. Kürkü kısa ve pürüzsüzdür. Baş ve omuz etrafında kırışıklıklar oluşturan derisi gevşektir. Kürkü, sarımsı kahverengi, açık kahverengi, beyaz renklerinde ve açık kahve ya da sarımsı kahve ile beyazın kombinasyonu ile ortaya çıkan renkte olabilmektedir.

Fransız bulldog Özellikleri

Neşeli, sevecen, oyunbaz, dikkatli ve iyi huylu bir arkadaştır. Hevesli ve hareketlidir ancak gürültücü değildir. Meraklı, sevimli, komik karakterli bir köpektir. Zeki ve uysaldır. Yabancılarla ve diğer hayvanlarla arası iyidir. Sahibi pasif ya da zayıf karakterli olduğunda, çok inatçı olabilir. Sahibi sakin, sabırlı, tutarlı ve kararlı olursa bu köpek eğitilebilir. İstenmeyen bir davranış gösterdiğinde sevecen ya da sevimli bir şekilde konuşma yapmayın. Bunun yerine, otoriter bir hava ile azarlayarak bu davranışı düzeltin.  temiz hayvanlardır ve çoğu çişini tutmaya çalışacaktır. Çoğu yüzemez, bu nedenle su kenarında bulunduğunuzda dikkatli olun. Salyası akabilir, bununla birlikte çoğunun akmamaktadır. Acımasız bir fare avcısıdır.

Fransız bulldog boyutları

Boyu: 30 cm.

Ağırlığı: İki çeşit ağırlık sınıfı vardır: 9-10 kg. ve 10-13 kg. 13 kg. ağırlığın üzerinde olması hata olarak görülür.

Fransız bulldog apartmanda bakılır mı ?

Yaşam Koşulları: Apartman yaşamı için uygundur. Kapalı alanlarda oldukça hareketlidir. Bahçe olmadan da yapabilir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuklar iyi gelmez.

Egzersiz: Günlük yürüyüşe çıkarılması gerekmektedir. Köpeği arkanızdan yürüterek sizin lider olduğunuzu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Yalnızca geniş bir bahçe etrafında koşmak, göç etme içgüdülerini tatmin etmeyecektir. Sıcak havalarda dikkatli olun. Koşmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanmaktadır. Bırakırsanız saatlerce oyun oynayabilir. Bazılarının enerji seviyeleri diğerlerine göre çok daha yüksektir.

Yaşam Süresi: Yaklaşık 10-12 yıl

Bakımı: Çok az bakım gerekmektedir. Düzenli olarak fırçalanmalıdır. Tüy dökümü ortalama düzeydedir.

Kökeni: İngiliz Bulldog’un daha küçük, minyatür versiyonu olarak Dantela yapıcıları tarafından İngiltere, Nottingham’da 19. yüzyılda geliştirilmiştir. 1860’lı yıllarda Sanayi Devrimi’nin gerçekleşmesi, esnafın köpekleriyle birlikte Fransa’ya gitmesine sebep oldu. Bu küçük bulldoglar Fransa’da popüler oldu ve “Fransız Bulldog” adını aldı. Daha sonra bu cinsin yolu köpek yarışmaları için tekrar İngiltere’ye düştüğünde, İngilizler aslında İngiltere’de üretilmiş olan bu köpeğe “Fransız” adının verilmesinden hiç de memnun olmadılar. Yine de bu cinsin adı “Fransız Bulldog” olarak kaldı.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz