Fakirblog, 22 Eylül 2017

Köpeklerin Evdeki Bebek ile Anlaşması

Sonunda beklenen gün geldi ve bebeğinizin doğumu için hastanenin yolunu tuttunuz. Neyse ki, son birkaç ayınızı bebeğin gelişi için köpeğinizi hazırlamakla geçirdiniz. Bunu daha önce düşünmediyseniz bile, köpeğiniz ve bebeğiniz arasındaki tanışmayı daha sıcak kılmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bebeğin battaniyesini eve getirin

Bebeğiniz doğduktan sonra, bebeğinizi eve getirmeden önce onu sardığınız bir battaniyeyi ya da kokusunun sindiği herhangi bir eşyayı eve getirin. Köpeğinizin battaniyeyi koklamasına ve istediği gibi incelemesine izin verin. Bu sayede, bebeğinizi eve getirdiğiniz zaman köpeğiniz kokusundan onu tanıyacaktır.

Bebeği köpek dışarıdayken evinize getirin

Bebeğinizle birlikte kapıdan adımınızı attığınızda muhtemelen köpeğiniz aşırı derecede heyecanlı olacaktır. Tanıdık olmadığı kokular ve seslerin dışında da, köpeğiniz sizi birkaç gündür görmediği için biraz tedirgin olabilir. Eve girdiğiniz anda da heyecanı artabilir. Bu yüzden, eve gelmeden önce birilerinin evde olmasını sağlayın. Köpeğinizin biraz enerji yakabilmesi için birinden yürüyüşe çıkarmasını ya da enerjisini alacak oyunlar oynatmasını isteyin. Köpeğiniz eve gelmeden önce bebeğinizle birlikte rahatça koltuğunuza yerleşin ve köpeğin gelip bebeğinizle tanışmasını bekleyin.

köpekler ve bebekler

Köpeğin Öncelikle Anneye Merhaba Demesine İzin Verin

Köpeği bebeğin bulunduğu odaya getirmeden önce, anneye merhaba demesi için biraz zaman tanıyın. Anne bebeği kucağına almak için ayağa kalkıp yürürse köpek de merhaba demek için üzerine atlayabilir. Anne de köpeğin bebeğe zarar verebileceğini düşünerek köpeği azarlayabilir. Bu tepki de köpekle bebek arasında istenmeyen bir tanışmaya sebep olur. Bunun yerine, köpeğin öncelikle anneye merhaba demesine fırsat tanıyın.

Köpeği Kontrol Altında Tutun

Bebek ve köpek arasındaki ilk tanışma için, bir kişi köpeği kontrol altında tutarken diğeri de bebeği kucağında tutmalıdır. Bebeği köpeğe doğru merhaba demesi için yaklaştırırken köpeğin tasmasının takılı olmasına dikkat edin. Köpeğinizi bebeğe yaklaşması için zorlamayın ama sakin bir biçimde yaklaşması için onu cesaretlendirin.

Köpeğinize Ne İstediğinizi Anlatın

Köpeğiniz bebeği heyecanlı bir biçimde selamlayacak mı, agresif mi davranacak ya da üzerine mi atlayacak diye beklemektense, ondan nasıl davranmasını istediğinizi belirli kelimelerle anlatın. Köpeğiniz bebeğe yaklaşınca “otur” ya da “dur” gibi komutlar verin. Söylediklerinizi yaparsa onu ödüllendirin. Her köpeğin nasıl davranması gerektiği konusunda yönlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Cezalandırmayın ya da Azarlamayın

Köpeğiniz bebekle ilk tanışmasında çok aşırı tepkiler gösteriyorsa, azarlamamaya çalışın ve onu sakinleştirin. Köpeğinizin bebeğiniz konusunda herhangi bir olumsuz düşünceye kapılmasını istemiyorsanız cezalandırmayın. Bunun yerine, sakinleştirmek için köpeğinize ödül mamaları verin, biraz ilgi gösterin ve sakinleşmesi için biraz zaman tanıyın. Daha sonra yeniden deneyin.

köpekler evde bebek

İyi Davranışlarını Ödüllendirin

Bebeği eve getirdiğiniz ilk gün evde köpeğiniz için ödül mamaları bulundurmayı ihmal etmeyin. Ödül mamalarını kritik anlarda vermek çok önemlidir. Köpek bebeğe her yaklaştığında ve sakin davrandığında ödül maması verin. Bu şekilde bebeğe nasıl davranması gerektiğini zamanla öğrenecektir.

Köpeğinizin Düzenini Bozmayın

Çoğu köpeğin eve yeni bir bebek geldiğinde kötü davranmasının sebebi etrafında meydana gelen ve alışık olmadığı değişikliklerdir. Köpeğinizin eski düzenini sürdürerek stresini atmasına yardımcı olabilirsiniz. Her gün aynı saatte yemesine ve yürüyüşe çıkmasına özen gösterin. Bebek gelmeden önce evde var olan düzeni korumaya dikkat edin. Köpek ve bebek arasında olumlu bir ilişki sağlanması için yeni gelen bebek yüzünden köpeğinize gösterdiğiniz ilgiyi azaltmayın.

Gözleriniz Her Zaman Köpeğinizin ve Bebeğinizin Üzerinde Olsun

Belki de dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri budur. Köpeğinizi ve bebeğinizi asla yalnız bırakmayın. En sakin ve ılımlı davranan köpeklerle bile kazalar meydana gelebilir. Odada bebeğinizi köpeğinizle yalnız bırakmayarak olası kazaları önleyin. Gözleriniz her zaman ikisinin üzerinde olsun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz