Fakirblog, 22 Eylül 2017

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur ?

Bilgisayarınızda veya telefonunuzda bir çok platformda şifre oluşturuyoruz. Peki oluşturduğumuz şifreler güvenli mi başkaları tarafından tahmin edilebilir şifreler mi ? Oluşturduğunuz şifrelere ne kadar güvenebiliyorsunuz ?

Güvenli şifre nasıl oluşturulur

En güvenilir şifre tahmin edilmesi en zor olan şifredir. Şöyle düşünelim birisinin şifresini tahmin etmek isteseniz ne denerdiniz. Tabii ki 0000  , 11111 gibi bir şifre dener diniz değil mi öyleyse sizin şifrenizi tahmin etmek isteyen birisi de aynı şifreleri deneyeceklerdir. O zaman oluşturacağımız şifreler kötü niyetli kullanıcıların tahmin edilmesi zor olan şifreler belirlemelisiniz.

Kırılması Zor Şifre Oluşturma

Ben şifrelerimi belirlerken hem aklımda kalacak hem de başkalarının tahmin etmesi zor olan şifreler belirlemeye çalışıyorum.  örnek olarak eğer şifre olarak İstanbul yazacaksam 1st@nBu1 gibi bir şifre oluşturuyorum .

kırılmaz şifre

Güvenli şifre oluşturma yöntemleri

Oluşturacağınız şifreler en az 6 karakterden oluşmalıdır.

Kırılmaz şifre için en az 1 adet büyük karakter belirleyelim.

Güvenli şifre için en az 1 adet küçük karakter belirleyelim.

En az bir adet rakam kullanın.

En az bir adet özel karakter kullanalım. ( +-*/_?=)(/&%+^)  gibi karakterler.

Oluşturduğunuz şifrelerin güvenliğini kontrol etme

Facebook Kırılmaz Şifre Oluşturma

Facebook‘a üye olurken oluşturacağınız şifreler tahmin edilmesi zor olan şifreler belirleyelim. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz şekilde ; Sayı, özel karakter ve işaretler ekleyerek şifrenizi kırılması çok zor bir hale getirebilirisniz.

Eskiden msn şifreleri kırmak moda idi şu an ise msn çok popüler olmadığından dolayı facebook şifre kırmak çok popüler olmuştur. Şifreniz kırılıp mağdur olmamanız için güvenli şifre oluşturmak gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz