Fakirblog, 21 Ekim 2017

Kredi Notu Nedir,Nasıl Hesaplanır

Uzun süredir kredi çekmeyi düşünüyordum. Bu konuda farklı bankaların farklı kredi seçeneklerine göz atmış olsam da faizin biraz yüksek olduğunu düşünerek bu seçimi erteliyordum.  Ama mecburiyetin etkisiyle geçtiğimiz hafta 5.000 tl kredi çekmek zorunda kaldım. Kredi çekmek istiyorum diyenler için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini adım adım yazmak istedim.

Öncelikle kredi notu üzerine değinmek istiyorum. Kredi notu bir anlamda müşterilerinin güvenilirliği açısından önemli olan bir sistem, herkesin farklı farklı kredi notu bulunuyor. Bunlar ödeme alışkanlıkları ve çeşitli analizler neticesinde yer alıyor. Kredi notunu düşüren ve kredi notunu yükselten bazı etmenler var. Bunların iyi analiz edilmesi kişinin güvenilirliği açısından önem taşıyor. Bu sayede daha kolay kredi çekebiliyor, kredi kartı sahibi olabiliyor ve limitlerinizi istediğiniz seviyelerde ayarlayabiliyorsunuz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Bankaların potansiyel müşterilerine kredi vermeden önce baktıkları kredi notu; 0 puan ile 1900 puan arasında değişiklik gösteriyor. Kredi kartı sayınız, borcunuzu ödeme alışkanlığınız  ve çekleriniz, kredili hesaplarınız ve diğer etmenler kredi puanının azalmasına yada yükselmesine neden oluyor. Örneğin 1200 kredi notuna sahip olan birinin kredi kartı asgari borçları yerine, borç tutarının tamamını ödemesi  halinde kredi puanında yükselme gözlenebiliyor. Buraya kadar anlattığım her şey internet üzerinden bilgi sahibi olduğum konu başlıklarıydı şimdi ise daha somut örnekler vermek istiyorum.

kredi notu sorgulama

Kredi Notu Neden Düşer

Benim altı tane kredi kartım var ve bu kartların çoğunlukla asgari ödeme tutarlarını ödüyorum. Herhangi bir kartta gecikme yaşandığı zaman otomatik olarak bir anda kredi puanımda bir azalma olduğunu gördüm. Bu şekilde azalma mevcutsa bankalardan kredi çekmek istediğim zaman benden istedikleri belge sayısının daha da fazla olacağını söyleyebiliriz. Ama kredi kartı borçlarımı zamanında yatırmam durumunda bu şekilde bir sıkıntı ile karşılaşmadan gönül rahatlığıyla kredi çekebiliyorum.

Mevcut Limitlerde Önemli

Kredi puanının dengesinde ve bankaların size vermek istediği kredilerin belirlenmesinde limit kullanımlarınızın oranına da dikkat edildiğini söyleyebiliriz. Şöyle ki toplam kredi kartı ve kredili hesaplarınızın limitinin 20.000 tl olduğunu düşünelim. Sizin toplam kullanımınız 19.700 tl ise almak istediğiniz kredinin miktarının azalmasına neden olabilir. Haliyle bu bakımdan kredi çekmek istediğiniz zaman bu rakamları azaltmanızda da fayda olduğunun bir kez daha altını çizelim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz