Fakirblog, 22 Ekim 2017

Kredi Çekmeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim ?

Başımı sokabileceğim bir evim olsun. Çamurdan olsun benim olsun. Bıktım bu kiralarda sürünmekten. Herkesin günde en az bir iki kere duyduğu cümlelerdir bu cümleler. Yaşamın pahalı, ,insani ihtiyaçların çok fazla olduğu, hatta binlerce liralık akıllı telefonların bile farz sayıldığı, geçim sıkıntısı çekenlerin bile cebine koymak istediği bu harcama çağında ev nasıl alınır peki?

Paranın geldiği gibi gittiği, düzenli ve orta düzeyin üstünde gelire sahip olmadan elle tutulur bir birikimin çok zor olduğu bir dönemde… Ki evlerin fahiş ve giderek artan fiyatlarından bahsetmedik bile daha. Peşin parayla ev almak, hem yapılacak indirim hem de ödemeyi bir kere yapıp eve sahip olunduğu için çok caziptir. Bunun içinde ya zengin olacaksın, ya piyango çıkacak ya da varlığından bile habersiz olduğun Mısır’daki amcandan yüklü bir miras kalacak. Bu ihtimallere denk gelenlerin zaten bu yazıyı okuyacaklarını düşünmüyorum. Peki, nasıl olacak bir sıcak yuvamız?

Kredi çekmeden ev nasıl alınır

Bankaların çeşit çeşit ve birbirinden cazip diye önümüze sunduğu krediler… Bir hevesle herkesin almaya çalıştığı, sonra düşük diye lanse edilen yüksek faizlerin altında ezildiği, yemeyip içmeyip borç ödediği bir duruma sürüklenen çoktur. Ki dini açıdan düşünenler için de ayrı bir sakıncalıdır. Bunlar da göz önünde bulundurulunca yüzyılın sorusu geliyor akıllara.

kredi çekmeden ev sahibi olmak

Kredi çekmeden nasıl ev sahibi olurum ?

Her cebe uygun ödeme koşulları. Düşük peşinatlar. Kira öder gibi ev sahibi olma. Herkesin arzu ettiği ev sahibi olma yöntemi bu olsa gerek. İşte bunlar için birkaç alternatif var önümüzde.

TOKİ en uygun ve en hesaplı yöntemdir belki de kredi çekmeden ev sahibi olmak için. Yukarıda bahsettiğimiz bütün koşulları barındırır. Zaten TOKİ bir devlet projesi olarak genelde düşük ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için yapılmaktadır. Binlerce vatandaşı rahat bir şekilde ev sahibi yaptığı için de başarılı olduğu söylenebilir. En önemli özelliği ise güven vermesidir. Kimse düşünmez acaba bir dalavere olur mu, param yanar mı diye. Ama istediğiniz yerde istediğiniz evi seçebilme imkânına sahip olamazsınız her zaman. Ve kura ile belli olan ev sahibi olma ihtimaliniz de her zaman gerçekleşmeyebilir.

Kooperatif ile Ev Almak

Tanıdık, güvenilir ve işinin ehli insanlarla karşılaşıldığı zaman kooperatif adı verilen, ödedikçe yapılsın yöntemi de kullanışlı ve uygun bir Tanıdık, güvenilir ve işinin ehli insanlarla karşılaşıldığı zaman kooperatif adı verilen, ödedikçe yapılsın yöntemi de kullanışlı ve uygun bir yöntemdir. Belli bir tarih verilir, daire sahibi olmak isteyenlere bir peşinat ve aylık ödeme tutarı belirlenir. Siz ödersiniz, onlar yapar. Vakti gelince de anahtarınız elinize alırsınız. Burada ödemeden çok güven olgusu önemlidir. Güvenilecek kişilerle girilirse bu yola mutlu sonuçlara ulaşılabilir.

İnşaat şirketleri de kooperatif yöntemine benzer bir yöntemle ev sahibi yapar insanları. Ama dediğimiz gibi güven olgusu burada da devreye giriyor. Günümüzde, hatta tarih boyunca belki de en temel ihtiyaç olarak görülen ev sahibi olmak. Ve bir kaç farklı yolu. İyi analiz edip bütçesine uygun bir yol seçtikten sonra zorlar kolay olur. Umarım kendisi için herkes doğru yönetimi bularak kendi evinin sahibi olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz