Fakirblog, 22 Ekim 2017

Kitap Okuyucu Tavsiye

kitap okuyucu

Teknolojinin gelişmesi her geçen gün yeni bir e kitap okuyucu seçeneğinin piyasaya sürülmesini sağlıyor. Peki ama hangi kitap okuyucuyu almak gerekiyor? Kitap okuyucu markaları arasında farklı olanların özellikleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki piyasada satılan ve satılmayan pek çok kitap okuyucuyu denedim. Yurt dışından gelen arkadaşlarımın alışık olmadığım markalarda kitap okuyucularını “hele bir ver o neymiş?” diyerek ellerinden aldığım için detaylı bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. İlle marka isterseniz farklı markalar hakkında da bilgi verebilirim. Ama markalardan daha ziyade kitap okuyucular hakkında bilgi vermek istiyorum.

E-Kitap Okuyucu Nedir

Kitap okuyucu teknolojinin son harikasıdır. E mürekkep teknolojisi sayesinde parlama yapmaz ve gerçek kağıt hissinin oluşmasını sağlar. Bu sayede gözlerinizde yorulmaz. Genellikle kitap okuyucular hakkında bilgi sahibi olmayanlar bunları cep telefonlar yada tabletler ile karıştırabilir. Oysa ki kitap okuyucular daha farklı bir teknoloji ile çalıştığı için göz yormayan gerçek kağıt hissi veren araçlardır. Ekstra aydınlatması açılmadığı zaman gece odanızda okuyamazsınız. Aldığınız aletin işlemcisi çok güçlü değilse sayfa geçişlerinde zorluk yaşayabilirsiniz. Ama bunların hiçbiri üst düzey bir araç almanızı gerekli kılmaz. Neden mi?

Sizin için normal bir kitap ile kitap okuyucular arasında ki farkı yazayım. Yattığınız yerde elinizi dik tutmak suretiyle kitap okumuşunuzdur. Bu zaman sayfa değiştirmek zorunda kaldığında kitabın sizi zorladığını defalarca kez görmüş olmanız gerekir. Sayfalar karışır kolunuz yorulur hele bir de kitap kalınsa hemen okumayı bırakırsınız. Oysa ki kitap okuyucuyu tek elinizle tutabilir ve sayfa değiştirmek istediğiniz zaman herhangi bir tuşa basarak bu işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda kitap okuyucu farklı tutuş seçeneklerine göre sayfalar çevrilebilir. Bazen dikey bazen de yatay bir şekilde kitap okumanızı mümkün kılmaktadır.

Kitap Okuyucu Nasıl Kullanılır

Ürünü satın aldığınız zaman kutu içerisinde genellikle şarj aleti ve bilgisayar adaptörü çıkmaktadır. Bilgisayarınıza indirdiğiniz e kitapları rahatlıkla bu cihaza atarak okumaya başlayabilirsiniz. Cihazın gelişmişlik durumuna göre fotoğraf göstereni, renkli olanı ve hatta mp3 çalanları bile var. Ama ben kitap okumak istiyorum. Dokunmatik olmasına gerek yok, sadece kitabımı açayım ve okumaya başlayım düşüncesindeyseniz uygun fiyatlı bir ürün sizin ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Kitap okuyucular sizin için gerekli olan her türlü artıyı bir arada sunmayı başaran cihazlardır.

İnternet üzerinde yer alan kitap okuyucular arasında uygun olanı bulamazsanız isteklerinizi belirlemeniz yeterli olacaktır. Mesela dokunmatik olmasının ben bir artısı görmedim. Çünkü cep telefonu kullanmıyorsunuz bir tablet olarak da kullanmayacaksanız sadece tuşlu olması yeterli olacaktır. Üstelik çoğunlukla fiyatının da yarı yarıya uygun olduğunu düşünürsek kitap okumak için bu seçenekler tek başına yeterli olacaktır.

2 gb lık bir depolama alanı da yeterli olacaktır. Yüzlerce kitabı hafızasına atarak adeta çantanızda bir kütüphane taşımanızı sağlar. Bütün kitap okuyucuların da sd kart girişi bulunduğu için yeni okumak istediğiniz bir kitap olduğunda bu sd kart yardımıyla okuma imkanından yararlanabilirsiniz.

E-Kitaplar Daha Ucuzdur

İnternet üzerinde kısa bir araştırma yaptığınız zaman normal kitaplara oranla e-kitapların daha uygun fiyatlı olduğunu görebilirsiniz. Üstelik ilk çıktığı zamanlara oranla günümüzde daha fazla e kitap satılmaya başlandığı için hemen çıkan bütün kitaplarında e kitap versiyonları satılmaya başlanıyor. Bir diğer artısı ise kargo ve nakliye gibi parasal değeri olan özelliklerinin bulunmamasıdır. Herhangi bir e kitap satıcısından kitabı satın alarak önce bilgisayarınıza daha sonrasında ise e kitap okuyucunuza indirebilirsiniz. Hatta bütün kitap okuyucularının internete bağlandığını düşünecek olursak sadece internete bağlayarak doğrudan kitap okuyucunuza kitabı indirmeniz de mümkün olmaktadır. Son dönemlerde kitap okuyucular teşvik edilmek istendiği için online olarak e kitap satın aldığınızda mutlaka başka e kitapların da hediye edildiğini görmek mümkün oluyor. Uzun lafın kısası her anlamda kitap okuyucunun artılara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kitap Okuyucuların Artısı

Bir diğer artısı ise bu araçların Office dosyaları ve pdf formatında ki metinleri okumanıza da olanak sunmasıdır. Çoğunlukla pdf formatında yer alan dergi ve gazeteleri indirerek okumaya başlayabilirsiniz. Özellikle seyahate çıktığınız zaman yanınızda yüzlerce kitap götürdüğünüz için ekstra taşıma masrafından kurtulmanız ve rahatlıkla kitap okumaya başlamanıza da olanak sunmaktadır. E kitaplarda olduğu gibi e kitap okuyucular da son derece büyük artıları bünyesinde barındıran araçlardır. İlk çıktığı dönemlerde kesinlikle normal kitaplarla kitap okuyucuların boy ölçüşemediğini düşünüyordum. Oysa ki okumaya başladığınız andan itibaren gelenekçi yapınızdan bir anda sıyrılıyorsunuz. Bu sayede daha fazla kitap okuyor ve daha rahat oluyorsunuz.

Kitap Okuyucu Şarj Artısı

Bir diğer özelliği ise benzer cihazlara oranla kitap okuyucularının bir şarjda yaklaşık 20 – 30 günlük bir şarj artısına sahip olmasıdır. Sadece bir kez şarj ederek günlerce kitap okuyabilir ve tek şarjda pek çok kitabı aynı anda okumanız mümkün olmaktadır. Bu durum bile tek başına kitap okuyucu almak isteyenler açısından yeterli olacaktır.

Kitap Okuyucu Yorumları

Nasıl bir e-kitap okuyucu almanız gerektiğine karar veremediyseniz bence bütçenizi zorlamayan bir markayı tercih edebilirsiniz. Sadece nasıl bir ürün almanız gerektiğine karar verin ve çok detaylı özellikleri bulunan bir ürün yerine standart bir ürün satın alın. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki normal kitap okumak için bu  ürünlerden satın alıyorsanız piyasada satılan en uygun fiyatlı kitap okuyucu bile bütünüyle sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz