Fakirblog, 22 Eylül 2017

Kızıl Vadi Nerede,Nasıl Gidilir ?

İlk olarak bir dergide “dünyada güneşin batışının izlendiği 10 yer” isimli haberde görmüştüm Kızıl Vadi ismini… O zamanlar buralara gezip göremeyecek kadar küçük olduğum için hep içimde kızıl vadi nasıl bir yer diye merak edip durdum. Soğuk bir kış gününde gezmeye fırsatım oldu, yürüyüş yaptım. Aşağıda, vadinin derinlerinde gözleme yedim çay içtim. Günümün güzel geçtiğini ve birkez daha Kapadokya’da vadi yürüyüşünün ne kadar farklı bir macera  olduğunu daha iyi anladım. Şimdi bu eşsiz güzelliği gezip görmek isteyenler için baştan anlatalım.ü

Kızıl vadi Ürgüp ile çok uzaklık farkı bulunmamasına karşın Ortahisar’a daha yakın bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Kızıl vadi giriş ücreti ben toplamda 4 kere kızıl vadiye girme imkanı buldum. Hepsinde de farklı giriş ücretleri ödedim. Örneğin daha önce ki gidişimde arabadan 3 tl alınıyordu. Bir sonraki gidişimde ise adam başı 3 tl alındığını gördüm.

Kızıl vadi kapadokya resimleri

Kızılvadi harita ile göz gezdirilmeden gezilmeye kalkılacak bir rota değil, eğer kızıl çukur vadisinde yürüyüş yapmaya karar verdiyseniz öncelikli olarak bilmeniz gereken bazı önemli konu başlıklarının olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Her şeyden önce bu vadi çok girintili çıkıntılı bir vadi fazla efor sarf etmeden gezmek için öncelikle üst kısımlarında gezmek gerekiyor. Daha sonrasında ise Çavuşin yönüne doğru yürüyüş rotası çıkarılabilir. (Zira Vadiye yukarıdan giriş yapıyorsunuz yani Ortahisar kısmından giriş yaptığınız zaman vadinin önce üst kısımlarından yürüyüş yapabilirsiniz. )

Kızıl Vadi Nasıl gidilir ?

Kızıl vadi Nevşehir ile Ürgüp yolu arasında kalmaktadır. Aslında Çavuşin kasabasına 1 km uzaklıkta olmasına karşın, Kızılvadi’ye asıl giriş yapılan ve güneşin batışının seyredildiği bölümü Ortahisar Kasabasına yakındır. Göremeye 3 Ortahisar’a 2 Ürgüp’e 5 km uzaklıktadır. Nevşehir’den Ürgüp yoluna doğru devam ederken Göreme Açık Hava Müzesine giden kavşağı geçtikten sonra sağınızda büyük bir otel kalır. Onu da geçin tekrar bir kavşak göreceksiniz o kavşakta direkt giderseniz Ürgüp, sağa dönerseniz Ortahisar sola dönerseniz Kızılvadiye ulaşırsınız.

Kızıl vadi hakkında bilgi vermek gerekirse Kapadokya’nın karakteristik özelliklerini üzerinde barındırdığını rahatlıkla görebilirsiniz. Turistler açısından iyi bir yürüyüş rotası olma özelliği taşımasının yanı sıra sevgililer açısından da romantik bir güneş batış noktası olduğunu söylemekte fayda var.

Kızıl Vadi Nevşehir

Kızıl Vadi Nevşehir

 

Kızıl Vadi Giriş Ücreti

Kızıl Vadi Giriş Ücreti

 

Kızıl Vadi Nerede

kızıl vadi nerede

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Lemis Akküt diyor ki:

    Güneşin batışını izlemek insanın içinde bir huzur hissi yaratıyor tam bana göre  yürümek ve doğa gezileri için biçilmiş kaftan olarak gözüküyor hele birde benim gibi doğa fotoğrafı çekmeye bayılan biri için , bu yazınızla Türkiye de böyle güzel bir yerin olduğunu anlatmanız ve sanki sizinle beraber bende o yerleri geziyor hissi yarattı teşekkürler

Yorum Yaz