Fakirblog, 21 Ekim 2017

Kalorifer ve Doğalgaz Petekleri Nasıl Temizlenir ?

doğalgaz peteği ısınmıyor

Isınma ihtiyacı insan vücudunun yapısı gereği, bulunduğu ortama uyum sağlaması ve bedenin ısı dengesini koruması açısından yaşamsal olarak büyük önem taşır. İlk dönemlerde insanlar ısınma ihtiyacını ateş ile sağlarlarken bu zamanla değişerek ve gelişerek yerini çok daha verimli olan farklı sistemlere bırakmıştır. Bunlardan bir tanesi de özellikle toplu yaşam alanlarında kullanılan kalorifer sistemidir. Temeli merkezi ısınma ihtiyacının karşılanmasına dayanan bu sistem ilk olarak Romalılar tarafından kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile günümüze kadar gelen bu sistem daha az enerji ile daha çok verim sağladığı için insanlar tarafından en çok tercih edilen ısınma yöntemidir.

Petekler ısıtmıyor

Kalorifer, bir merkezden çıkan sıcak hava, su yada buharı borular yardımıyla birbirine aktararak ısınmayı sağlayan tesisata verilen isimdir. Ev, işyeri ve bu gibi yaşam alanlarında kullanılan kalorifer sisteminde ısının ortama dağılmasını sağlayan metal bölüme ise petek veya radyatör adı verilir. Petekler merkezden gelen sıcak hava, su veya buhar akımındaki ısıyı odaya verir ve böylece ısınma sağlanmış olur. Ancak zamanla sürekli kullanım nedeniyle petek içerisinde kireçlenme, paslanma, balçıklaşmalar oluşabilir. Oluşan bu kireçlenme, paslanma ve balçıklaşma temizlenmediği taktirde tesisata zarar verirken aynı zamanda ısınma verimini düşürür.

doğalgaz peteği ısınmıyor

Kalorifer peteği nasıl temizlenir?

Bununla alakalı evde kendinizin yapacağı uygulamalar sizi maddi zarara uğratabileceği gibi aynı zamanda tehlikede arz eder.Kalorifer peteği temizleme konusunda eğitim almış uzman ekipler size hem ekonomik tasarruf hem de verimli bir ısınma sunacaktır. Petek temizleme konusunda eğitimli kişiler ekipmanları sayesinde sorunu kolayca ortadan kaldırır ve zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. İlk olarak tesisat içerisindeki suyun boşaltılması ile başlanan temizlik daha sonra peteklerin içerisi yıkanarak devam eder. Boruların iç yüzeyindeki kalıntıların giderilmesi için özel ilaçlı kimyasallar kullanılır. Bu temizlik hem ısınma verimini artırır hem de kalorifer tesisatının ömrünü uzatır. Petek temizliği yapılan ortamlarda ısınma verimi ve yakıt tasarrufu yaklaşık olarak %20 oranında artar. Isınmada verimi artırmak ve tehlike yaratacak sorunlardan uzak durmak için her yıl düzenli olarak bir kez uzman ekiplerden yardım alarak kalorifer peteklerinizi temizletmeniz ve kalorifer tesisatınıza bakım yaptırmanız, rahat ve huzurlu bir kış geçirmenizi sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz