Fakirblog, 22 Eylül 2017

Köpeğiniz ve Çocuğunuz Arasındaki Sorunlar için İpuçlar

Köpeğiniz bebeğinizin varlığını kabullendi, siz de en büyük engeli aştınız diye düşünüyorsunuz değil mi? Fakat bazı şeyler yeniden değişir. Bebeğiniz emeklemeye başlar ve evdeki hareketliliği köpekle olan ilişkisini değiştirebilir. Emeklemeye başlayan çocuklar genellikle köpeğin oyuncaklarıyla oynarlar, kuyruğunu çekmeye çalışırlar, tüylerinden kopartmaya çalışırlar. Bilginizde olsun, aşağıdaki ipuçları çocuğunuz ve köpeğiniz arasındaki ilişkiyi korumaya yöneliktir.

Bebek Kapıları Kullanın

Çocuğunuzu köpeğinizden, köpeğinizi de çocuğunuzdan korumanın en iyi yollarından biri bebek kapıları kullanmaktır. Girişlere konulan bebek kapıları köpeğinizle çocuğunuzun karşılaşmalarını önler ve ayrıca her ikisine de birbirlerinden uzak oyun ve uyku alanı sağlar.

Köpeğe Dokunma Alıştırmaları Yapın

Köpekler dokunulmaya alışkın hayvanlardır, bu yüzden çocukların onlara dokunmalarından da rahatsızlık duymayacaklardır. Mümkün olduğunca erken köpeğinizi dokunulmaya, okşanmaya alıştırın. Köpeğinizin kulaklarına bakın, patilerini tutun, tüylerini okşayın, hafifçe kuyruğundan tutun. Onla sakin bir ses tonuyla konuşun, dokunulduktan sonra onu ödüllendirin. Dokunma alıştırmaları esnasında köpeğinize birkaç bisküvi de verebilirsiniz.

çocuk köpek

Çocuğunuza Köpeğinizle Nasıl İlgileneceğini Öğretin

Her gün çocuğunuza köpeğinize nasıl davranması gerektiği konusunda öğütler verin, alıştırmalar yapın. Çocuğunuzu kucağınıza alın ve köpeğin yanına oturun. Elinizi köpeğe doğru uzatın ve koklamasına izin verin. Sonrasında çocuğunuzun kolunu köpeğe doğru uzatın. Sonrasında yavaşça köpeğinizi okşayın, çocuğunuzun elini tutun ve köpeği birlikte okşayın. ‘Elini koklasın’ ve ‘yavaşça’ gibi kalıpları tekrarlayın. Çocuğunuz köpeğe sert davranmaya başlarsa, ona bunu yapmaması gerektiğini ve köpeğe zarar verebileceğini söyleyin. Hala kaba davranmaya devam ederse, onu köpekten uzaklaştırın, sakinleşince bir daha deneyin. Çocuğunuza bu tür alıştırmalar yaptırmak onu diğer köpeklerden korumaya ve güvende olmasına da yardım eder.

Çocuğunuza Köpeğinizin Eşyalarına Saygı Göstermeyi Öğretin

Çoğu köpek çocukların oyuncaklarıyla, kemikleriyle, mama kaplarıyla oynamasına tepki göstermez; ama bazı köpekler de buna çok sinirlenir. Çocuğunuza köpeğinizin eşyalarına dokunmamasını öğretin. Çocuğu köpeğin mama kabından uzak tutun, eğer yeterince büyükse, bırakın çocuğunuz köpeğin mamasını versin ve köpek yerken uzaklaşması gerektiğini öğrensin. Eğer çocuğunuz köpeğin oyuncaklarını alıyorsa, oyuncakları ondan alın ve onların köpeğe ait olduğunu söyleyin. Ardından çocuğunuza kendi oyuncaklarını verin.

Köpeğinize Kendi Alanını Yaratın

Köpeğinizin çocuğunuzdan uzaklaşabileceği, kaçabileceği bir yeri olsun. Kafes, köpek için güvenli ve rahat bir seçenek olabilir. Eğer köpeğinizin kafes eğitimi yoksa bunun için geç kalmış sayılmazsınız.
Köpeğiniz için kafes, köpek yuvası ya da başka bir seçeneği değerlendirirken çocuğunuza uzak durması gereken sınırları açıkça belirtin.

köpekler ve çocuklar

İyi Davranışı Ödüllendirin

Olumlu teşvik köpekler ve çocuklar için de işe yarar. Davranışlarını beğendiğinizi onlara gösterin. Çocuğunuz köpeği yavaşça seviyorsa, bunun güzel olduğunu belirtin. Köpeğiniz çocuğun kendisini tüylerini çekiştirmesine ses çıkarmıyorsa, çocuğunuza bunun yanlış olduğunu söyleyin ve köpeğinize bisküvilerinden verin. Çocuğunuza doğru olanı öğretin. Devamlı olarak iyi davranışlarını ödüllendirmek hem çocuğunuzun hem de köpeğinizin birbirleriyle daha iyi anlaşmasına yardımcı olacaktır.

Köpek Eğitmeni Ne Zaman Çağrılmalı

Çocuğunuz etraftayken köpeğinizin hareketlerinden hoşnut değilseniz ya da köpeğiniz çocuğunuza hırlıyor, vurmaya ya da ısırmaya çalışıyorsa, hemen bir köpek eğitmeni ya da hayvan davranışı hakkında uzman birini arayın. Çocuğunuzu ve köpeğinizi bir uzmana danışana kadar birbirinden uzak tutun. İyi bir köpek eğitmeni sorunları çözmede oldukça yardımcı olacaktır.

Köpeğinizle Çocuğunuzu Asla Yalnız Bırakmayın

Çocuğunuzun ve köpeğinizin güvenliğini sağlamada atılacak en önemli adım budur. Çocukların ne yapacağı her zaman kestirilemez. Köpekler de bilerek veya kazara çocukları yaralayabilirler. Kulağa hoş gelmiyor, değil mi? Tüm aile fertlerinin güvenliğini sağlamak için bir dakikalığına bile olsa çocuğunuzu ve köpeğinizi yalnız bırakmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz