Fakirblog, 22 Eylül 2017

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’nın en dikkat çeken ve en çok ziyaret edilen vadileri arasında yer almaktadır. Genel olarak güvercinlik vadisi bu kadar çok ziyaretçi çekmesinin temel nedeni olarak karşımıza, Uçhisar’a ve Uçhisar Kalesine yakın olmasının yanı sıra aynı zamanda vadinin iç kısmına girmeden de vadi hakkında keşif yapma imkanına ulaşıyor olmanızdır. Kapadokya bölgesinde yürüyüş ayrıcalıklarına bu şekilde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda birbirinden farklı ve güzel ören yeri seçenekleri arasından güvercinlik vadisinin sıyrıldığının da altını çizmekte fayda bulunmaktadır.

Güvercinlik Vadisi Tarihi

Güvercinlik vadisi hakkında kısa bilgi vermek gerekirse tarihinden daha çok bu vadiden bulunan güvercin popülasyonun hangi amaçlarla kullanıldığına değinmek daha doğru olacaktır. Bu vadi, bölgenin önemli geçim kaynaklarından bir tanesi olan bağcılığın can damarını oluşturmaktadır. Özellikle yöre halkı bu vadide beslenen güvercinlerin gübresini kullanarak üzüm başta olmak üzere tarımda kullanırlardı. Hıristiyan halk ise, Güvercinlik vadisinde bulunan Güvercin yumurtaları ile fresk yapımında gerekli olan alçının oluşturulmasını sağlardı. Yoğun güvercin popülasyonunun oluşması durumunda da etinden faydalanıldığı bilinmektedir.

güvercinlik vadisi kapadokya

 Güvercinlik Vadisi Nerede

Yaklaşık olarak 4 km boyunca uzanan Güvercinlik vadisi, genel olarak Uçhisar – Göreme arasında uzanmaktadır. Bu vadi trekking ve doğanın içinde bulunmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Aynı zamanda güvercinlik vadisi nerede  sorusundan daha önemli bir konu başlığı bulunmaktadır ki, o da güvercinlik vadisinin girişi ve çıkışıdır. Vadiye 2 giriş ile Uçhisar’dan ve bir giriş ile Göreme’den dahil olmanız mümkün olabilir. Uçhisar’da güvercinlik vadisi panaroma fotoğraflarının yer aldığı güzel bir yer de bulunmaktadır. Turist kafileleri genellikle bu noktada durup vadi hakkında bilgi alıp yoluna devam eder. Fakat doğrudan vadinin iç kısımlarına girmenin de oldukça eğlenceli ve görülmesi nadir güzelliklerin ön plana çıkması açısından son derece önemlidir. Bu konuda dilerseniz grup olarak vadi yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisine Nasıl Gidilir

Bu vadiye ulaşmak için öncelikle, Uçhisar beldesine gelmeniz yeterli olacaktır. Uçhisar’dan vadiye dahil olarak yaklaşık 4 km lik bir yol çizerek vadinin derinliklerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz Göreme üzerinden de yolculuğunuza başlamanız mümkündür. Vadiye yürüyüş konusunda yerin eğimi size zorluk çıkarmasın istiyorsanız bizim tavsiyemiz Uçhisar’dan yürüyüşe dahil olmanız gerektiğidir.  güvercinlik vadisi panorama seçeneği ile kolaylıkla resim çekebilir ve harika manzaralar yakalayabilirsiniz. Vadinin iki adet kör kolu bulunmaktadır. Bu da vadi içerisinde kırmızı ile işaretlenen yolları takip etmenizle aşılacak bir sorundur. Özellikle bu konuda dikkatsiz davranmanız durumunda harika manzaralar ile karşılaşacağınız gibi geldiğiniz yolu geri yürümek zorunda da kalabilirsiniz.

güvercinlik vadisi resimleri

Genel özelliklerine değindiğimiz zaman ilçeler hakkında bazı yanlış bilgilerin oluştuğunu da görebiliyoruz. Özellikle Ürgüp güvercinlik vadisi içerisinde bulundurmaz. Güvercinlik vadisi, Uçhisar sınırları içerisinde yer alır.

Güvercinlik Vadisine Ne Zaman Gelmeli

Vadide yürüyüş, yapmak her zaman için rahatlık vermektedir. Buna karşın genellikle havanın soğuk olması nedeniyle kış aylarında Güvercinlik vadisinde yürüyüş yapılmamaktadır. Fakat Kapadokya hakkında en güzel fotoğrafların çekildiği, en sakin olan anlarda kış aylarıdır. Bu bakımdan  kış aylarında da yürüyüş yapılabilir. Buna karşın toprağın kokusunun yayıldığı bahar aylarında da Güvercinlik Vadisini ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucuya Not: Bu güzel vadi, teknolojinin ve günlük hayatın baskılarından sıkılarak doğa ile iç içe olmak isteyen insanlar için bulunmaz bir kaynaktır. İçerisinde bulunan ağaçları, kuş sesleri ile sizi adeta farklı bir zamana götürecektir. Eğer ki, Güvercinlik Vadisinde yürüyüş yaptıysanız fotoğraflarınızı sitenin alt kısmında yer alan elektronik posta adresimize gönderirseniz sizin adınıza yayınlayabiliriz. Bu vadide yürüyüş yapmak isteyenleri bilgilendireceğiniz ayrıcalıklı fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz