Fakirblog, 22 Eylül 2017

Kar Nedeniyle Trafiğe Kapanan Yollar 2016

Bu yazı sömestri tatilinin başlangıcında kaleme alındı. Genel olarak karın yolları kapattığı noktalar hakkında bilgi vermeye çalıştım. O yüzden sizlerde yola çıkmadan önce gerekli mercilerden güzergahınızın kapanıp kapanmadığını detaylı bir şekilde öğrenerek hareket etmenizi tavsiye ediyorum. Kar yağışlarının iyiden iyiye etkisini gösterdiği günlerde Rize’den İzmir’e uzun süren bir yolculuk yaptım. Özellikle İç Anadolu bölgesinden geçtiğim sırada yoğun kar yağışı ve buzlanma sorunu ortaya çıktığı için aracıma bir adette kar zinciri aldım. İlk başta bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmadığım için zorlansam da ikinci seferde (henüz yola çıkmadan) kar zinciri takarak bu konuda pratik sahibi oldum.

Kar nedeniyle trafiğe kapanan yollar

Ama genellikle yola çıkmadan önce sıklıkla sorulan bir soruya değinmek istiyorum. Özellikle kar yolları kapattı mı sorusunun üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Yaptığım gözlemlere değinecek olursak son dönemlerde özellikle ana yollar üzerinde çok fazla kapanma olmadığını görüyorum. Tabi ki Doğu Anadolu’da karın yoğun olarak yağdığı bölgelerde yollar hala kapalı ve sorunların yaşandığını görebiliyoruz. Aynı zamanda köy ve ilçe merkezleri ile de ulaşımın sıklıkla kapandığını görebiliyoruz. Ama özellikle karın yağdığı İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde çok ciddi bir kapanma sorunu olmadığını söyleyebilirim. Aynı şekilde bazen ana yollar üzerinde de yoğun tuzlama faaliyetleri yapıldığı için ulaşıma kapanma gibi bir sorunla karşılaşılmıyor. Yolculuğum esnasında özellikle Yozgat, Kayseri arasında buzlanma sorunu olduğu için daha dikkatli yolculuk yapmakta fayda var. Bu durum zamana bağlı olarak farklılık gösteriyor.  Ama yola çıkmadan önce Kara Yollarının internet sitesinden trafiğe kapanan yollar hakkında bilgi sahibi olmanızı da hatırlatmakta fayda var.

kar nedeniyle kapanan yollar

Kar nedeniyle kapanan yollar

Benim en çok korktuğum yollarda değil de özellikle Karadeniz bölgesinde kar yağışının daha yoğun olduğunu gördüğüm zaman kapanan yollar hakkında bilgi sahibi olmadığım için pişmanlık duyduğumu söyleyebilirim.

Neredeyse kaymalara bağlı olarak birkaç ciddi trafik kazasının eşiğinden dönsem de özellikle Ege bölgesine girdiğim andan itibaren daha rahat ettiğimi de söyleyebilirim. Tatilin sona ermesiyle birlikte şubat ayında yeniden bir yolculuk ufukta görünüyor.

Son dakika kapanan yollar

Kar ve tipi nedeniyle kapanan yolları anında öğrenmek istiyorsanız Karayolları genel müdürlüğünün internet sitesine bakabilirsiniz.Aşağıdaki bağlantıdan kar nedeniyle kapanan yolları öğrenebilirsiniz.

http://yol.kgm.gov.tr/karmucadelesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tarık diyor ki:

    selamün aleyküm abi karşıyakadan senin gibi bi abimiz çıkıp bize bu eşsiz bilgileri vermiş teşekkürler

Yorum Yaz