Fakirblog, 21 Ekim 2017

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Alınır ?

kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı en az bir yıl olarak sürekli bir şekilde aynı iş yerinde çalışmış olan kişinin vefat etmesi durumunda gerekli hakların vefat eden kişinin ailesine ya da yakınına verilmesi durumudur. Kıdem tazminatı bir işçinin işe ve işverene olan saygısı ile bağlantılı olarak verilen bir tazminattır.

Baktığımız zaman bu tazminatın verilmesinde işçinin olan emeğinin bırakılmaması adına verilen tazminat olarak geçmektedir. Kıdem tazminatına baktığımız zaman bazı durumlarda kıdem tazminatını almaya şansınız olabilir. Ancak bu şartları bilmeniz dâhilinde bu talepte bulunabilirsiniz. Biz sizlere hangi durumlarda kıdem tazminatı talebinde bulunabileceğinizi kısa bir şekilde anlatmak istiyoruz.

Kıdem Tazminatı Alma

Kıdem tazminatı alabilmek için öncelikle bir şirkette uzun yıllar boyunca çalıştıktan sonra herhangi bir ahlaken ya da iş adına bir olumsuzluk görülmemesine rağmen işten çıkarılmanız durumunda talep edebileceğiniz bir tazminattır. Bir başka sebep ise işten çıkma tazminatı istemenizde eğer sağlık nedeni ile işten ayrılıyorsanız ya da işvereniniz size karşı ahlaki kuralları uygulamıyor ve siz bundan rahatsız duyuyorsanız yine bu sebep ile işten çıktıysanız kıdem tazminatında bulunabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı 2015 3.709,98 TL

Kıdem tazminatı hesaplama

Hesaplamak için tıklayınız

Ancak bunu kanıtlamak zorunda olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Diğer yandan askerlik vazifenizi yerinize getirmek için işten ayrıldıysanız eğer yine kıdem tazminatı alabilmeniz mümkündür. Diğer yandan eğer evlendikten bir yıl sonra işi bırakırsanız yine kıdem tazminatı alma şansınız vardır. Ancak hukuken bu durumları ispatlamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Konular hakkında bilgi sahibi oldukça ve bilen birileriyle paylaştıkça çok daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi unutmamalısınız. Sosyal hak ve güvenceleriniz hakkında merak ettiğiniz sorularınızı bu yazımızın altında bize iletebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz