Fakirblog, 25 Eylül 2017

Konut Kredisi İle Aldığım Evi Satabilir miyim ?

Kredi ödemeleri devam eden bir konutun satışında öncelikle bilinmesi gereken, konutun banka tarafından ipotek edildiğidir. Satışını gerçekleştireceğini konutu ancak ipotekle satabilirsiniz. Bu durumda dahi bankaya borcunuz bitene kadar yükümlülüğünüz devam etmektedir.

İpotekli konut satışı nasıl yapılır ?

Banka kuruluşları ipotekli konut satışı için böyle bir durum karşısında borçluya bir yıl süre içinde muhtıra göndermek zorundadır. Muhtıra gönderilmediği takdirde eski konut sahibi krediyi geri ödeme sorumluluğundan kurtulmuş olur.İpotekli evin satışında banka kuruluşu satışa muvafakat etmeme durumunda da bulunabilir. İpotekli konut satışı biraz sorunlu bir satış olmaktadır. Eğer konutun satış değeri bankaya olan değerden düşük olduğu takdirde banka muvafakat etmeyebilir.

konut kredisi ev satışı

Kredi borcu devam eden evi satabilirmiyim ?

Diğer yandan alacaklı banka muvafakat ederse, ipotekli taşınmaz üzerinde ipotek olduğu halde satışı gerçekleşir. Satış durumunda banka ödemelerini alarak kalan miktarı taşınmaz sahibine verir.İpotekli taşınmazı alacak kişide taşınmaz sahibi olmak için kredi kullanmak isteyebilir, böyle bir durumda kredi kullanma işlemi biraz daha uzun sürebilir.Konut kredisi kullanılarak sahibi olunan taşınmaz için kullanılan kredi bedeli kadar tapu kütüğüne ipotek tahsis edilmektedir. Bankadan ne kadar süre için kredi kullanılmış ise ödenmiş olan bedel düşülerek kalan borç kapatılır.

Borcu devam eden ev nasıl satılır ?

Tapu Sicil Müdürlüğüne başvurunun ardından bankadan ipoteğin kaldırılması için gerekli işlemler yerine getirilir. Sonrasında satış gerçekleşir.Sabit faiz ile kredi kullanımı yapılmış ise banka erken ödeme ücreti kesmektedir, bu tutar erken ödenen bedelin yüzde ikisini geçmez. Değişken faiz ile alınmış konutlarda is erken ödeme kesintisi yapılmamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz