Fakirblog, 22 Eylül 2017

Göreme Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgi

Bölgenin tarihi özellikleri söz konusu olduğu zaman Göreme Açık Hava Müzesi hiç şüphesiz bir adım öne çıkmaktadır. Müze içerisinde pek çok kilise, şapel ve manastır bulunur. Aynı zamanda yoğun bir nüfusun yaşadığı müze içerisinde pek çok yaşam alanına rastlamak mümkündür. Dönemin mutfakları, tuvaletleri, mezarları ve diğer yaşam alanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmakta mümkündür.

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede

Göreme açık hava müzesi, Göreme merkezden, Avanos yolu üzerine çıkmadan sağ tarafa doğru devam ettiğiniz zaman 2 km sonra ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu güzergah Göreme’yi Ürgüp – Nevşehir yoluna da bağlamaktadır. Aynı zamanda Göreme Açık Hava Müzesine Ürgüp üzerinden ulaşmak isterseniz de Ortahisar kavşağını geçtikten sonra (kızılvadi ayrımını) bir sonraki ışıklardan sağa dönmeniz gerekmektedir. Genel olarak bölgede atv gezileri, at çiftlikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Göreme Açık Hava Müzesinin tam karşısında Kılıçlar Vadisi yer alır. Bu vadide de zamanınız varsa gezintiye çıkmanızı tavsiye ederiz.

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede

 Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 2015

Göreme açık hava müzesi giriş fiyatı daha önceki dönemde 15 tl idi. Son gittiğimiz zamanda ise, giriş ücretinin 20 tl olduğunu gördüm. Aynı zamanda müze kartınız varsa, senede 2 sefer Göreme Açık Hava Müzesine Ücretsiz girebilirsiniz. Müze kart bulunmuyorsa da temin edebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 2015 yılının ortasında tekrardan güncellenirse siteye eklerim. Sizde bu konuda güncelleme olursa bana yazabilirsiniz.

 Göreme Açık Hava Müzesi İletişim biz müzeyi ziyaret etmeden önce kapanma saatleri hakkında detaylı bilgi bulamadığımız için açılış kapanış saatleri hakkında da bilgi vermek istiyorum. İletişim için; (384) 213 42 60 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz. Fakat sorulması muhtemel olan tüm sorulara da internet adresimiz aracılığıyla değineceğim.

Göreme Açık Hava Müzesi Saatleri

Müze iki dönem halinde farklı saatlere kadar açık tutuluyor. Genel anlamda göreme açık hava müzesi ziyaret saatleri;  Kış dönemi: Kasım ayından Mart ayına kadar sabah 08.00 akşam 17.00 arası açık iken Yaz Dönemi: Nisan ayından Ekim ayına kadar yine sabah 08.00 ile akşam 19.00 arası açık… Müze hakkında giriş saatleri ve fiyatlar konusunda herhangi bir güncelleme yapılırsa, bu yazıyı okuyan arkadaşlar yorum yazarak güncellememi isteyebilirler. Bu sayede ziyaret etmek isteyenlerin de zor durumda kalmalarının önüne geçmiş oluruz.

Göreme Açık Hava Müzesi Tarihi

Göreme Açık Hava Müzesi Tarihi hakkında internet üzerinde kaba taslak bir araştırma yaptığım zaman net bir sonuca ulaşamadım. Orada aynı zamanda bir rehber olan arkadaşımız Akın’la buluştuğum zaman daha tutarlı bilgiler vermesini istedim. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Bölge manastır olarak 1000 sene boyunca hizmet vermiş. İlk olarak Kayseri piskoposu Aziz Basil tarafından daha çok bir düşünce ve dini eğitim alanı olarak kurulmuş. Daha önceki Kapadokya gezilerimi ve kiliselerin yapılarını göz önünde bulundurduğum zaman en toplu yaşam alanlarına ve en toplu fresklere buradan ulaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Kapadokya’ya yolunuz düşerse muhakkak uğramanızı tavsiye ediyorum.

Göreme Açık Hava Müzesi Kiliseleri

Göreme Açık Hava Müzesi Kiliseleri

Müzede pek çok manastır ve kilise yer almaktadır. Bunlardan en çok dikkat çekeni Rahibeler Manastırı, Rahipler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi…

Liste uzayıp gidiyor. Açıkçası Göreme Açık Hava Müzesi hakkında daha detaylı bilgilere yer vereceğim bir yazı hazırlıyorum. Bu yazı için arkadaşım Akın’dan daha detaylı bilgi ve fotoğraf talep edeceğim. Kendisinin beni kırmayacağına inanıyorum.

Göreme Açık Hava Müzesine Gelmişken Ne Yapmadan Dönmemeli?

Arabanızla bile gelmiş olsanız, önce Kılıçlar Vadisini gezin. Kılıçlar Vadisinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda önce yukarıya doğru yürüyerek vadilerin genel fotoğrafını çekebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesinden Göreme’ye doğru güzel bir doğa yürüyüşü de yapmanız mümkün olabilir. Benim tavsiyem şahsi aracınızla bile geldiyseniz Göreme merkez’e aracınızı koyup, Açık Hava Müzesine doğru yürüyüş yapmanızdır.

Okuyucuya Ricamdır:  Yıllar önce, gezi meraklısı iki arkadaş yola çıktığımızda ne cebimizde paramız vardı. Ne de şimdi ki gibi internet olanakları bulunuyordu. Biz, gezdiğimiz her noktayı kendi imkanlarımızla öğrendik. Rehber ve turlara verecek paramız olmadığından yerli kaynaklarda yeterince bilgiye yer verilmediği için çat pat İngilizcemizle yabancı kaynaklardan öğrenmeye çalıştık. Bu siteyi açma amacımda öncelikli olarak bilgilendirme amacı yatmaktadır. O sebepten, yazdığım yazılarda bir eksiklik yada bilgilerde güncellenmesi gereken bir nokta bulunuyorsa lütfen yorum yazın. Gerçeği ile düzeltelim. Geziyi seven dolaşmayı seven insanları yanlış yönlendirmeyelim. Bir sonraki yazı da görüşmek üzere…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sinan diyor ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş, bu sene ziyaret etme fırsatım oldu ve çok memnun kaldım.

Yorum Yaz