Fakirblog, 25 Eylül 2017

Güzelyurt Aksaray Gezilecek Yerler

Herkesin kendine ait bir emeklilik planı bulunur. Genellikle bu planların hiç biri hayata geçirilmiyor olsa bile yine de hayalini kurmak bile güzel olabilir. İşte Güzelyurt Aksaray söz konusu olduğu zamanda benim emeklilik planım olduğunu söylersem yanlış olmayacaktır. Genel olarak Güzelyurt hakkında daha öncesinde bilgi vermiş olmama rağmen dayanamayıp tekrar gittiğim için yeniden yazma isteği uyandı. Daha öncesinde çektiğim fotoğrafları da buraya eklemek istediğim için Güzelyurt’a daha önceden bakma imkanı bulunmayan kişilerin de göz atacağı bir kaynak oluşturmak istedim.

Önceki ismi Gelveri olan Güzelyurt uzunca bir süre cazibe merkezi olmayı korumuştur. İlçede çok eski mağara ve yerleşim merkezi örnekleri bulunmasına karşın onu bu kadar önemli yapan eserlerin 19. Yüzyıla ait olması da dikkat çeker. Özellikle Hıristiyanlığın  Anadolu illerinde yayılması için çalışmalar yapan Nazianuslu Gregor isimli bir papaz burayı önemli bir nokta haline getirmiştir.

Güzelyurt Aksaray arası 38 km olması burada bulunan güzelliklerin kolaylıkla gezilmesini sağlamaktadır. Zamana bağlı olarak hızlı bir gelişim gösteren Güzelyurt ilçesi en fazla göçü Niğde ve Nevşehir illerinden almıştır.

güzelyurt aksaray

Güzelyurt Aksaray Gezilecek Yerler

Güzelyurt Aksaray gezilecek yerleri söz konusu olduğu zaman farklı seçeneklerin karşımıza çıktığını söylemek mümkündür. İlçede Yüksek kilise, Kızıl kilise ve Koç kilisesi başta olmak üzere kiliseler yer alır. Aynı zamanda güzelyurt aksaray otelleri ile de ünlü bir merkez olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaten genel olarak Aksaray ilinin Kapadokya sınırları içerisinde yer alan en önemli merkezi olarak da bilinen Ihlara Vadisi buraya oldukça yakın bir noktada yer alır.

Güzelyurt Aksaray Nerede

Nüfusu 12.000 olan bu şirin ilçe Aksaray’a bağlıdır. Aynı zamanda Kapadokya’nın diğer noktalarını kapsayan Nevşehir ve Derinkuyu ile kara yolu bağlantısı bulunur. Aynı zamanda Niğde ili ile de sınır konumunda yer aldığı için bu ilçeye oldukça kalabalık turist kafileleri gelmektedir. Aynı zamanda gezmek isteyenler güzelyurt aksaray otobüs saatleri kapsamında bu güzel ilçeye göz gezdirebilirler.

Ayrıcalıklı bir tatil seçeneği söz konusu olduğu zaman bu güzel ilçeyi kesinlikle gezmenizi tavsiye ediyoruz. Herkesin tatil dendiği zaman aklına gelenler farklı olmaktadır. Fakat sakinlik ve huzur arayışı içerisindeyseniz Güzelyurt tam olarak sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Hele bir de uzun süre vaktiniz varsa bizim size, önerimizi soracak olursanız Güzelyurt otelleri arasından uygun olan bir tanesinde rezervasyon yaptırmanız ve bu güzel coğrafyada uzun ve sessiz bir tatil geçirebilirsiniz.

güzelyurt aksaray resimleri

Aynı zamanda genellikle Ihlara Vadisine günü birlik yapılan gezilerde bu güzel ilçe ve yüksek kilise es geçilmektedir. Kesinlikle bu kaliteli ve ayrıcalıklı ören yeri ziyaretine başladığınız zaman Güzelyurt’u es geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

Hava yeni yeni soğumaya başlarken önümde Güzelyurt’un fantastik filmlerden çıkmışçasına uzanan Yüksek Kilisesi ve yeni demlenmiş çayımı yudumlarken sizlere bu yazıyı yazıyorum. Emekli olduğunuz zaman yerleşeceğiniz kaliteli bir adres arayışı içerisindeyseniz kesinlikle bu adres Güzelyurt olabilir. Sizi bütünüyle saracak ve doğal yürüyüş parkurları ile kucaklayacak bir adrese ulaşmanız mümkün olabilir. Aynı zamanda merkeze (Aksaray) sadece 38 km uzaklıkta yer aldığı içinde, dilediğiniz zaman otobüsler aracılığıyla Aksaray iline gidebilirsiniz. Kapadokya’nın diğer güzelliklerini keşfetmek adına Nevşehir’e ve Derinkuyu ilçesine de son derece yakın olması bir anlamda bu ilçe büyük oranda cazibe merkezi haline getirmek için yeter de artar bile… Sizler de farklı bir gezi rotası hakkında bilgi sahibi olmak adına bu kaliteli ve ayrıcalıklı adresi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Aynı zamanda ilçenin gelişimine özen gösterildiği için sınırları içerisinde Güzelyurt myo  da bulunmaktadır. Öğrencilerin, konaklamaları için kurulmuş yurtlar ve diğer seçeneklerde dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz