Fakirblog, 22 Ekim 2017

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır ?

Hesap işletim ücreti, bankaların, vadesiz hesap sahibi müşterilerinden bir takım giderleri göstererek kestiği ücrettir. İşlem masrafları ve giderler olarak alınan bu ücret, oldukça tartışılmakta ve bir sonuca varılamamaktadır. Bu yazımızda hesap işletim ücretinin yasal olup olmadığını, nasıl geri alınabileceğini ve kimlerden alınamayacağını inceleyeceğiz.

Hesap İşletim Ücreti Herkesten Alınır Mı?

Hayır. Hesap işletim ücreti bazı özellikleri taşıyan müşterilerden alınmaz. Her bankanın kendi içerisinde değişiklik gösterse de, genellikle maaş hesabı olanlardan ve öğrencilerden hesap işletim ücreti alınmaz. Fakat unutulmamalıdır ki bu her banka için geçerli değildir.

Hesap İşletim Ücreti Kaç Ayda Bir Alınır?

Bu değişiklik göstermektedir. Her banka için geçerli bir cevap vermek zordur. Bazı bankalar senede iki kez alırken, bazı bankalar ise tek seferde hesap işletim ücretini tahsil etmektedir.

hesap işletim ücreti geri alma

Hesap İşletim Ücretini Geri Alabilir Miyim?

Evet. Belki de en çok merak edilen konu budur. Yasal olup olmadığı tartışılan, fakat bu konu tartışılmaya devam edilirken halihazırda bankaların haber dahi vermeden müşterilerden tahsil ettiği hesap işletim ücretlerini geri almanız mümkündür. Bunun için tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Şimdi bu haksız ücretlerin nasıl geri alınacağını aşama aşama anlatmaya başlayalım. İlk olarak, tarafınızdan hesap işletim ücreti kesildiğini belgelemeniz gerekmektedir. Bu ücretin kesildiğini kanıtlayan dekontunuzun bir çıktısını alarak bir dilekçe ile birlikte bankanıza başvurmalısınız. Hesap işletim ücreti dilekçesi örneğini yazımızın en alt kısmından bulabilirsiniz. Bu dilekçe ile bankanıza iadeli taahhütlü olarak başvurduktan sonra bankadan cevap beklemelisiniz. Çoğu banka bu dilekçeye olumsuz yanıt verse de, bazı bankalar fazla uğraştırmadan ücret iadesi yapabilmektedir.

Eğer bankadan olumsuz yanıt aldıysanız, üzülmeyin. Derhal tüketici hakem heyetine başvurarak, hesap işletim ücreti iadesi talep edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken beklemektir. Tüketici hakem heyetinin yaptığı işlemleri e-devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Birkaç ay içinde işlem tamamlandığında, size gönderilecek mahkeme kararı ile bankanın dilediğiniz bir şubesine giderek hesap işletim ücretini teslim alabilirsiniz.  Tüketici hakem heyeti aşamasındayken, birçok banka müşteri ile iletişime geçerek itirazdan vazgeçmesi halinde bir miktar para ödeyebileceğini söyler. Fakat bu teklifi kabul etmemeli ve sizden haksız olarak kesilen ücretin tamamının iadesini almak için mücadele etmelisiniz.

Son Kaç Yılın Hesap İşletim Ücretini Geri Alabilirim?

Tüketici Hakem Heyeti’ne itiraz dilekçeniz ile başvurarak, son 10 yıla ait tüm hesap işletim ücretlerini iade olarak alabilirsiniz.

İtiraz dilekçesi örneği için tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz