Fakirblog, 22 Ekim 2017

İş Hayatında Başarısız Olma Korkusu

İş hayatında bizi başarıdan uzaklaştıran en net sebep, korkudur. Korkularımızla yüzleşemediğimiz ya da korkularımızla yüzleşip korkularımıza teslim olduğumuz için maalesef başarısızlık peşimizi bırakmıyor. Aslında iş hayatında başarılı olmanın tarifi gayet açık: bir tutam sosyal hayat, bir tutam çalışma aşkı, aldığı kadar da cesaret.

Başarısız olma korkusu

Berbat bir ikilemdir çünkü siz başarısız olma korkusu duyarken farkında olmadan başarısızlığa zemin hazırlıyorsunuz. Bunun içindir ki başarısız olma korkusunu bir kenara bırakın. Başarısız olduğunuz zaman dünyanın sonu gelmiyor; malum başarmak da var başaramamak da. Eğer başarmaya bu kadar odaklanıyor ve başarmaya bu kadar meftunsanız mutlaka B hatta C planları hazırlayın ki adımlarınızı daha sağlam atın.

İş Hayatında Başarısız Olma Korkusu

Çalıştığım İşi Sevmiyorum

İnsanlar duyguları ile yaşar. Günümüzde bu durum biraz terse çalışıyor gibi görünse de hala duygularımızla hareket ediyoruz. Bu bakımdan işimizi sevmeden işimizde başarılı olmamız mümkün değil daha doğrusu sevilmeyen işte başarılı olmaktan ziyade duygusal tatmin söz konusu değil. Bu durum da yani işinizi yeterince sevmememe durumunda ne kadar başarılı olursanız olun bu başarı kısa süreli olacaktır ki çünkü işinizden sıkılacaksınız. Bu halde yapmanız gereken şey basit: Sevdiğiniz işi yapın ya da işinizi sevmeye çalışın. Eğer ikisinden birisini yapamıyorsanız meslek değiştirin. Hayat, dinamiktir ve elbette insanların meslekleri de değişebilir.

Sınırlarınızı Kaldırın

Hayal gücü, iş hayatının kanalıdır, gözüdür, membasıdır hatta kaynağıdır. Hayal kurmadan hiçbir şey yapılamaz, motive olunamaz. Bu bakımdan hayal kurmaktan korkmayın ve zamanla bu hayallerinizi hedeflere dönüştürün. En basiti kendinizi nerede görmek istediğinizi hayal edin, 5 yıl sonra nerede durmak istediğinize karar verin ve bu şekilde çalışmayı alışkanlık haline getirin. Bir amaç uğruna çalışmaya başladığınızda göreceksiniz ki daha çok motive olacaksınız ve başarı size kendiliğinden gelecek.
Sonuç olarak iş hayatındaki başarıda en temel ilke korkularımızı yenmek ve kendimize güvenmek. Bu iki durumu aştıktan sonra da yapılacak şey kendimize hedefler koyup bu hedefler istikametinde ilerlemek. Unutmayınız ki başarı denilen şey başarısızlık kadar normal ve doğal bir süreçtir; bu bakımdan her iki durumu da içselleştirmek ve sindirmek gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz