Fakirblog, 25 Eylül 2017

Hastanelerden Randevu Nasıl Alınır ?

Eskilerden hatırlayanınız olacak, hastanelerde sıra almak için beklenilen zamanların yanı sıra, sıraların tam olarak belirlenememesi ve bunun sonucunda da çeşitli kavgaların ortaya çıkma zamanları vardı. Şükür ki, o zamanları atlattık diyebiliriz. Ülkemizde son zamanlarda sağlık sektörüyle ilgili olan gelişmelerden bir tanesi de Merkezi Randevu Sistemi diyebiliriz. Sistem aslında 3 yıllık bir sistem. 2009 yılında altyapısı hazırlanarak belli bölgelerde pilot olarak uygulandıktan sonra, ülkemizin tüm bölgelerine Merkezi Randevu Sistemi yayıldı. Merkezi Randevu Sistemindeki amaç, sosyal devlet anlayışı içersinde olarak vatandaşlara sağlık hizmetine daha kolay ulaşmasını sağlarken, medeni koşullar altında hizmet verebilmektedir.

Merkez Randevu Sistemi için iki farklı yol bulunmaktadır.  Bunlardan birincisi internet üzerindendir. http://www.hastanerandevu.gov.tr/Vatandas/  linkine tıklayıp, sistemin ana sayfasına geldiğinizde, “Randevu Al” butonuna bastığınızda sisteme bir kez üye oluyorsunuz ve sonrasında aynı üyelikle randevu işleminizi kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Randevu alabileceğiniz ikinci yöntem ise telefonla randevu yöntemidir.  İnternet üzerinden randevu yapmak istemeyen veya beceremeyenler içinse 182 nolu telefon hattını arayarak kolaylıkla randevunuzu alabiliyorsunuz. Merkezi Randevu Sistemi sayesinde, Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan tüm hastanelerin yanı sıra, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak kullanılan bölümlerden de randevu alma imkanına sahipsiniz.

Bir çok kişinin tedirginlik yaşadığı konulardan birisi, randevu sisteminin ücretli olup olmadığıdır. Alo 182 hattını aradığınız Sağlık Bakanlığı tarafından alınan herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Sadece  operatörünüze bağlı tarife üzerinden ücretlendirilmektesiniz. İnternet sitesi üzerinden yaptığınız randevu kayıtları içinse herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Randevunuzu alırken, uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak;

  • Randevunuzu en erken olarak 1 gün sonra alabiliyorsunuz
  • Eğer randevunuzu iptal etmek isterseniz bunu ancak randevu saatinden 30 dakika önceye kadar yapabilirsiniz. Eğer istiyorsanız farklı bir tarih için randevunuzu değiştirebilirsiniz.
  • Hastanedeki aynı polikliniğe bir gün içinde ancak 1 tane randevu alma şansınız var.
  • Hastanedeki farklı polikliniklere ancak 2 tane randevu yaptırabilirsiniz.
  • Yapacağınız aramalarda size veya yakınlarınız için en fazla 4 tane randevu yaptırabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz