Fakirblog, 21 Ekim 2017

Gergin Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir ?

Son dönemlerde popüler sorular arasında gergin kelimesinin zıt anlamlısı sorusunun olduğunu görüyorum. Hem bu soruya cevap vermek hem de bu soruda yer alan kelimelerin anlamına değinmek için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.

Bazen emin olduğumuz ve aklımıza gelmeyen bazı bilgiler karşımıza çıkar. Genellikle bunlar için “dilimin ucunda” diyiveririz. Aynı şekilde bana arkadaşımın kızı gerginin zıt anlamlısı nedir? Diye sorduğu zamanda ben aynı tepkiyi verdim. Çünkü dilimin ucundaydı ve cevaplamakta ben zorluk çekiyordum.

Öncelikle sorunun cevabını almak için sayfamızı ziyaret edenleri daha fazla bekletmeden dilimin ucundaki bu kelimeyi yazayım. Gergin kelimesinin zıt anlamlısı gevşektir.

gergin zıt anlamlısı

Gergin Ne demektir ?

Hazır bu sorunun cevabına yoğunlaşmışken kelimelerin anlamlarını da ayrı ayrı açıklamakta fayda görüyorum. Gergin, tam anlamıyla gerilmiş durumda olan şeklinde tanımlanıyor. Yani tanımın cevabının tanımın kendinde gizli olduğunu söyleyebiliriz. Peki ama gerilmiş kelimesini açıklayacak olursak ne diyebiliriz?

Gerilmiş kelimesi iki ucundan sıkıca çekilmiş veya iki ucundan ters yönlere şekilmiş şeklinde tanımlayabiliriz. Gergin kelimesinin zıt anlamlısı olan gevşek kelimesinde de bu eylemin tam tersi bir durum söz konusudur dersek yanlış olmayacaktır. Tdk’ya göz attığımız zaman:  “sıkı veya gergin olmayan” şeklinde tanımlandığını görüyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz