Fakirblog, 25 Eylül 2017

Kapadokya Avanos Gezilecek Yerleri, Ne Yenir ?

Gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere bir süre önce Soğanlı Ören Yeri ni gezmek üzere Ürgüp’ten ayrılmıştık. Gerek hava muhalefeti gerekse arkadaş baskısından dolayı aslında bir gün sonra yapmayı planladığımız gezimizi bugüne almaya karar verdik. Ortahisar’da kaldığımız otelimizden ayrılarak uygun seçenekli avanos otelleri arasında bir tercih yapmak üzere bu güzel ilçeye geldik. Daha öncesinde de geldiğimiz için farklı otel ayrıcalıkları arasından hoşumuza giden bir tanesini tercih etmeyi düşünüyoruz. Şu an bu satırları yazarken karşımda ırmak manzarası ve birbirinden güzel avanos evleri manzarası ile size bu satırları yazıyorum.

Avanos kapadokyanın el sanatları merkezi olarak bilinen bir ilçesi avanos vikipedi üzerinde kısa bir araştırma yaptıktan sonra,  yöresel hediyelik eşyalara ulaşabileceğiniz bir adres olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda daha önce ki gezimden bu yana hem açılan kafeleri hem de daha derli toplu yapısı ile dikkatimi çektiğini söylemekte mümkün…

avanos ne yenir

Avanos Ürgüp Arası Kaç Km

Bu sorunun cevabını okurlarıma ulaştırmak amacıyla kmye bakmayı planlamıştım. Fakat manzara o kadar güzel geldi ki kaç km olduğunu takip edememişim bu yüzden üzgünüm. Ürgüp’ten Avanos’a 20 kmden daha uzun bir sürede geldiğimizi zannetmiyorum. Yol boyunca birbirinden farklı manzara noktasında durduğumuz için bizim gelmemiz bir saati bulsa bile yine de transit bir yolculuk en fazla 20 dakika kadar sürecektir.

Nihayetinde ismini vermek istemediğim bir  avanos butik otel de karar kıldık. Fiyatı ise dört kişilik bir konaklama için üstelik manzarası da söz konusu olduğu zaman son derece uygun olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde  avanos balon ayrıcalığından yararlanarak uygun bir balon turu aradık fakat Avanos ilçesinde balon firmasına pek rastlamadığımızı söyleyebilirim.

İlk akşam hava soğuk olduğu için çok fazla gezinti yapma fırsatı bulamadık onun yerine  avanos canlı müzik seçeneğinden yararlandığımız güzel ve farklı bir gün olmasını istedik.

avanos köprüsü

 Avanos Çeç Tümülüsü

Eğer imkanım olsaydı, arkadaşlarımın ve benim ekipmanlarımız yeterli olsaydı. Avanosta bulunan Çeç tümülüsüne bir yolculuk yapmayı planlıyorduk. Fakat imkansızlıklar neticesinde  avanos ırmak manzarasıyla yetinmek zorunda kaldık. Yine de gitmeyi planlayanlar için Avanosta yer alan Çeç Tümülüsü hakkında bilgi verelim:

Tümülüsler için, çok fazla yorum yapılmasına karşın yığma mezarlar olarak tanımlanabilirler. Bu konuda bilgi verecek kadar bilgi sahibi olmadığım için beni bağışlayın fakat Kral mezarları yada önemli kişilerin mezarlarına Tümülüs ismi veriliyor. Anadolu’da özellikle Nevşehir bölgesinde yer alan en dikkat çekici Tümülüs ise Çeç Tümülüsüdür. Çok büyük olmamasına karşın Avanos’un güneybatısında konuşlanmış hakim bir tepede yer alması nedeniyle dikkat çekmektedir. Bende Avanos Çeç Tümülüsüne uzak tan bakmayı tercih ettim. ne yazık ki yanına gitme fırsatım olmadı. en azından bu durum bir sonra ki Avanos gezim açısından iyi bir bahane oldu.

avanos ta gezilecek yerler

Avanos Restoranları

Damak tadının kıymetini bilen gezginler Avanos yemek seçeneklerinin tadına bakmadan kesinlikle bu coğrafyayı terk etmemelidir. Son derece uygun fiyatlı restoranları ve farklı yemek seçenekleri ile her damak tadına uygun bir yemek muhakkak bu adreslerde bulunabilir. Aynı zamanda avanos yöresel şarap evi ziyaret edilmeden de Avanos terk edilmemesi gereken adresler arasında yer almaktadır. Bu bakımdan son derece büyük bir öneme sahip olduğu unutulmamalı ve bu ziyaret esnasın da hem boğazınız hem de fotoğraf makineniz bol bol çalışmalıdır.

Avanos’a Kadar Gelmişken

  • Sallanan köprüyü sallamayı unutmayın
  • Irmak manzarasında bir çay için
  • Avanos restoranlarında yemek yiyin
  • El sanatları dükkanlarını muhakkak ziyaret edin (on binlerce farklı hediyelik eşya arasında kaybolun)
  • Hala fırsatınız varken testi yada güveç satın alın
  • Tümülüse çıkın (çıkamıyorsanız uzaktan bakın)

Bunları yapmadan kesinlikle Avanos’tan gitmemenizi tavsiye ediyorum.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz