Fakirblog, 22 Eylül 2017

Kapadokya Gezilecek Yerler

Bu web sitesini açmaya karar verdiğimiz sıralarda Kapadokya gezisi için valizleri topluyorduk. Daha önce defalarca geldiğimiz bu adreste iyi bir Kapadokya gezi programı yapmazsak bazı noktalarının eksik kalacağının bilinceydik. Öncelikle Asmalı Konak furyasının ardından ünlü olan mekanlarının da ötesinde Kapadokya rehberi oluşturularak iyi bir gezi yapılabilirdi.

Kapadokya Nerede

Kapadokya bugünkü Nevşehir il sınırlarının tamamını içerisine alan Aksaray ve Kayseri arasında kalmış bölümleri de dahil ederek çizilecek coğrafyadır. Bu konuda Aksaray’da Manastır Vadisi, Ihlara Vadisi yer alırken Kayseri için Soğanlı Ören Yeri dahil edilebilir. Aynı zamanda Kayseri’de henüz ön plana çıkarılmamış birkaç tarihi alanında olduğu bilinmektedir. Kapadokya Anlamı ise pek çok noktasında da rastladığımız atlarla alakalıdır. Kapadokya, güzel atlar ülkesi anlamına gelir. Bu büyülü geziye bizimle birlikte eşlik etmek ister misiniz?

Seyahate başlamadan önce Kapadokya ekşi sözlükte detaylı bir şekilde araştırdım.  Bu konuda yapılması gereken Kapadokya turu seçeneklerini daha önceki bilgilerimi de üstüne koyarak oluşturmaya gayret gösterdim.

kapadokya gezi rotası

Kapadokyada Nerede Kalınır

Genel olarak Kapadokya hava durumu önemsenmeksizin ziyaret edilen bir coğrafya olduğu için, kalacağınız otelleri önceden belirlemeniz son derece önemlidir. Bu bakımdan kalacağınız otelin Kapadokya lüks oteller sınıfında mı yer alacağını yoksa daha çok doğal olacağını siz belirleyeceksiniz. Otel seçeneği bakımından Türkiye’de eşine az rastlanır bir detay ve çeşitliliği sunduğu için istediğiniz fiyat aralığında otel seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz

  • Kapadokya Cave Otel
  • Kapadokya Ihlara Konakları
  • Kapadokya İnn
  • Kapadokya Lodge

Bu otelleri kendi arkadaş çevremizin tavsiyesi eşliğinde sizlere tavsiye ediyoruz. Lokasyon bakımından gezeceğiniz yerlere yakın olduğu için sizler de bu otel seçeneklerini ziyaret edebilirsiniz. Bu bakımdan pek çok artısı ile Kapadokya otellerinin ön plana çıktığı da unutulmaması gereken bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta…

Genellikle Türk ziyaretçiler gezmeye başladıklarında tarih konusunda bir bilgi edinmek isterlerse Kapadokya vikipedi yazarak bu bilgilere ulaşmaktadır. Oysa ki internet üzerinde yer almayan ayrıcalıklı bilgilere bölgenin yerlilerinden ulaşmak hem daha eğlenceli hem de daha doğrudur.

kapadokya kış resimleri

Kapadokya Rotası

Bu çizdiğimiz rotayı uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda ilçelerin, köylerin ve yer altı şehirlerinin yapıları göz önünde bulundurularak hazırlanan bu rota sizler için yakıt ekonomisi sağlamayı da amaçlamaktadır.

Kapadokya gezisi için yola çıkmadan önceki gün Soğanlı Örenyeri ziyaretinde bulunduk. Zaten Soğanlı ören yeri hakkında oldukça detaylı bir bilgiye de yer verdiğimiz için orayı es geçiyoruz. Soğanlıdan Derinkuyu üzerinden geçerek Ihlara Vadisine ulaştık. Daha sonrasında ise asıl büyülü Kapadokya gezintimize başlamak üzere Nevşehir Merkez’e doğru yola çıktık.

İlk gün Nevşehir Merkez’de yer alan Osmanlı Döneminde Sadrazam Nevşehir’li Damat İbrahim Paşa’nın yaptırdığı Kurşunlu camii ve külliyesi gezildi. Ha unutmadan burada yüzeysel olarak gezilen adreslere değinilmiştir. Detaylı olarak hepsini ayrı ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz.

Daha sonrasında ise Kurşunlu Camii’nin üst kısmında bulunan Nevşehir Kalesi ziyaret edildi.

kapadokya gezilecek yerler

Son olarak yemek yemek için Kapadokya Forum isimli alışveriş merkezini gezme şansı bulduk. Son ziyaretimizden bu yana Nevşehir’in İç Anadolu şehirlerine kıyasla ne kadar hızlı bir büyüme periyotu izlediğini binalardan yapılan alışveriş merkezinden ve yeni mekanlardan görme fırsatına ulaştık. Üniversitesinin de hızlı bir şekilde büyümesi Nevşehir Merkeze bir ivme kazandırmış doğrusu…

Nevşehir’de konaklamadan Uçhisar’a geçtik. İlk gecemizi burada geçireceğimiz için Uçhisar Kalesi ve güvercinlik vadisi  yürüyüş yaparak Göreme’ye ulaştık. Vadi yürüyüşünü kesinlikle tavsiye ediyorum. Göreme ilçesinde Kapadokya at turu hakkında bilgi aldıktan sonra Kapadokya atv gezisi ile turlamak için randevu alarak biraz dinlenip tekrar Uçhisar’a geçtik.

kapadokya hakkında gezi yazısı

Ertesi gün Göreme Açık Hava Müzesi ve Kılıçlar Vadisini gezdik. Hava soğuduğu için diğer vadileri gezme fırsatı bulamadan ikinci gece konaklayacağımız Ortahisar’a ulaştık. Ortahisar kalesi ve İshak Paşa Kalesini ziyaret ettikten sonra, İstanbullu Bozacının Yeri’ne geçtik. Daha sonrasında ise bağ yolu olarak bilinen yol üzerinden Mustafapaşa Pancarlık Vadisine ulaştık. Eğer arazi aracınız yoksa kış gününde bu bağ yolunu kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Pancarlık vadisinde genel bir gezi yaptıktan sonra Mustafapaşa kasabasına ulaştık. Türkiye’nin kasabada kurulan ilk üniversitesi olan Kapadokya Meslek Yüksekokulu’ndan bir arkadaşımızı ziyaret ettikten sonra öğle yemeğini Asmalı Konak’ta yedik. Daha sonrasında ise Damsa Barajına doğru yola çıktık. Damsa Barajı çalışma hayatının yorucu etkilerini atmak isteyenler için bulunmaz bir adres doğrusu…

Akşam Ürgüp’te akşam yemeğini yemek ve temenni tepesine çıkmak üzere arkadaşımızla buluştuk. Aynı zamanda tamamen doğal ürünlerin satıldığı dükkanları da kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Kapadokya lüks oteller bakımından zengin bir bölge olsa bile doğal ve kayadan oyma otelleri tercih ederseniz tatilinizin daha iyi geçeceğini söyleyebilirim.

kapadokya haritası

Bir sonraki gün Kapadokya çavuşin gezisi ile devam ediyoruz. Oldukça güzel bir serpme kahvaltının ardından Zelve açık hava müzesine doğru yola çıkıyoruz. Kapadokya ören yeri olarak sınıflandıracak olursak Zelve ilk sırada yer alabilir. Bu gün Kapadokya vadileri arasında önemli bir yere sahip olan Kızılvadiyi gezmeyi uygun gördük. Uzun süren bir doğa yürüyüşünün ardından ertesi sabah erken vakitlerde Kapadokya balon turu yapacağımız için otelimize geçip dinlenmeye çalıştık.

Bir sonraki gün balon turu yaptıktan sonra, Avanos’a doğru yola çıktık. Yanımızda ki arkadaşlarımızla Avanos çömlek atölyesinde çömlek yaptıktan sonra Irmak kenarında çay içerek sohbete daldık. Avanos ile Ürgüp arasında yer alan yolu kullanarak eşine az rastlanır bir manzara eşliğinde Ürgüp üç güzellerin yanına geçtik. Şu an altıcı günümüzdeyiz ve Kapadokya gezimizi bitirmeye pek niyetimiz yok. Detayları vakit buldukça sizlere bildireceğimden emin olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz