Fakirblog, 22 Eylül 2017

Görülmesi Gereken 10 Gezi Rotası

Yaşadığınız anın tekrarı yok! Hepimiz bir sıkıntının peşinde koşturup giderken yaşadığımız anın kıymetini bilmemiz gerekiyor. Ne yazık ki koşturup durduğumuz anlardan sıyrılıp koca bir ömre ülkemizde ki Görülmesi gereken 10 şehir seçeneğini sığdırabiliriz. Yazımızda bilgisine değineceğimiz bu 10 şehir hakkında hem ucuz alternatiflere yer vereceğiz. Hem de daha yüksek fiyatlı gezi rotaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yedigöller Bolu

Özellikle, “kafa dinlemek” kelimesi Yedigöller Milli Parkı  ile daha bir anlam buluyor. Doğrudan bu adrese gitmeniz özellikle İstanbul’da ikamet edenler için büyük bir kolaylıktır. Şu konuda anlaşalım isterseniz. Eğer ki, aradığınız gezi insanın özüne döndüğü, sessizliğini dinlediği ve bir sanat eseri gibi karşısında duran güzellikleri seyrettiği bir yer arıyorsanız. Yedigöller tamda size göre bir adrestir.

Yedigöller nerede İstanbul ve Ankara’dan ulaşmak için Ankara – İstanbul karayolunun 155. Km sine gelmek yeterli olacaktır. Aynı zamanda Bolu, Zonguldak ve Düzce ile de sınırları bulunan Yedigöller Milli parkına rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Yedigöller hangi ilimizdedir sorusunun cevabı ise Bolu’dur.

bolu gölcük

Yedigöllerin Ayrıcalığı Nedir?

Bir tabloya bakmak, muhteşem bir besteyi dinlemek gibi kendinizle baş başa kalacağınız. Türkiye’de kolay kolay rastlama imkanı bulamayacağınız güzellikte ağaçları bir arada bulacağınız bir adrestir. Bu sebepten Bolu Yedigöller ayrıcalıklı bir sessizlik ve tatil seçeneği arayanlar için bulunmaz bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konaklama konusunda ise, kısıtlı imkanlar bulunduğu için günü birlik turlar düzenleneceği gibi, kamp yada küçük pansiyonlarda önceden rezervasyon yaptırılabilir. Ekonomik durumunuz biraz daha iyiyse Abant’ta güzel otel seçeneklerinin bulunduğunu da hatırlatalım.

Likya Yolu

Yürüyüş sevdalısı olan Kate Clow, Türkiye’de geçmişten kalan yolların varlığını hala sürdürmüş olmasını hayretle izler. Ülkemize yerleştikten sonra Garanti Bankası’nın sunduğu bir çevre projesi kapsamında Likya Yolu nun çizimlerini oluşturur.

Zaman öncesi bir boyuta ulaştıran Likya Yolu, bu konuda ayrıcalıklı seçenekleri size sunmayı amaç ediniyor. Bilgisayarlardan, cep telefonlarından ve diğer tüm teknolojik araçlardan uzak bir yolculuk rotası çizmek istiyorsanız, Likya Yolu bu ihtiyacınızı karşılayabilir.

Genel olarak Likya Yolu Haritası görüldüğü zaman, yerli turistlerin büyük bir çoğunluğu bu yolu yürümekten vazgeçiyor. Fakat, muhteşem manzarası, ayrıcalıklı gezi rotası ve farklı noktaları ile bu harika bir deneyim olabilir. Özellikle belirli bir yaşın üzerine geldiğiniz zaman sizin asla yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyler için “keşke” demek yerine şimdi harekete geçmeye ne dersiniz?

Likya yolu, toplam 509 km boyunca devam ediyor. Daha önce hiç kimsenin görmediği manzaraları, köylülerin yaşantılarını, kuş seslerini duyabileceğiniz bu gezi aynı zamanda bir gezgin olan Kate Clow’un yazdığı Lycian Way isimli kitabı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Likya Yolunun Ayrıcalığı Nedir

Bir kez olsun farklı bir şey yapmak isterseniz, hayata dair bir bakış, yürüyüş, sessizliğin bizzat kendini dinlemek gibi… Likya yolu sizi çağırıyor. Üstelik bu yol için 509 km sini yürümenize de hiç gerek yok. İsterseniz günü birlik bir rota belirleyebilirsiniz. (Antalya yada Fethiye’den başlayan) İlk olarak bu yolu yürümeye başladığım zaman, o ana kadar yürüdüğüm bütün yollara lanetler yağdırmıştım.

“Geçmiş aslında daha mı insancıl” diye sorup durmuştum. Teknolojiden uzaklaşmak yada farklı noktalara ulaşmak daha mı güzeldi? Şimdi bu soruların pek bir anlamı yok, sadece Likya Yolunda toprak kokusunu içime çekeceğim, kuş seslerini dinleyeceğim günü bekliyor ve sırf bu yüzden yeniden Likya Yolunu Yürümek İstiyorum. Yeniden…

Nevşehir Pancarlık Vadisi ve Güvercinlik Vadisi

Yeniden bir yürüyüş rotası ile karşınızdayız. Geçmişe dair farklı yürüyüş rotaları söz konusu olduğu zaman en güzel olanları kesinlikle az kişinin yürüdüğüdür. “Az yürünmüş yollar” bu sebepten çok önemli ve kirlenmemiştir.

Nevşehir’i ve Kapadokya’yı bütün dünya biliyor. Ülkemizde ise Nevşehir’de gezilecek yerlerin nabzını daha çok diziler belirliyor. Bu sebepten ayrıcalıklı bir yürüyüş rotası arıyorsanız size iki önerim var. Çok yüksek fiyat beklentiniz olmasın. Nevşehir merkez otelleri ilçelere göre daha uygun fiyatlıdır. Hangi ilçede ki otelde kalırsanız kalın yine belli yolları almanız gerektiğini düşünürsek, Merkez’den Uçhisar’a yürümenin çok maliyetli olmadığını söyleyebilirim.

güvercinlik vadisi resimleri

Pancarlık Vadisi

Bahar ayların pancarlık vadisi daha bir güzel ve sessizliğin dinlenmesi açısından daha kaliteli bir rota olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kır çiçekleri ve kuş seslerini dinlemek için bile bu adrese gelinebilir. Pancarlık vadisi farklı bir güzellik, zamanında bu vadide bulunan Pancarlık kilisesi bütünüyle toprakla doluymuş, bireysel girişimler sonucunda vadide bulunan Pancarlık kilisesi (manastır da denilebilir) topraktan arındırılarak günümüzdeki haline kavuşmuş. Bir manastır iki adette kilisenin bulunduğu burayı ziyaret ederek ayrıcalıklı gezi rotanıza farklı bir bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz.

Pancarlık Vadisi Nerede

Ortahisar Kasabasına tam 3 km uzaklıkta bulunan Pancarlık Vadisine alternatif olarak, Ürgüp üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ürgüp – Mustafapaşa yolunun 5 yada 6 km sinden sonra sağa dönerek ulaşım sağlanır. (Ürgüp’ten Mustafapaşa’ya gittiğinizi varsayarsak)

Güvercinlik Vadisi

Daha önce güvercinlik vadisi yazımızda bu vadi hakkında detaylı bilgiye yer vermiştik. İlk olarak bu vadide yürüyüş yapmaya başladığımda lise birinci sınıfa gidiyordum. Vadi Uçhisar – Göreme arasında yer alıyor ve tam 4 km boyunca sürüyor. Yaz kış fark etmeden yürüyüş yapabilirsiniz. Harika manzaralar ile karşılaşacağınız gibi, aynı zamanda defalarca kez bahsettiğimiz sessizliğin her tonunu da içinizde hissedeceksiniz. Şansınız varsa dut ve kayısı ağaçlarının mevsimine denk gelip. “Göz hakkıdır” deyip birkaç tane alabilirsiniz. Vadi boyunca, yer yer burada yaşayan insanlara ait bağlara da denk gelmeniz mümkündür.

ortahisar kalesi kapadokya

Pancarlık Vadisi ve Güvercinlik Vadisi’nin Ayrıcalığı Nedir

Bu iki vadide gerçekten sizi bu zaman diliminden alıp, masal kitaplarında ki topraklara götürmektedir. Bozkırın yer yer çiçeklerle yer yer yeşillik ve su ile buluştuğu, bulut ve yıldızların daha önce görmediğiniz şekillere girdiği bu iki vadi çok uzun olmamasına karşın çok uzun kalacağınız noktalar arasında yer alır.

Ağrı Dağı

Ünlü gezgin, Marco Polo, Ağrı Dağı ile ilk karşılaştığı zaman “asla çıkılamaz” demiştir. Teknoloji gelişmiş, zaman değişmiş ve insanlar için artık yapılamaz denilen pek çok şey sıradanlaşmıştır. Bu dünyada yaşamanın eksikliklerini çektiğimiz gibi aynı zamanda faydalarını da yaşamamız mümkün olabilir.

Bunlardan bir tanesi de Ağrı Dağına tırmanmaktır. 5.165 metrelik yükseklik bu dağı Türkiye’nin en yüksek dağı haline getirirken aynı zamanda Ağrı Dağı Efsanesi nedeniyle mistik özelliklerini de korumaktadır.

Uzun yıllar boyunca Ağrı Dağına çıkmak mümkün değildi. Günümüzde ise kondisyon gerektiren çalışmalar sayesinde Ağrı Dağı’na kontrollü olarak rehber eşliğinde çıkmaya izin verilmektedir.

Ağrı Dağı Tırmanışının Avantajları Nelerdir

Kaç kişi torunlarının hayranlıkla dinleyeceği hikayelere sahip olarak yaşamını tamamlamayı başarıyor ki? Özel izin alarak, bu tırmanışı tamamlayabilir ve asla unutmayacağınız bir hikayeye sahip olabilirsiniz. Tabi ki bu konuda ilk dikkat edilmesi gereken konu yeterli kondisyona sahip olmak olmalıdır.

Çamlıhemşin ve Kaçkarlar

Ağrı dağından söz açılmışken, bulutlar üzerinde horon tepmek istemez misiniz? Bunu yapabilmek için sadece Ağustos Vartavar şenliklerine katılmanız yeterli olacaktır. Genel olarak Kaçkarlar, normal şartlar altında karşılaşmanızın mümkün olmadığı (ne filmler, ne fotoğraflar, ne anılar) pek çok güzelliği bir arada bulundurmayı başarıyor.

Aynı zamanda Trans – Kaçkar adı verilen geçit yürüyüşleri ile de bu bölgeyi hızlı bir şekilde kat etmeniz mümkün olurken, Yusufeli ilçesinde başlayan ve pek çok yaylanın yürünerek geçildiği bu gezinti, Ayder Yaylasında son buluyor.

Yeterince şanslıysanız daha önce hiç kimsenin çekmediği fotoğraflar ve anılarla evinize dönmeniz mümkün olurken, bu gezinin isminin geçmesi bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor.

kaçkar dağı gezi

Kaçkarların Avantajları Nelerdir.

Turizm ve tatil seçenekleri dendiği zaman aklınıza deniz, kum ve güneş üçlüsünden çok daha fazlası mı geliyor? Aynı zamanda macera filmlerinde yer alan harika manzaraları canlı olarak görmek mi istiyorsunuz? Aynı zamanda bu durum için ayıracağınız bütçeniz çok fazla değil mi? O zaman Kaçkarlar Turu  tam sizin istediğiniz bir seçenek olabilir. En azından hayatınız boyunca bir kere kalıpların dışına çıkıp, farklı bir coğrafyada kendinizi bulmayı isterseniz Kaçkarlar Turu’nu deneyebilirsiniz.

Alacahöyük – Çorum

Mustafa Kemal Atatürk kendi cebinden verdiği 500 lira ile burada kazıların başlamasına ön ayak olmuştur. Bu özelliği ile Ulu Önder’in ileri görüşlülüğünü bir kez daha görüyoruz. Çünkü Alacahöyük kazıldıkça tarihin fışkırdığı bir yerleşim merkezi olarak dikkat çeker.

Şimdiye kadar 4 farklı kültüre ait on dört farklı şehir ve yerleşim merkezinin bulunmuş olması bir anda tüm dünyanın dikkatini Alacahöyük’e çekmesini sağlamıştır.

Eski Hitit dönemine ait kapısı, Roma ve Osmanlıların yanı sıra Frigyalılar dönemine ait eserlerde görülmeye değer… Aynı zamanda buradan çıkarılan pek çok farklı eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Alacahöyük milli parkı da ölmeden önce görülmesi gereken adreslerin başında yer almaktadır.

alacahöyük gezi

Aspendos

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos Antik Kenti, ziyaretçilerini beklemektedir. Genellikle Aspendos tiyatrosu ile ön plana çıkıyor olsa bile yine de bu güzel antik kentinde ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Aspendos Gezimiz sırasınca bize yardımcı olan rehber arkadaşımız Bülent İnan’ın söylediğine göre yerli turistlerin sadece Aspendos tiyatrosunu gezdiğini ve yürüyüş yapmanın gerekli olduğu (biraz da dik olan) Antik Kentin yerli turistler tarafından pek ziyaret edilmediğini söylemişti. Hal böyle olunca, Antik Kent hakkında yer edinen bilgilere daha çok yabancı kaynaklardan ulaşıyor olmamızda tartışılması gereken ayrı bir konu olarak ön plana çıkar. Aspendos Tiyatrosu görenlerin hayran kalacağı kadar muhteşem bir akustiğe sahiptir. Bu tiyatroyu ziyaret ettiğiniz zaman, bir bozuk parayı yere attığınız zaman bile en üst sıralardan duyacak kadar güzel bir akustiğe sahip olduğu hayranlık uyandıracak özellikleri arasında yer almaktadır.

aspendos

Efes Antik Kenti

Kuruluşu hakkında çeşitli yorumlar yapılan şehirde, en eski kalıntılar milattan önce 6000 li yıllara kadar uzanmaktadır. O dönemlerden günümüze kadar ki süreçte pek çok farklı uygarlığın önemli noktaları arasında yer almıştır. Günümüzde ise pek çok eser bütün ihtişamı ile ön plana çıkar.

İyonya’nın on iki şehrinden biri olan Efes tiyatrosu, kütüphanesi, tapınakları ve eski döneme ait pek çok heykel ve mozaikleri ile ön plana çıkan ayrıcalıklı bir gezi rotasıdır. Her sene yüz binlerce misafiri ağırlayan Efes antik kenti günümüzde farklı seçenekleri ile de dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Rahatlıkla gezilebilecek bir gezi rotası olmasının yanı sıra Meryem Ana Evi ve Yedi Uyurlar Mağarası ile de ön plana çıkmaktadır.

Yolunuz Ege Bölgesine düşerse Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti muhakkak gezilmesi gereken adresler arasında ilk sıralarda yer alır.

efes antik kenti

Ani Harabeleri

Ani harabeleri Kars iline yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Ani Örenyeri  ile dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Güzelliği söz konusu olduğu zaman çok fazla turist potansiyeline sahip olmaması da Ören Yeri’ne daha fazla tanıtım ve reklam seçeneklerinin sunulmasını zorunlu hale getirmektedir.

Ani, 40 kapılı şehir ismiyle bilinir. Harabelerin iç kısımlarında pek çok farklı mağaralar ve kiliseler yer alır. Daha sonrasında Selçuklu Fethinin ardından, Türklerin Anadolu’yu fethettikten sonra en eski camii olarak ön plana çıkan, Menüçehr Camii’de harabeler içerisinde yer alır.

 Bu makalede bulunan görseller, wikipedia ve benzeri internet adreslerinden derlenerek eklenmiştir. Bilgilendirme amaçlı olarak eklediğimiz bu makalede bulunan görsellerin lisansının size ait olduğunu düşünüyorsanız sitemizin iletişim kısmından bize ulaşmanız halinde 2 gün içerisinde, ilgili görsel yayından kaldırılacaktır. Aynı zamanda, söz konusu gezi güzergahlarının sizde hali hazırda görseli bulunuyorsa aynı mail üzerinden gönderirseniz, içeriğin zenginleştirilmesi için ekleme yapılacaktır. İlginize teşekkür ederiz.

Images are get from wikipedia or simillar web sites. If you think any materials belong to you please contact us. contact to : http://www.fakirblog.net/iletisim your material will be remove

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz